اخبار مهم
Home / اخبار بورس / افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی شرکت ها تعیین تکلیف شد
93720_736.jpg

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی شرکت ها تعیین تکلیف شد

پس از پیگیری ها و اقدامات سازمان بورس، بالاخره موضوع افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی با استفاده از معافیت مالیاتی تعیین تکلیف شد.

معاون نظارت بر ناشران سازمان بورس با بیان این خبر در گفتگو با خبرنگار کلوان اظهار داشت: از سال گذشته سازمان بورس با جدیت پیگیر موضوع معافیت مالیاتی افزایش سرمایه شرکت ها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها بود که در این رابطه سازمان بورس مکاتباتی با سازمان امور مالیاتی انجام داد و در نهایت طی چند روز گذشته پاسخ این مکاتبات به سازمان بورس ارایه شد.

حسن امیری تأکید کرد: طبق این نامه چنانچه شرکتی اقدامات اولیه را برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها انجام داده و ثبت حسابداری خود را تا تاریخ ۲۹ اسفند ماه سال ۹۴ زده باشد، می تواند منابع حاصل از این محل را به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی شناسایی کند. یعنی حتی اگر شرکت ها اقدامات اولیه برای افزایش سرمایه از این محل را تا پایان سال ۹۴ انجام داده، ولی برای سازمان مدارک لازم را ارایه نکرده باشند، نیز می توانند از مشمولیت معافیت مالیاتی استفاده کنند.

وی ادامه داد: این اقدامات شامل انتخاب کارشناس رسمی دادگستری و ارایه اسناد و مدارک مورد نیاز برای شرکت هایی است که به دلیل لزوم طی مراحل قانونی جهت دریافت مجوز از سازمان بورس، تا پایان سال ۹۴ موفق به برگزاری مجمع و ثبت افزایش سرمایه خود نشده اند. یعنی شرکت هایی که تا پایان تاریخ ۹۴٫۱۲٫۲۹ برای این امر اقدام به عمل آورده و منتظر دریافت مجوز از سازمان بورس بوده اند؛ که این قبیل شرکت ها می توانند مجدد درخواست خود را به این سازمان ارایه کرده و از این فرصت برای افزایش سرمایه از محل مذکور با مشمولیت معافیت مالیاتی برخوردار شوند.

در خاتمه، امیری اظهار داشت: اما شرکت هایی که در سال جاری فرآیند افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را آغاز کنند، از معافیت مالیاتی برخوردار نخواهند شد. چرا که از این به بعد اقدام برای افزایش سرمایه از این محل بر خلاف استانداردهای حسابداری خواهد بود. به عبارتی این قبیل شرکت ها که می خواهند به تازگی برای تجدید ارزیابی دارایی های خود اقدام کنند، مشمول مالیات خواهند بود و مبالغ حاصل از تجدید ارزیابی دارایی های آنها در سر فصل حقوق صاحبان سهام در ترازنامه درج خواهد شد و به حساب سرمایه آنها نخواهد رفت.

سایت خبری بورس کلوان