اخبار مهم
Home / اخبار بورس / بزرگترین معدن کشور به بخش خصوصی واگذار شد/ تشکیل صف خرید میلیونی در معدنی ها
93328_462.jpg

بزرگترین معدن کشور به بخش خصوصی واگذار شد/ تشکیل صف خرید میلیونی در معدنی ها

بزرگترین معدن کشور با مصوبه هیأت دولت جهت بهره برداری ۲۵ ساله در اختیار شرکت گوهر زمین قرار گرفت.

معاونت مالی و اقتصادی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات با اعلام این خبر در گفتگو با خبرنگار کلوان اظهار داشت: هیأت دولت در جلسه اخیر خود مصوب کرد این معدن برای بهره برداری در اختیار شرکت گوهر زمین قرار گیرد و در مقابل مصوب شد این مجموعه ۷٫۵ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان را به عنوان حق بهره برداری به دولت پرداخت کند.

مرتضی علی اکبری افزود: طی یک ماه اخیر اتفاقات مثبت و خوشایندی در صنعت معدنی و سنگ آهنی کشور رخ داده که این مصوبه مهم نیز رویدادهای مذکور را تکمیل کرده است.

وی در بیان این رویدادهای مهم اظهار داشت: اولین مورد، افزایش قیمت های جهانی سنگ آهن بوده که خوش بینی ها را نسبت به استمرار این روند مثبت و افزایش قیمت ها به شدت افزایش داده است.

وی ادامه داد: دومین عامل مهم، تصویب افزایش مبلغ وام مسکن به ۱۵۰ میلیون تومان است که امیدواری ها را برای ایجاد تحرک در بازار مسکن و حوزه ساخت و ساز افزایش داده که نتیجه این امر در افزایش تقاضای صنعت فولاد و به تبع آن معدنی ها و سنگ آهنی ها موثر خواهد بود.

علی اکبری تأکید کرد: در کنار این اخبار خوش و امیدوار کننده در مجموعه های معدنی بزودی و طی یک ماه آتی شاهد بهره برداری از طرح های توسعه ای جدید توسط دوقلوهای سنگ آهنی خواهیم بود که یک واحد تولیدی و نیز نیروگاه ۵۰۰ مگا واتی در “کگل” و نیز واحد یک میلیون تنی فولاد فاز دو نیروگاه حرارتی در “کچاد” و ظرف یک ماه آتی به بهره برداری می رسد. علاوه بر این موارد، اجرای دیگر طرح های توسعه ای در این مجموعه ها نیز ادامه پیدا می کند.

علی اکبری پیرامون واگذاری معادن جدید به دوقلوهای سنگ آهنی گفت: واگذاری معدن D19 نیز به معدن “کچاد” نهایی شده که می تواند در تأمین مواد معدنی مورد نیاز به این مجموعه بسیار موثر باشد.

وی تأکید کرد: همواره یکی از مهمترین دغدغه های سهامداران شرکت سنگ آهن گوهر زمین، بحث بهره برداری از معدن و تأمین مواد معدنی مورد نیاز بوده که با مصوبه اخیر هیأت دولت برای واگذاری بزرگترین معدن کشور این دغدغه برای یک دوره طولانی مدت و ۲۵ ساله مرتفع گردید.

معاونت مالی و اقتصادی “ومعادن” در خصوص آثار واگذاری این معدن روی مجموعه های معدنی کشور گفت: این مصوبه افزایش ارزش دارایی های سهامداران گوهر زمین را در پی دارد که ۲۰ درصد از سهام آن در اختیار “ومعادن”، ۲۷ درصد در پرتفوی “وامید”، ۳۰ درصد در پرتفوی “کگل” و نهایتاًً۲۲ درصد متعلق به سرمایه گذاری غدیر است.

وی تأکید کرد: البته با توجه به اینکه گل گهر بالاترین درصد سهامداری را در این مجموعه دارد، ضمن اثر پذیری بیشتر نسبت به سایر سهامداران از جنبه افزایش ارزش دارایی ها، از نظر تبادل مواد معدنی مورد نیاز جهت تولیدات خود نیز تحت تأثیر قرار گرفته و مشکلات قبلی خود را پشت سر خواهد گذاشت.

علی اکبری در خاتمه سخنان خود در خصوص احتمال توقف نمادهای معاملاتی سهامداران گوهر زمین اعلام کرد: با توجه به اینکه این مصوبه در تعدیل سود سهام این مجموعه ها اثری ندارد، نمادهای مذکور متوقف نخواهد شد و این موضوع تنها از نظر افزایش ارزش دارایی ها و قیمت سهام می تواند اثرات مثبتی را روی آنها اعمال کند. در این رابطه، در نظر داریم بزودی سهام شرکت سنگ آهن گوهر زمین را وارد بازار سهام کنیم که این موضوع منوط به طی مراحل قانونی و دریافت مجوزهای لازم خواهد بود.

در پایان گفتنی است، هیأت دولت و نیز وزارت صنعت در اقدامی پسندیده در حالی این معدن را به بخش خصوصی واگذار کرده که این اقدام موجب اقبال خریداران به گروه معدنی و تشکیل صف خرید های سنگین در نمادهای معدنی شده و اقبال بالایی را برای آنها ایجاد کرده است. این در حالی است که در دولت های قبلی بخش خصوصی از این نظر بسیار مورد بی مهری قرار گرفته بود.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان