اخبار مهم
Home / اخبار بورس / بورس در انتظار تأثیر انتظارات بر سود آوری شرکت ها
94283_783.jpg

بورس در انتظار تأثیر انتظارات بر سود آوری شرکت ها

بازار سرمایه در سال ۹۵ دستخوش تغییرات بیش از انتظار نخواهد شد مگر آنکه تغییرات مورد نظر بر روی صورت های مالی نمایان شود.

یک کارشناس بازار سرمایه ضمن بیان این مطلب به خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: نوسانات غیر بنیادی سهام مانند عوامل سیاسی و رفتاری وزن زیادی بر بورس ایران دارد و از این لحاظ نسبت به سایر بورس های جهانی حساسیت بیشتری را نشان می دهد. شاید به این دلیل است که بلافاصله پس از برجام شاهد یک جهش قیمتی در برخی از صنایع بازار هستیم. با این وجود عوامل انتظاری تنها در کوتاه مدت توان تاثیر بر بازار را دارد و در بازه بلند مدت این عوامل بنیادین هستند که نتیجه را مشخص می کنند.

سعید شیرزادی در ادامه افزود: اقبال بازار در سال جاری نسبت به سهم ها وصنایعی خواهد بود که نتیجه اتفاقات در آنها به صورت عملی دیده شود و بر این مبنا گزارشات ادواری شرکت ها از ارزش بسیار بالایی برخوردار است.

وی همچنین دیگر عامل موثر بر بازار را تصمیمات دولت دانست و یادآور شد: این تصمیمات می تواند تأثیر بسیار زیادی بر آینده بازار داشته باشد مانند آنچه که در صنعت پتروشیمی و تعیین نرخ خوراک آنها توسط دولت رقم خورد و برای مدتی کل بازار را تحت تاثیر قرار داد. از این منظر صنعت بانکداری را می توان از صنایعی برشمرد که به انتظار تصمیمات اساسی دولت نشسته است.

سعید شیرزادی در رابطه با رقابت بورس با سایر بازارهای موازی در سال ۹۵ نیز گفت: با توجه به نظریه ظروف مرتبط بازار بورس را نمی توان یک بازار بی تاثیر از سایر بازار های رقیب مانند بازار ملک و ارز دانست و به همین دلیل سرمایه گذاران بایستی انتظارات معقولانه ای از بازدهی بازار داشته باشند و نبایستی توقعات بالایی از سرمایه گذاری در بورس داشته باشند، و بر این اساس سرمایه گذارانی که با تحمل ریسک نسبت به سرمایه گذاری در بازار بورس اقدام کنند ، پاداش متناسب با ریسک خود را دریافت خواهند کرد.

وی همچنین با تاکید بر این نکته که سرمایه گذاران بایستی بر اساس میزان تحمل ریسک خود نسبت به انتخاب سهم اقدام کنند افزود: سرمایه گذاران جدید الورود به بازار به دنبال سهم هایی بروند که بیشتر تحت تاثیر عوامل بنیادین باشند چرا که سابقه بازار نشان داده است چنین سهم هایی در هر شرایطی حتی در بازار های منفی بازدهی خوبی را برای سرمایه گذاران رقم خواهند زد که در شرایط فعلی دو صنعت دارویی و پتروشیمی واجد شرایط بنیادین فوق هستند.

این کارشناس بازار در خاتمه با اشاره به کارکرد مثبت بازار سرمایه در شفافیت اقتصادی افزود: علاوه بر نگاه به بازدهی سهام در بورس، باید به این نکته توجه داشت که این بازار می تواند زمینه ای باشد برای تامین مالی شرکت هایی که با مشکلات کمبود نقدینگی در شرایط فعلی دست و پنجه نرم می کنند و همچنین قرارگاهی باشد برای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل، چرا که از طریق این بازار منابع مردمی را می توان به صورت مستقیم در اختیار شرکت های مردمی قرار داد و مانع ورود نقدینگی به بازار های دلالی و واسطه ای شد.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان