اخبار مهم
Home / اخبار بورس / بهار بورس در زمستان ۹۴
92161_733.png

بهار بورس در زمستان ۹۴

آخرین ماه زمستان هم در حالی به نیمه خود نزدیک می شود که آمارها از کسب بازدهی نزدیک حدود ۳۰ درصدی از آغاز فصل زمستان حکایت دارد تا این فصل سرد به بهار بورس بدل شود.

به گزارش بورس نیوز، بدین ترتیب با وجود آنکه کوچ سرمایه گذاران را تا پاییز سال جاری از تالار شیشه ای شاهد بودیم، با وقوع تحولات سیاسی و اجرایی شدن برجام و انتظار برای بهبود شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، بورس جان دوباره ای گرفت تا ورق به نفع سرمایه گذاران بورسی که دو سالی تلخی سرمایه گذاری در بورس را چشیده بودند، برگردد.

بدین ترتیب با نگاهی به آمارهای موجود از بازار سهام به وضوح می توان مشاهده کرد که بازار سهام از ابتدای دی ماه روی خوش خود را به بورس بازان نشان داد تا به مدد رشد قیمت ها به طور متوسط بازدهی حدود ۳۰ درصدی از سهام شرکت ها محقق گردد.

در این مدت شاخص کل بورس توانست با فتح چند کانال از دست رفته طی دو سال گذشته، از ابتدای دی ماه امسال سیر صعودی خود را از مدار ۶۱ هزار واحدی آغاز کند و تا کانال ۷۸ هزار واحدی اوج گیرد تا با این جهش حدود ۱۷ هزار واحد افزایش را تجربه کند که با این روند، بازدهی نماگر مذکور به حدود ۲۸ درصد می رسد.


در بررسی بازدهی قیمت سهام در این بازه زمانی نیز می توان به آمار جالبی دست یافت؛ بطوریکه ۲۸ نماد بازدهی بالای ۱۰۰ درصد محقق کرده اند تا در روزهای پایانی سال ۹۴ جوانه های امید دوباره در دل سرمایه گذاران بارور شود که فهرست آنها را می توان در جدول ذیل مشاهده کرد.

بهار بورس در زمستان 94بهار بورس در زمستان 94بهار بورس در زمستان 94

بطوریکه می توان گفت در میان این ۲۸ سهم، شش سهم با تحقق بازدهی بالای ۲۰۰ درصد به عنوان شگفتی سازان بازار سهام در فصل زمستان برای سهامدارانشان بهاری سبز به ارمغان آوردند که سهام “ورنا” در جایگاه نخست توانسته بیش از ۲۵۵ درصد بازدهی مثبت را محقق کند که بالاترین میزان بازدهی در بازار سهام محسوب می شود.

بهار بورس در زمستان 94

همچنین آمارها نشان از آن دارد که از ابتدای فصل زمستان سال جاری تاکنون در مجموع ۴۴۹ سهم بازدهی مثبت محقق کرده اند و در مقابل تنها ۷۵ سهم با کسب بازدهی منفی به سهامدارانشان زیان رساندند که جلودار آنها شرکت نورد و لوله اهواز بوده که از ابتدای دی ماه تا بدین جای کار نزدیک به ۳۸ درصد زیان را به سرمایه سهامدارانش وارد آورده است.

بهار بورس در زمستان 94

و اما در ميان صنايع بورسي و فرابورسي، آمارها حاكي از آن است كه صنعت خرده فروشي به طور متوسط بازدهي مثبت بيش از ۷۰ درصدي را كسب كرده تا جايگاه نخست پربازده ترين صنعت را به دست آورد؛ در مقابل اما صنعت محصولات چرمي تنها صنعتي است كه در اين روزهاي بهاري روندي منفي را در پيش گرفته تا با تحقق حدود شش درصد بازدهي منفي همچنان در فصل زمستان به سر ببرد. 

اين گزارش مي افزايد، جدول ذيل نيز روند نوسانات شاخص ها و نماگر هاي بازار سهام در برخي صنايع و گروه ها را نشان مي دهد كه حاوي آماري از شاخص هاي مختلف با بيشترين درصد نوسان مثبت است. 

بهار بورس در زمستان 94


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان