اخبار مهم
Home / اخبار بورس / بازدهی منفی قیمتی در روزهای بهاری بورس
93224_859.jpg

بازدهی منفی قیمتی در روزهای بهاری بورس

سهام شرکت نفت پاسارگاد که در گروه فرآورده های نفتی در بازار عادی فرابورس معامله می شود یکی دیگر از آن دسته سهم هایی است که نه تنها حجم معاملات اندکی دارد، بلکه مدت هاست با روندی نزولی همراه شده و در تعدیل منفی سود هر سهم هم برای سهامدارانش چیزی کم نگذاشته است.

به گزارش بورس نیوز، سهام شرکت نفت پاسارگاد طی یکسال گذشته، از ابتدای سال ۹۴ تا پایان آن سال بازدهی منفی حدود ۱ درصدی و در نیمه دوم سال از قیمت ۱۳۵۱ تومان به ۱۲۱۵ تومان در تاریخ ۲۶ اسفند ماه کاهش یافته و بازدهی منفی ۱۰ درصدی برای سهامدارانش به ثبت رسانده است. همچنین طی سه ماهه چهارم آن سال و در روزهای بهاری بورس نیز با بازدهی ۱۱ درصدی به کار خود پایان داده است. بازدهی منفی و افت قمیت سهام این شرکت در بازه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در حالی اتفاق افتاده است که در نیمه دوم سال ۹۴ شاهد رشد قیمت در اغلب سهام فعال در این بازار و ثبت بازدهی هایی نزدیک به ۱۰۰ درصد و در برخی موارد بیش از این بودیم. هر چند اگر از بازدهی منفی فروردین تا آذر ماه سال ۹۴ “شپاس” که تحت تأثیر روند منفی کلی بازار بوده، بگذریم اما نمی توان از افت قیمت این سهم، در روزهای مثبت که در ۳ ماه پایانی سال گذشته در بورس شکل گرفته بود، گذشت. چرا که طی این مدت و پس از ۲ سال، اغلب سهامداران و سرمایه گذاران بازار سرمایه با این رشد بورس دست کم از زیان خارج شدند، اما در این بین سهامداران “َشپاس” نه تنها نتواستند از روزهای مثبت بازار استفاده ببرند بلکه با بازدهی منفی و زیان مواجه گشتند.

بر اساس این گزارش، علاوه بر افت قیمت سهام شرکت، صورت های مالی این مجموعه نیز چنگی به دل نمی زند. “شپاس” در اولین بودجه سال مالی منتهی به ۹۴٫۱۲٫۲۹ به ازای هر سهم مبلغ ۴۰۱۲ ریال سود برآورد کرده بود که بر اساس عملکرد واقعی ۶ ماهه این رقم را به ۲۴۳۷ ریال کاهش داد و در نیمه نخست آن سال نیز تنها ۴۰ درصد از آن را پوشش داد. پس از این تعدیل منفی ۳۹ درصدی، در عملکرد واقعی ۹ ماهه نیز تنها موفق به شناسایی ۱۴۲۳ ریال و پوشش ۵۸ درصدی این مبلغ شد و نسبت به مدت مشابه سال ۹۳ با تعدیل منفی ۵۷ درصدی همراه گردید.

این تعدیل های منفی و افت قیمت در شرکت نفت پاسارگاد گویای عدم حمایت سهامداران شرکت از روند قیمتی سهم و عملکرد نامناسب مدیران این مجموعه می باشد که بهتر است جای دست روی دست گذاشتن و نگاه کردن به آب شدن سرمایه سهامداران خرد، چاره ای بیاندیشند.

در کنار تمامی این موارد، با توجه به اولین پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۹۵٫۱۲٫۲۹ نیز مشخص است که این مجموعه قصد دارد تا زمانی که سود هر سهم سهامدارانش به زیان را برسد، به همین روال و تعدیل های منفی پی در پی ادامه دهد که پشتوانه این نظر نیز اولین بودجه ارائه شده برای سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ماه ۹۵ می باشد، طبق این گزارش سود سال ۹۴ “شپاس” با تعدیل منفی ۵۸ درصدی ۱۰۰۶ ریال و برای سال ۹۵ با کاهش ۱۷ درصدی مبلغ ۸۳۳ ریال برآورد و ارائه شده است.

از تمامی مواردی که ذکر شد و حجم معاملات اندک این سهم که به یک میلیون سهم هم نمی رسد، تنها می توان یک نتیجه گرفت و آن هم اینکه، “شپاس” هم به آن دسته سهم هایی پیوسته که مدتی در گوشه تابلوی معاملات خاک می خورند و پس از مدتی به بازارهای پایه و توافقی منتقل می شوند و کسی هم پاسخگوی ضرر و زیان سهامداران این مجموعه ها مخصوصاًً سهامداران حقیقی و خرد آنها نیست.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان