اخبار مهم
Home / اخبار بورس / تب دلار خوابید؟/ "دلار الان ۳۸۴۲ تومان است"
n00111347-b.jpg

تب دلار خوابید؟/ "دلار الان ۳۸۴۲ تومان است"

تین‌نیوز| نرخ دلار که در هفته گذشته به مرز ۴ هزار تومان نزدیک شده بود با طی مسیر نزولی در نخستین روز هفته وارد کانال ۳۸۰۰ تومان شده و هم اکنون با قیمت ۳۸۴۲ تومان فروخته می شود.
تشدید نوسان بازار یکی از مهمترین رویدادهای اقتصادی طی روزهای گذشته بوده که واکنش دولتمردان را به همراه داشته است.
هرچند دلایل متفاوتی برای چرایی افزایش یکباره قیمت دلار در بازار ازاد اعلام شده ولی دولتمردان که سکان اقتصاد را بر دست دارند این بار هم به مانند دفعات قبل معتقدند نوسان بازار ارز طبیعی است!
گفته می شود واکنش دولت و رئیس کل بانک مرکزی به افزایش قیمت دلار در بازار آزاد موجب شده تا تب تند دلار بخوابد و قیمت ها کمی در این بازار نزولی شود.
قیمت دلار که هفته گذشته وارد شیب تند افزایش قیمت شده و پیش بینی می شد خیلی زود رکورد ۴۰۰۰ تومان هم شکسته شود ولی از آخرین روز هفته گذشته مدار بازار ارز نزولی شد.
دلار در بازار آزاد بازهم ساعتی تغییر نرخ می دهد ولی در تازه ترین قیمت های رسیده از خیابان فردوسی قیمت تعیین شده برای فروش دلار توسط صرافی ها ۳۸۴۲ تومان است.
صرافی های تهران هم اکنون دلار را با نرخ ۳۸۴۲ تومان، یورو را با نرخ ۴۱۵۴ تومان، پوند را با نرخ ۴۸۶۸ تومان و درهم امارات را با نرخ ۱۰۸۴ تومان می فروشند. ضمن آنکه نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد یک میلیون و ۱۲۵ هزار تومان، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم یک میلیون و ۱۱۰ هزار تومان، نیم سکه بهار آزادی ۵۸۸ هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی ۳۰۸ هزار تومان و سکه یک گرمی ۱۸۸ هزار تومان اعلام شده است. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با قیمت ۱۱۰ هزار و ۷۵۰ تومان فروخته می شود.
دلایل متعددی از سوی فعالان اقتصادی و کارشناسان برای گران شدن دلار تا نزدیکی ۴۰۰۰ تومان مطرح شده، از جمله اینکه شاید طرح دولت برای تک‌نرخی شدن ارز پشت‌پرده این گرانی باشد.
این در حالی است که رئیس کل بانک مرکزی همه دلایلی را که از دست داشتن دولت در این کار خبر می‌داد رد کرد.
بنابر نظر اکثر کارشناسان، افزایش اخیر نرخ ارز می‌تواند یکی از معدود دستاوردهای مهم اقتصادی دولت یازدهم را که همان کاهش نرخ تورم هست تهدید کند و موجبات صعودی شدن مجدد نرخ تورم را فراهم آورد. برخی اقتصاددانان و مشاوران اقتصادی نزدیک به دولت هم معتقدند که سیاست تک‌نرخی شدن ارز هم می‌تواند موجب افزایش نرخ تورم گردد.
بر همین اساس، دستور توقف برنامه دولت برای تک‌نرخی شدن ارز تا اواسط سال ۹۶ صادر شده است.

سایت خبری بورس کلوان