اخبار مهم
Home / اخبار بورس / تأمین ماده معدنی بزرگترین مشکل صنعت روی/ دو پتانسیل اصلی صنعت
93917_853.jpg

تأمین ماده معدنی بزرگترین مشکل صنعت روی/ دو پتانسیل اصلی صنعت

بزرگترین مشکل پیش روی وضعیت تولید و سودآوری شرکت های فعال در گروه سرب و روی کمبود مواد معدنی به شمار می رود و ارائه راهکاری جهت رفع این مشکل لازم به نظر می رسد.

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار کلوان عنوان کرد: شرکت های فعال در گروه سرب و روی همچنان با موضوع کمبود مواد معدنی مواجه هستند و تاکنون برنامه کارآمدی جهت استحصال از معدن مهدی آباد به عنوان گزینه جایگزین برای معدن انگوران ارائه نشده است.

محسن حیدری افزود: به نظر می رسد تعیین چشم انداز این صنعت در گروه رفع مشکل مواد معدنی مصرفی شرکت های تولید کننده است و این موضوع جهت بررسی و ارزیابی وضعیت آتی آنها بسیار مهم و حائز اهمیت است.

وی در خصوص امکان ورود سرمایه گذاران خارجی به صنعت سرب و روی اظهار داشت: کشور ما به دلیل برخورداری از ذخائر غنی مواد معدنی همواره از پتانسیل همکاری مناسب با سرمایه گذاران خارجی برخوردار است و شرکت های خارجی فعال در این حوزه علاقمند به حضور در این صنعت هستند. در همین راستا طی سال های گذشته اقداماتی جهت این برنامه انجام شد که البته به نتیجه قطعی منجر نشد. چرا که می بایست بسترهای لازم جهت همکاری مشترک شرکت های معدنی داخلی با سرمایه گذاران خارجی همراه شود و در شرایط فعلی برخی از شرکت های تولید کننده داخلی با وزارت صنعت، معدن و تجارت دچار مشکلاتی شده اند و به نظر می رسد می بایست برخی از قوانین در ارتباط با استخراج مواد معدنی از معادن بزرگ اصلاح شود.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص روند آتی قیمت جهانی سرب و روی اظهار داشت: رشد اخیر قیمت های جهانی فلزات رنگین به دلیل تضعیف ارزش دلار و کاهش نرخ برابری دلار در مقایسه با سایر ارزها رخ داده و باید دید که این موضوع چه تبعاتی بر وضعیت سودآوری شرکت های تولید کننده در پی خواهد داشت. حال آنکه به طور سنتی در شش ماهه اول هر سال در پی افزایش تولید و عرضه محصولات قیمت فروش آنها نیز کاهش می یابد و از این رو نمی توان به تداوم روند رو به رشد قیمت ها امیدوار بود.

حیدری در خاتمه گفت: شرکت های فعال در گروه سرب و روی همواره بخش عمده ای از محصولات تولیدی خود را به کشورهای خارجی صادر می کردند که این موضوع متأثر از اعمال تحریم های بین المللی کمرنگ شد. بر این اساس افزایش مقدار صادرات محصولات در شرایط فعلی یکی از پتانسیل های موجود در این گروه می باشد.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان