اخبار مهم
Home / اخبار بورس / ثبت بیشترین ارزش خرید سهام توسط اشخاص حقیقی
92283_371.jpg

ثبت بیشترین ارزش خرید سهام توسط اشخاص حقیقی

معاملات بهمن ماه سال جاری در ادامه روند صعودی ماه قبل از آن با افزایش ارزش سهام شرکت ها، رشد حجم و ارزش معاملات روزانه بورس همراه شد تا فعالان بازار سرمایه و سهامداران دومین ماه از فصل زمستان را با کسب بازدهی مثبت به پایان برسانند.

بر اساس گزارش کلوان، روند افزایشی حجم و ارزش معاملات روزانه بورس که از ابتدای آخرین فصل سال جاری به مدد ورود نقدینگی جدید به بازار سرمایه و افزایش اقبال سرمایه گذاران نسبت سرمایه گذاری در این بازار ناشی از رخداد وقایع مثبت و امیدوار کننده در حوزه سیاسی و اقتصادی شکل گرفته بود، در بهمن ماه امسال نیز تداوم داشت و سهامداران روزهای پایانی پر حجم معاملاتی را پشت سر گذاشتند تا با امید و انتظارات مثبت گام های بعدی در جهت رشد و بالندگی بازار سرمایه برداشته شود.

بر اساس اطلاعات موجود، شاخص کل بورس طی معاملات ماه گذشته با رشد ۱۷ درصدی از نیمه مدار ۶۶ هزار واحدی به محدوده ۷۷ هزار و ۸۸۸ واحدی رسید و در این مدت بازدهی حدود ۱۸ درصدی برای بورس طی معاملات بهمن ماه سال جاری رقم خورده است.

حجم معاملات نیز طی بهمن ماه امسال نسبت به ماه قبل از آن با افزایش ۱۲۶ درصدی همراه شد و در نهایت ارزشی به مبلغ بیش از ۱۰ هزار و ۱۸۳ میلیار تومان را رقم زد که این مبلغ نسبت به ارزش معاملات دی ماه حدود ۱۱۶ درصد افزایش داشته است.

علاوه براین، ارزش بازار در پایان بهمن ماه سال جاری نسبت به دی ماه با رشد ۱۷ درصدی به بیش از ۳۳۶ هزار و ۳۴۹ میلیارد تومان صعود کرده است و بر اساس معاملات خرد و بلوکی نیز سهم سرمایه گذاران حقوقی حدود ۳۴ درصد از کل خرید ها و سهم این گروه از سهامداران در فروش سهام حدود ۴۵ درصد از کل فروش ها محاسبه می شود و مابقی متعلق به سهامداران حقیقی می باشد. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که خالص سرمایه گذاری اشخاص حقوقی به مبلغ ۱۱ هزار و ۴۹۷ میلیارد ریال محاسبه شده است.

بر این اساس این گزارش، طی ۲۰ روز معاملاتی ماه گذشته در بورس نماد معاملاتی ۸۱ شرکت متوقف شده و در مقابل آن نماد ۹۸ شرکت مورد بازگشایی قرار گرفته است. افزون بر آن، طی این مدت وضعیت ۲۷ نماد در حالت بسته بوده و ۲۹۲ نماد نیز مجاز به انجام معامله بوده اند.

در این بین طی بهمن ماه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته از میان نماگرهای بازار همچون ارزش بازار، ارزش اسمی، نسبت های ارزش بازار به ارزش اسمی، متوسط پی بر ای بازار گردش معاملات، تنها نسبت ارزش بازار به ارزش اسمی با کاهش ۷٫۶ درصدی مواجه شده و مابقی نماگرها و نسبت ها با افزایش بیش از ۱۰ درصدی همراه شدند.

بر اساس آمار موجود، از ابتدای سال جاری تا بهمن ماه بیش از ۱۵۵ هزار و ۱۸۳ میلیارد ریال افزایش سرمایه محقق شده که ۶۱ درصد از این مبلغ از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران انجام شده و مابقی از محل سود انباشته، اندوخته ها و صرف سهام صورت پذیرفته است و مبالغ افزایش سرمایه در بهمن ماه امسال رقم بیش از سه هزار و ۸۹۷ میلیارد ریال را به خود اختصاص داده است.

در پایان این گزارش می افزاید، در ماه گذشته مازاد خرید سهامداران حقیقی نسبت به فروش آنها حدود ۱۱ هزار و ۴۹۷ میلیارد ریال محاسبه می شود که این رقم نسبت به ماه های گذشته بیشترین مقدار محاسبه می شود.

ثبت بیشترین ارزش خرید سهام توسط اشخاص حقیقی


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان