اخبار مهم
Home / اخبار بورس / ایجاد تنش در بورس ناشی از رفتار سهامداران عمده شرکت های خودرویی
92895_331.jpg

ایجاد تنش در بورس ناشی از رفتار سهامداران عمده شرکت های خودرویی

آنچه که از روند معاملات بازار سرمایه در روزهای اخیر بوضوح مشاهده می شود این است که تغییر و تحولی در شرایط و پتانسیل های بازار سرمایه برای رشد و رونق ایجاد نشده و به نظر می رسد در شرایط فعلی رفتار سهامداران عمده برخی از شرکت های خودروساز موجب شده تا طی روزهای گذشته روند منفی در بورس شکل بگیرد.

یک کارشناس ارشد بازار سرمایه با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار کلوان عنوان کرد: تنش های ناشی از نحوه رفتار سهامداران عمده در صنعت خودرو ابهاماتی را در بازار سرمایه ایجاد کرد که این امر موجب نگرانی فعالان بازار سرمایه شده است.

محمد علی احمدزاده اصل افزود: با توجه به توافقاتی که میان سهامداران عمده شرکت های خودروساز انجام شده انتظار می رود تا تعادل در روند معاملات ایجاد شود. بهرحال روند منفی روزهای اخیر گروه خودرو هشداری برای متولیان این صنعت بود تا اعتماد سهامداران را بازیچه خود قرار ندهند و رفتار معقول و منطقی داشته باشند تا شرایط برای سوء استفاده برخی از سفته بازان و نوسان گیران فراهم نگردد.

وی ادامه داد: این گونه رفتار سهامداران عمده و حقوقی در روند معاملات گروه هایی همچون قند و شکر مشاهده شده و به دلیل تجربه رفتار سفته بازان روی معاملات گروه مذکور توجه قابل توجهی به سهام شرکت های قندی نمی شود.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه در خصوص صنعت بانک اظهار داشت: تحولات و تغییرات مهمی پیش روی بانک ها قرار دارد، حال آنکه باید منتظر ماند و دید که آیا قیمت تمام شده پول برای بانک ها و هزینه فعالیت آنها کاهش می یابد یا نه؟ و در کنار آن کاهش نرخ سپرده های قانونی و سود بانکی چه اثراتی بر وضعیت سودآوری آنها در پی خواهد داشت. به نظر می رسد مشخص شدن عوامل مذکور چشم انداز صنعت بانک را شفاف می کند و می بایست بر اساس آن در خصوص سرمایه گذاری در این گروه تصمیم گرفت.

احمدزاده اصل در خصوص برنامه افزایش سرمایه بانک ها گفت: بانک ها توانایی اجرای برنامه افزایش سرمایه را دارند و در صورتی که بانک مرکزی محدودیتی در میزان سود نقدی تقسیمی در مجمع عمومی اعمال نکند، بانک ها می توانند سود مناسبی را به سهامداران خود اعطا کنند و به تعهدات خود عمل کنند.

وی در خصوص پتانسیل های سایر صنایع جهت رشد سودآوری ابراز داشت: اغلب صنایع فعال در بازار سرمایه دارای نسبت پی بر ای بالا هستند و از پتانسیل رشد سودآوری برخوردارند. در این شرایط به نظر می رسد می بایست تحولات اساسی در آنها رخ دهد و اخبار جدید همچون برنامه ها و سیاست های آنها در دوران پسا برجام منتشر شود که انعقاد قراردادهای جدید، ورود سرمایه گذاران خارجی و توسعه فعالیت ها در بازارهای بین المللی از جمله این موارد به شمار می روند.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان