اخبار مهم
Home / اخبار بورس / بررسی ارزش بازار صنایع بورسی طی یک دوره
95844_188.jpg

بررسی ارزش بازار صنایع بورسی طی یک دوره

ارزش بازار سرمایه طی معاملات اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته متأثر از رشد ارزش بازار ۷۰ درصد از صنایع بورسی با رشد همراه شد و افزایش ۱۵ درصدی را در این دوره معاملاتی به ثبت رساند.

بر اساس گزارش بورس نیوز، طی دوره مذکور از میان ۳۷ صنعت فعال در بورس که ۳۲۱ شرکت در آن در بازار بورس و مابقی در فرابورس معامله می شوند، ارزش بازار ۲۶ گروه با افزایش همراه شده و ۱۱ گروه باقیمانده نیز کاهش ارزش بازار را تجربه کردند. بر این اساس ارزش کل بازار طی معاملات اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته از حدود دو میلیون و ۸۶۹ هزار میلیارد ریال به بیش از سه میلیون و ۳۱۳ هزار میلیارد ریال صعود کرده که این رقم معادل رشد ۱۵٫۵ درصد ارزش بازار طی دوره مذکور به شمار می رود.

بر اساس اطلاعات موجود، گروه وسایل اندازه گیری و پزشکی با تک سهم شرکت کنتورسازی ایران رشد ۵۲۱ درصدی ارزش بازار را در دوره مورد بررسی به ثبت رساند و ارزش بازار “آکنتور” از ۱,۶۷۸ میلیارد ریال به ۱۰,۴۸۹ میلیارد ریال ارتقاء یافت. در کنار آن گروه محصولات چوبی به مدد صعود ۱۹۹ درصدی ارزش بازار تک سهم فعال در این گروه یعنی “چفیبر” در ردیف دوم جدول رتبه بندی صنایع از نظر رشد ارزش بازار قرار گرفت. چرا که ارزش بازار این شرکت از ۱۷۹ میلیارد ریال به ۵۳۵ میلیارد ریال رسیده است. رتبه سوم نیز به گروه تأمین برق، گاز و بخار آب با فعالیت دو شرکت پتروشیمی مبین و فجر با رشد ۱۱۶ درصدی ارزش بازار اختصاص می یابد.

بررسی ارزش بازار صنایع بورسی طی یک دوره

همچنین در این رتبه بندی گروه هایی همچون خودرو و ساخت قطعات، ساخت محصولات فلزی، ماشین آلات و تجهیزات و نیز انتشار و چاپ قرار می گیرند که هر یک رشد بین ۵۰ تا ۸۰ درصدی ارزش بازار را در دوره مذکور ثبت کرده اند.

علاوه بر این، گروه هایی همچون محصولات چوبی، استخراج سایر معادن، قند و شکر، سایر محصولات کانی غیر فلزی، حمل و نقل انبارداری، مخابرات و محصولات غذایی نیز به رشد کمتر از ۵۰ درصدی ارزش بازار رسیدند.

این در حالی است که گروه لاستیک و پلاستیک با هفت شرکت فعال در آن با افت حدود ۲۵ درصدی ارزش بازار مواجه شد و این متغیر برای گروه مذکور از ۱۶٫۸۵۷ میلیارد ریال به ۱۲٫۶۵۷ میلیارد ریال تنزل یافت. در کنار آن صنعت سیمان با ۳۱ شرکت فعال در آن و با کاهش حدود ۲۰ درصدی ارزش بازار در جایگاه دوم نشست و در نهایت رتبه سوم به صنعت ساخت رادیو، تلویزیون با تک نماد “لپارس” اعطا شد. چرا که ارزش بازار این شرکت از ۲۰۰۴ میلیارد ریال به ۱٫۶۱۹ میلیارد ریال رسیده است.

بررسی ارزش بازار صنایع بورسی طی یک دوره

همچنین درکنار گروه های مذکور، صنایعی همچون کاشی و سرامیک، استخراج کانه های فلزی، فلزات اساسی، استخراج ذغال سنگ و شرکت های چند رشته ای صنعتی در این رتبه بندی قرار می گیرند.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان