اخبار مهم
Home / اخبار بورس / برنامه های مقامات بورس دو کشور برای اجرایی شدن اولین تفاهم نامه MOU
92076_931.jpg

برنامه های مقامات بورس دو کشور برای اجرایی شدن اولین تفاهم نامه MOU

نشست خبری مشترکی طی صبح روز جاری با همراهی مدیران عامل بورس های ایران و ترکیه در محل هتل اسپینانس برگزار شد تا این مقامات مسئول از برنامه ها و اهداف خود برای همکاری مشترک میان بورس های دو کشور خبر دهند.

بر اساس گزارش خبرنگار اعزامی کلوان، حسن قالیباف اصل، مدیر عامل شرکت بورس تهران با اشاره به امضای تفاهم ناهمه MOU طی مهر ماه سال جاری میان بورس های ایران و ترکیه، اظهار داشت: این تفاهم نامه در زمینه هایی همچون آموزش، پذیرش متقابل و پذیرش صندوق های ETF بسته شد و امروز در صدد برآمدیم تا اولین گام برای اجرایی شدن این تفاهم نامه برداشته شود.

امروز اولین گام برای اجرایی شدن تفاهم نامه MOU برداشته شد

قالیباف اصل افزود: جلسه روز جاری به منظور بررسی الزامات و کارهای مشترکی که دو طرف می توانند انجام دهند، برگزار شده و امیدواریم تا گام های بعدی در راستای اجرایی شدن تفاهم نامه MOU برداشته شود.

وی ادامه داد: نخستین بار است که تفاهم نامه MOU در سطح این چنینی و در حوزه های مختلف همچون تکنولوژی، ابزارهای جدید و ابزار بدهی به مرحله اجرا رسیده است. علاوه بر این، بورس کشور ترکیه به نوعی بین المللی شده و در حال حاضر بیش از ۶۵ درصد از ترکیب سهامداران آن را سرمایه گذاران خارجی تشکیل می دهند که یکی از مزیت های اصلی بورس کشور مذکور به شمار می رود.

این مقام مسئول در خصوص زمان نهایی شدن همکاری مشترک بورس در کشور گفت: این موضوع به علاقمندی شرکت ها، سرمایه گذاران و مقامات مسئول بورس دو کشور بستگی دارد.

پتانسیل های بورس ترکیه برای همکاری مشترک با بورس ایران

در ادامه، تونجای دینچ، مدیر عامل بورس کشور ترکیه با اشاره به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلاری بورس ترکیه، در این خصوص ابراز داشت: در حال حاضر حدود ۴۱۷ شرکت در بورس این کشور فعال هستند و حجم سالانه معاملات سهام در این بازار حدود پنج تریلیون دلار محاسبه می شود.

علاوه بر این، حدود ۳۰ درصد از سهام شرکت ها در بازار سرمایه این کشور در حال گردش است و ۶۲ درصد از آن نیز توسط سرمایه گذاران خارجی داد و ستد می شود. همچنین به طور میانگین ارزش معاملات روزانه آن ۱٫۵ میلیارد دلار ارزش گذاری می شود.

دینچ افزود: در صورتی تاکاس بانک و شرکت سپرده گذاری مرکزی با یکدیگر همکاری داشته باشند، سرمایه گذاران دو کشور بسیار آسان می توانند به اطلاعات بورس یکدیگر دسترسی داشته باشند و در رابطه با انتقال اطلاعات و تکنولوژی های در دسترس بورس ترکیه از بورس لندن فعالیت داشته باشند.

وی همچنین در خصوص پوشش ریسک نوسانات ارزش پول این کشور برای سرمایه گذاران خارجی گفت: نرخ ارز طی چند وقت اخیر در حالی در بسیاری از کشورها کاهش داشته که ارزش پول کشور ترکیه نسبت به سایر کشورها افت کمتری داشته که این امر به دلیل بافت مالی مستحکم کشور ترکیه رقم خورده است. همچنین در حال حاضر حدود ۴۰ هزار شرکت خارجی در بورس ترکیه فعالیت دارند که این موضوع باعث می وشد تا با امید به آینده اقتصادی این کشور بنگریم و در نظر داریم تا این پتانسیل ها را با کشور ایران به اشتراک بگذاریم.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان