اخبار مهم
Home / اخبار بورس / ایران به دانش فنی ساخت پرینتر سه‌بعدی فلزات دست یافت
635973664193833663.jpg

ایران به دانش فنی ساخت پرینتر سه‌بعدی فلزات دست یافت

محققان در یک شرکت دانش‌بنیان موفق به طراحی و ساخت پرینترهای سه‌بعدی برای ساخت قطعات فلزی، کاربردی در صنعت هوافضا، خودروسازی و پزشکی شدند.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از خبرگزاری مهر، احسان فروزمهر، عضو هیئت مدیره یک شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه تولید یک قطعه فلزی، روش‌های مختلفی وجود دارد، گفت: «تراشیدن، استفاده از قالب و کاربرد پرینتر‌های سه‌بعدی برای قطعه‌سازی روش‌های ساخت قطعه‌ای در صنایع مختلف است».

وی با بیان اینکه بر همین اساس توانستیم در این شرکت، دانش فنی ساخت پرینتر‌های سه‌بعدی فلزات را در اختیار بگیریم، افزود: «در حال حاضر ۴ یا ۵ کشور می‌توانند این نوع پرینتر را بسازند و اکنون هم ما به جمع این کشورها پیوسته‌ایم».

به گفته فروزمهر، پرینترهای سه‌بعدی در بازار تجاری، یکی از راه‌هایی به شمار می‌رود که می‌توان با استفاده از آن قطعات فلزی را ساخت. تقریبا بدون هیچ محدودیتی می‌توان قطعات پیچیده فلزی را با این پرینتر ساخت.

وی با اشاره به مزیت‌های پرینتر سه‌بعدی نسبت به روش‌های سنتی ساخت قطعات گفت: «این نوع پرینتر با انرژی لیزر، پودر فلزات را به قطعه فلزی مورد نظر تبدیل می‌کند».

وی با بیان اینکه این مواد در حوزه هوافضا، پزشکی و قطعه‌سازی استفاده می‌شود، گفت: «با استفاده از این دستگاه می‌توان بدون محدودیت هندسی هر قطعه‌ای را در ابعاد مختلف بسازیم؛ در واقع خیلی از صنایع، می‌توانند قطعاتی را به واسطه پرینتر‌های سه‌بعدی برای تیراژ پایین به تولید برسانند».

به گفته فروزمهر، گاهی در ساخت برخی قطعات هزینه زیادی لازم است از این رو استفاده از پرینتر سه‌بعدی فلزات می‌تواند به صرفه باشد.وی با بیان اینکه این پرینتر سه‌بعدی می‌تواند قطعاتی با قطر ۱۰ تا ارتفاع ۱۲ سانتی متر تولید کند، گفت: «ساخت این پرینتر مهندسی معکوس نشده و اکنون به دانش فنی ساخت آن دست یافته‌ایم».

وی با بیان اینکه این سیستم می‌تواند با پودر فلزات متنوعی، قطعاتی تولید کند، افزود: «این دستگاه می‌تواند فولادهای ضد زنگ در چند سطح مختلف، تیتانیوم، آلیاژهای تیتانیوم، سوپر آلیاژ‌ها، برخی از آلیاژ‌های الومینیوم را پوشش دهد و قطعه مورد نیاز را بسازد. با وجود اینکه این دستگاه نمونه خارجی دارد ولی به کشور به علت حساسیت تکنولوژی وارد نشده است».

به گفته فروزمهر، پرینتر سه‌بعدی فلزات در حقیقت تجاری‌سازی شده و برای محصولات تجاری طراحی شده است؛ در واقع برای ماکت و مدل سازی عملا استفاده نمی‌شود.

وی افزود: «دقت، قیمت پایین، استفاده از انرژی لیزر، صرفه جویی در مواد اولیه مصرفی از مزیت‌های پرینترهای سه‌بعدی فلزات به شمار می‌روند. این نوع پرینتر، تا ۱۰ هزار قطعه تیراژ تولید می‌کند».

سایت خبری بورس کلوان