اخبار مهم
Home / اخبار بورس / تحلیل بنیادی "چکارن"
99697_855.jpg

تحلیل بنیادی "چکارن"

صنعت کارتن

كارتن، يكي از قديمي ترين و متداولترين انواع بسته بندي مي باشد. قدمت استفاده از كارتن در جهان به حدود ۲۵۰ سال و در ايران به ۵۰ سال مي رسد.دلايل عمده استفاده از انواع كارتن براي بسته بندي كالا عبارتند از : محافظت مناسب از مظروف ، ارزان و در دسترس بودن ، چاپ پذيري، قابليت استفاده از تبليغات بسته بندي و قابليت بازيافت آن مي باشد. مقواي كنگره اي از مقاومترين انواع مقوا مي باشد كه از تركيب حداقل سه لايه كاغذ ساخته مي شود. ضخامت مقواي كنگره اي براساس نوع بسته بندي و مظروف داخل آن متغير مي باشد كه اين امر يكي از انواع طبقه بندي كارتن را بوجود مي آورد . مقواي كنگره اي از كاغذهاي لاينر( لايه زير و رو) ولايه فلوتينگ ( لايه مياني )ساخته مي شود ..درايران با توجه به كمبود منابع طبيعي و پايين بودن تكنولوژي ساخت كاغذ ، ساليانه حجم قابل توجهي از انواع كاغذهاي مصرفي بسته بندي ازكشورهاي ديگر تامين مي شود

تاریخچه وموضوع فعالیت

شرکت کارتن ایران با بیش از نیم قرن تجربه ، اولین واحد تولید کننده انواع کارتن و ورق کنگره ای در کشور میباشد که در سال ۱۳۳۸ شمسی توسط بخش خصوصی تاسیس و در اواخر سال ۵۴ نوع شرکت به سهامی عام تغییر یافت . بدنبال توسعه ماشین آلات تولیدی کارخانه تا سال ۵۷ ، همواره ظرفیت تولید شرکت افزایش یافته تا اینکه به بزرگترین واحد از این دست در منطقه تبدیل گردیده است . پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و با راه اندازی ماشین آلات جدید ، تجهیز شرکت به نرم افزار و سخت افزارهای مناسب انجام پذیرفته و با پاره ای اقدامات تکمیلی ، ظرفیت کارخانه به ۶۴۰۰۰ تن افزایش یافته است . در ارتباط با تجهيزات و امكانات توليدی شرکت نیز در راستاي افزايش سطح كيفي محصولات توليدي و به منظور ارتقاء تکنولوژي توليدي محصولات در سال ۱۳۸۷ فاز اول برنامه توسعه شركت كارتن ايران اجرا گـرديد که از اقدامات مهم در اين مرحله خرید ، نصب و راه اندازی ماشین آلات با تکنولوژی روز دنیا از جمله يك دستگاه ماشين مقواسازي و دو دستگاه ماشین چاپ پیشرفته بوده است که موجب گرديده شرکت كارتن ايران كماكان بزرگترين واحد توليد كننده ورق و كارتن کشور باقی بماند.

موضوع شرکت عبارت است از تهیه وتولید وفروش انواع کارتن ومقوای فشنگی وصادارات آن وهمچنین واردات مواد اولیه وماشین آلات مورد احتیاج شرکت و واردات کالای مجاز بازرگانی مربوط به موضوع شرکت وفروش آن در داخل.

سرمایه وترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۴میلیون ریال بوده که طی چندین مرحله افزایش سرمایه به مبلغ ۱۸۲۲۵۰میلیون ریال افزایش یافته است.

تحلیل بنیادی کارتن ایران

ظرفیت تولید

تحلیل بنیادی کارتن ایران

نگاهی به مقدار تولید و فروش گذشته شرکت

همانطور که در جدول بالا مشاهده می شود ظرفیت اسمی تولید در شرکت کارتن ایران ۶۴٫۰۰۰ تن در سال می باشد اما به دلیل محدودیت در تهیه برخی از مواد مصرفی که به صورت وارداتی می باشند و همچنین میزان تقاضا و رقابت در صنعت، شرکت در ۵۰ درصد ظرفیت اسمی خود تولید کرده است. انتظار میرود با توجه به رونق اقتصادی ، میزان تولید در سال ۹۵ به میزان ۲۰ درصد افزایش یابد.

تحلیل بنیادی کارتن ایران

روند سوددهی شرکت

تحلیل بنیادی کارتن ایران

برآورد سال ۹۵ و ۹۶

مفروضات بودجه:

۱- مرجع قیمت گذاری محصولات شرکت نظر هیات مدیره و مدیر عامل می باشد.

۲- حقوق و مزایای کارکنان با ۱۵ درصد رشد نسبت به سال ۹۴ محاسبه شده است.

۳- برای هزینه انرژی ۱۲ درصد رشد نسبت به سال ۹۴ در نظر گرفته شده است.

۴- نرخ تسعیر ارز جهت واردات مواد مصرفی معادل نرخ ارز مبادله ی می باشد.

مفروضات کارشناسی ۹۵ و ۹۶:

۱- تعیین نرخ محصول شرکت برای سال ۹۵ با توجه به میزان تورم سال ۹۵ و همچنین افزایش نرخ واردات مواد مصرفی شرکت صورت گرفته است.

۲- تعیین نرخ محصول شرکت برای سال ۹۶ با توجه به میزان تورم احتمالی و همچنین در نظر گرفتن تک نرخی شدن نرخ ارز صورت گرفته است.

۳- نرخ ارز احتمالی برای تک نرخی شدن معادل ۳۵۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده است.

۴- تعیین نرخ مواد مصرفی با توجه به میزان تورم و افزایش نرخ واردات مواد مصرفی برای سال ۹۵ و همچنین با توجه به تک نرخی شدن ارز برای سال ۹۶ تعیین گشته است.

۵- افزایش در حقوق و مزایا ۱۴ درصد (معادل نرخ افزایش دستمزد وزارت کار) در نظر گرفته شده است.

۶- افزایش در هزینه های انرژی معادل ۱۰ درصد است.

وضعیت تولید و فروش

نحوه تولید وفروش به این صورت می باشد که شرکت ابتدا اقدام به اخذ سفارش از مشتر ی می نماید و سپس تولید را آغاز می نماید به همین دلیل است که تولید وفروش شرکت تفاوت زیادی با هم ندارند. با توجه به اینکه شرکت معمولا ۹۸درصد ازمحصولات تولیدشده را می فروشد، در کارشناسی ۹۵ میزان فروش شرکت برابر ۹۸ درصد میزان تولید شرکت در نظر گرفته شده است.

تحلیل بنیادی کارتن ایران

نرخ فروش

نرخ فروش ۹ ماهه ۹۵ با توجه به تاثیر افزایش تعرفه واردات کاغذ تعیین گشته است.

نرخ فروش سال ۹۶ نیز با توجه به تاثیر تک نرخی شدن ارز بر روی مواد اولیه وارداتی شرکت محاسبه گشته است. (شرکت ۳۰ درصد از مواد اولیه خود را از خارج از کشور تهیه می کند)

تحلیل بنیادی کارتن ایران

بهای تمام شده محصولات

نرخ خرید مواد اولیه

مهمترین ماده مورد استفاده در تولید محصولات شرکت کاغذ می باشد که در سال مالی گذشته ، ۹۴ درصد از هزینه مواد را به خود اختصاص داده است. فرمولاسیون تولیدات شرکت به گونه ای می باشد که ۳۰ درصد کاغذ مصرفی مربوط به کرافت لاینر و وایت تایپ خارجی و۷۰ درصد الباقی تست لاینر وبازیافت داخلی می باشد. با توجه به افزایش ۸ درصدی در تعرفه واردات کاغذ انتظار میرود نرخ آن در ۹ ماهه ۹۵ افزایشی معادل ۲٫۵ درصد نسبت به سال گذشته داشته باشد.

تحلیل بنیادی کارتن ایران

نرخ مواد اولیه در سال های گذشته به شرح زیر می باشد:

تحلیل بنیادی کارتن ایران

سربار تولید

وسربار شرکت به طور متوسط ۷ الی ۸ درصد نسبت به سال گذشته با آفزایش برآورد شده است.

تحلیل بنیادی کارتن ایران

بهای تمام شده

از کل بهای تمام شده محصولات ۸۱ درصد آن به مواد مستقیم، ۱۴درصد دستمزد مستقیم و ۵درصد سربار تشکیل می دهد.

در برآورد سال۹۵ و ۹۶هزینه دستمزد مستقیم با توجه به افزایش دستمزد ها طبق مصوبه وزارت کار حدود ۱۴ درصد برآورد شده است.

تحلیل بنیادی کارتن ایران

صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی کارتن ایران

با توجه به مفروضات مطرح شده سود هر سهم برای سال ۹۵ و ۹۶ با توجه به سرمایه ۱۸۲٫۲۵۰ میلیون ریالی به ترتیب معادل۳۱۲ و ۳۷۵ ریال پیش بینی شده است.


واحد تحلیل و مطالعات کلوان- سهیلا صالحی


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان