اخبار مهم
Home / اخبار بورس / ادامه روند خنثی بورس در بازه زمانی کوتاه مدت
93906_951.jpg

ادامه روند خنثی بورس در بازه زمانی کوتاه مدت

طی ۴ ماه گذشته و از تاریخ ۱۲ دی ماه سال ۹۴ تاکنون شاخص کل بورس از محدوده ۶۱ هزار واحدی تا قله ۸۱ هزار واحدی صعود کرد و در حال حاضر نیز در محدوده ۷۸ هزار واحدی در حال نوسان است و نسبت پی بر ای بازار نیز از ۶ واحد به ۷٫۵ واحد افزایش یافته که با برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه این نسبت که شامل DPS سال گذشته شرکت ها نیز می باشد، اندکی تعدیل خواهد شد.

مدیر تحلیل شرکت کارگزاری اقتصاد بیدار ضمن بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار کلوان اظهار داشت: تحولی که طی این ۴ ماه منجر به ایجاد شوق و ذوق زیادی برای خرید سهم در بین سرمایه گذاران و فعالان بازار سرمایه شد، اجرایی شدن برجام بود اما با وجود رفت و آمدهای مسئولین و هیأت های خارجی هنوز با وجود لغو تحریم ها این مراودات تجاری به طور کامل شکل نگرفته و ارتباط میان بانک های ایرانی و اروپایی برقرار نشده است.

مهرزاد منتظری در ادامه افزود: البته طی این مدت کاهش ۲ درصدی نرخ سود سپرده بانکی را نیز شاهد بودیم و طی ماه اخیر قیمت های جهانی نیز رشد قابل توجهی را به ثبت رساندند به طوریکه برخی فلزات تا محدوده ۲۰ درصد، سنگ آهن و فولاد بین ۵۰ تا ۶۰ درصد و نفت نیز تا مرز ۴۰ دلار افزایش قیمت را تجربه کردند. این موضوع می تواند تأثیر مستقیم و مثبتی بر شرکت های فعال در این صنعت خواهد داشت، چرا که برخی از مجموعه های فولادسازی بودجه های سال جاری خود را با شمش زیر ۳۰۰ دلاری در نظر گرفته اند در حالی که در حال حاضر قیمت های جهانی در محدوده بالاتر از ۴۰۰ دلار قرار دارند و تحت تأثیر این امر در گزارش های ۳ یا ۶ ماهه سال جاری می توان منتظر تعدیل بودجه آنها بود.

وی گفت: در کنار تمامی این موارد ذکر شده طی دو سه ماه پایانی سال ۹۴ شاخص های بازار خبر از ورود نقدینگی جدید به بورس را می دادند که طی یک ماه گذشته این روند تا حدود زیادی متوقف شده است که این توقف ورود پول به بورس منجر به درجا زدن شاخص کل بازار سرمایه در محدوده فعلی شده است.

این کارشناس بازار سرمایه تأکید کرد: در مجموع با توجه به تمامی موارد ذکر شده و شرایط ایجاد شده در بازار، نمی توان در کوتاه مدت انتظار رشد قابل توجهی تا محدوده ۸۱ هزار واحدی را داشت اما از لحاظ تکنیکالی نیز با دو حمایت ۷۰ و ۷۶ هزار واحدی نیز روبرو هستیم که مانع از افت بیش از حد قیمت ها در بازار می شود و انتظار می رود این روند نوسانی و خنثی تا پایان فصل مجامع ادامه یابد. همچنین در دیدگاهی میان مدت نیز تا زمانی که مشکلات کلان اقتصادی رفع نشود و نرخ بدون ریسک در محدوده ۲۰ تا ۲۲ درصد باقی بماند کمتر کسی تمایل به سرمایه گذاری در تولید و بورس سهام را خواهد داشت.

منتظری در خاتمه در رابطه با چشم انداز بلند مدت بورس گفت: در بازه زمانی یک ساله با توجه به اینکه انتظار کاهش نرخ سود بانکی به محدوده ۱۴ درصدی می رود پی بر ای بازار نیز به ۸٫۵ تا ۹ واحد افزایش خواهد یافت و چشم اندازهای بلند مدت اقتصاد و بازار سرمایه نیز مثبت ارزیابی می شود.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان