اخبار مهم
Home / اخبار بورس / تحقق انتظارات سهامداران، محرک قوی رشد بازار سرمایه
93712_326.jpg

تحقق انتظارات سهامداران، محرک قوی رشد بازار سرمایه

انتشار اخبار مثبت و امیدوار کننده در خصوص اجرای طرح برجام و انجام مذاکرات جهت همکاری مشترک با سرمایه گذاران و تولید کنندگان خارجی در حالی طی ماه های پایانی سال گذشته موجب افزایش ارزش سهام شرکت ها شده بود که در این بین برخی از گروه ها نسبت به سایر صنایع حجم بیشتری از نقدینگی را جذب کردند و به عنوان لیدر و حرکت دهنده بازار سرمایه بودند. این روند صعودی و هیجانی موجب شد تا فعالان بازار سرمایه بیش از حد انتظارات و واقعیت ها از خود واکنش نشان دهند.

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار کلوان عنوان کرد: به نظر می رسد بازار سرمایه در انتظار نمایان شدن آثار مثبت ناشی از اجرایی شدن برجام و گشایش روابط بین المللی و مالی بر وضعیت سودآوری گروه ها بویژه بانک و خودرو هستند که این امر در گزارش های شش ماهه سال جاری رخ خواهد داد. از این رو، در صورتیکه گزارش عملکرد نیمه اول شرکت ها مناسب باشد در شرایطی که رشد اقتصادی در سال ۹۵ نیز متصور است، می توان به رونق بازار سرمایه امیدوار بود.

محمد همتی روز بهانی افزود: یکی از دلایل اصلی عدم رشد بازار سرمایه و حرکت آن در مسیر نزولی خلاف انتظارات عموم سهامداران از همین موضوع نشأت می گیرد و می بایست اثرات عملی و واقعی رشد اقتصادی و توسعه فعالیت های بین المللی در سودآوری صنایع و وضعیت اقتصادی نمود پیدا کند. در کنار آن، توجه به این نکته حائز اهمیت است که در صورتیکه رشد هیجانی و پر شتاب قیمت سهام شرکت ها در سال ۹۵ ادامه دار بود، وضعیت بازار سرمایه به مرحله خطرناکی نزدیک می شد و قیمت سهام بسیاری از شرکت ها به صورت حبابی افزایش می یافت. از این ور روند اصلاحی در مقطعی از زمان لازم به نظر می رسد که این روند نیز با عملکرد مناسب شرکت ها به روند تعادلی رو به مثبت تبدیل خواهد شد.

وی به نرخ بهره بانکی و روند جهانی قیمت فلزات اساسی اشاره کرد و گفت: کاهش نرخ بهره بین بانکی و نیز سپرده های بانکی که در برنامه سال جاری دولت قرار دارد در کنار رشد نرخ جهانی فلزات اساسی و نفت از عوامل رشد بازار سرمایه و ورود نقدینگی جدید به آن به شمار می روند.

این کارشناس بازار سرمایه به صنایع مختلف فعال در بورس اشاره کرد و اظهار داشت: صنعت خودرو صرف نظر از وضعیت بنیادی و پتانسیل های آن برای رشد سودآوری حجم قابل توجهی از نقدینگی در بورس را به خود جذب کرده و درکانون توجه سهامداران قرار دارد. به طوریکه بسیاری از فعالان بازار سرمایه روند معاملات روزانه این گروه را بررسی می کند و صعود و یا نزول ارزش سهام آن در کلیت بازار سرمایه اثر گذار است.

حال آنکه در شرایط فعلی با توجه به افزایش ۵۰ درصدی قیمت جهانی نفت می توان گفت گروه پالایشی مستعد جذب نقدینگی از سوی بازار سرمایه و رشد سودآوری هستند.

همتی روزبهانی ادامه داد: بانک ها نیز از لحاظ بنیادی با توجه به مواردی همچون گشایش روابط بین المللی، سوئیفت بانکی، اجرای برنامه افزایش سرمایه و کاهش نرخ بهره از توانایی رشد سودآوری برخوردارند که البته در این بین عرضه های پر حجم در نماد بانک ها از سوی سهامداران عمده آنها همچون مانعی برای رشد ارزش سهام آنها و جذب نقدیگی به شمار می رود و به نظر می رسد تنها با ورود حجم نقدینگی قابل توجه می توانند رشد قیمت سهام را تجربه کنند.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان