اخبار مهم
Home / اخبار بورس / بازگشت اقبال به گروه پتروشیمی در آینده ای نزدیک
94271_962.jpg

بازگشت اقبال به گروه پتروشیمی در آینده ای نزدیک

در روزهایی که اغلب سهامداران و فعالان بازار سرمایه از کسب سود و یا بعضاً از خروج از زیان و بازگشت سرمایه از دست رفته شان بعد از دو سال رکود خوشحالند، سهامداران گروه پتروشیمی از روند قیمتی سهامشان انتخاب سهامی با شرایط بنیادی قوی رضایت کافی ندارند.

در همین ارتباط مدیر مالی شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان در گفتگو با خبرنگار کلوان عنوان کرد: رشد قیمتی برخی سهام همچون سهام گروه خودرویی بعد از ۲۰ ماه رکود با اجرایی شدن برجام تحت تأثیر جو روانی مثبت، قرار گرفته و مورد توجه فعالان بازار قرار گرفتند، علت اصلی این امر نیز اخباری است که در خصوص قراردادها و مذاکرات این شرکت ها با همتایان خارجی مطرح شده، اما غافل از اینکه به بار نشستن این مذاکرات در کوتاه مدت ممکن نیست و به سود رسیدن این طرح ها زمان بر می باشد.

حمیدرضا نبی زاده در ادامه افزود: طی روزهای گذشته شاهد اصلاح روند قیمتی در بازار عدم پایداری روند صعودی آن هستیم . سهام شرکت های پتروشیمی از لحاظ بنیادی شرایط خوبی داشته و سودهای قابل توجهی در شرایط رکود اقتصادی تقسیم کرده و خواهند کرد. به نظر من گذشت زمان و در دیدگاه بلند مدت توجه فعالان بازار به سهام گروه پتروشیمی معطوف خواهد شد.

وی تأکید کرد: هر چند تحت تأثیر افت قیمت های جهانی قیمت محصولات این شرکت ها و سودآوری آنها نیز با افت همراه شده، اما همچنان پر سود ترین شرکت های بازار سرمایه هستند به طور مثال “شپدیس” که سود خود را کاهش داده، با بهره برداری فاز ۳ طرح توسعه خود ظرفیت تولیدش به میزان ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت و به این ترتیب کاهش سود را جبران می کند. بر این اساس در بازده زمانی بلند مدت قطعاً این شرکت ها به جایگاهی که لیاقت آن را ندارند باز خواهند گشت.

نبی زاده در ادامه در رابطه با چالش های گروه پتروشیمی گفت: مهمترین ابهامی که گروه پتروشیمی با آن مواجه است بحث نرخ خوراک می باشد که تا حدودی این موضوع نیز تعیین تکلیف شد، با آنکه هنوز نرخ ۸٫۲ سنتی به شرکت های حاضر در گروه به طور رسمی ابلاغ نشده اما با توجه به نرخ خوراک ۱۳ سنتی سال های گذشته، ۸ سنت نرخ بسیار مناسبی می باشد. البته بحث تأمین مالی خارجی شرکت های پتروشیمی نیز به عنوان یک چالش مهم برای این گروه می باشد که با اجرا شدن برجام این راه برای پتروشیمی ها باز شده ولی این امر باعث روند مثبت آن هم در بازه زمانی کوتاه مدت در بازار نمی شود.

این مقام مسئول در خصوص قراردادها و مراوداتی با سرمایه گذاران خارجی انجام شده، گفت: شرکت های گروه پتروشیمی نیز همچون دیگر مجموعه های فعال در بازار با همتایان خارجی خود مذاکرات فراوانی انجام داده و طی این مذاکرات با برخی شرکت ها تفاهم نامه هم به امضا طرفین رسیده است، به طوریکه برخی از این مجموعه ها به زودی خبر از عقد قراردادهای مهم خود خواهند داد. بنابر این به طور کل این گروه از همه جهت ها موقعیت مناسبی دارند و قطعاً در بلند مدت با رشد قیمتی نیز همراه خواهند شد.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان