اخبار مهم
Home / اخبار بورس / جزئیات عرضه سهام سه زیر مجموعه بانک سپه در بازار سهام
96418_820.jpg

جزئیات عرضه سهام سه زیر مجموعه بانک سپه در بازار سهام

پس از آن که مدیر عامل بانک سپه از آغاز دور جدیدی از واگذاری های این بانک دولتی در بازار سهام با هدف خروج از بنگاهداری خبر داد، مدیر عامل شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید وابسته به بانک سپه جزئیات عرضه سهام سه زیر مجموعه این شرکت در بورس و فرابورس را تشریح کرد.

بر اساس گزارش کلوان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، علی عسکری گفت: چهارشنبه گذشته ۱۰ درصد از سهام شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور که هلدینگ انرژی سرمایه گذاری امید است در بازار سهام عرضه شد. این هلدینگ مدیریت چند نیروگاه شامل نیروگاه گیلان، نیروگاه کاسپین، نیروگاه ارومیه و شرکت مولد نیروگاهی هریس را در اختیار دارد و با ایفای نقش مناسبی که در صنعت تولید برق کشور و رفع نیازهای کشور داشته، از حاشیه سود خوبی هم برخوردار است.

بازوی اجرایی بانک سپه در بازار سهام از دو شرکت تامین سرمایه امید و سرمایه گذاری توسعه گوهران امید به عنوان دو شرکت دیگر وابسته یاد کرد که سهام این دو شرکت هم بزودی در بازار سهام عرضه خواهد شد.

به گفته عسکری، تامین سرمایه امید با سرمایه ۲۰۰ میلیارد تومان نخستین نماینده صنعت خدمات بانکداری، سرمایه گذاری و تامین مالی است که وارد بازار سرمایه می شود. این شرکت تامین سرمایه تاکنون فعالیت های خوب و مناسبی در حوزه تامین مالی پروژه های بزرگ از طریق جذب فاینانس و انتشار اوراق مشارکت و صکوک داشته و ده ها مورد ارزش گذاری سهام و اداره صندوق های سرمایه گذاری مشترک و سبد گردانی را هم در کارنامه خود دارد. وی گفت: سهام تامین سرمایه امید نیز در آینده ای نزدیک در بازار سهام عرضه خواهد شد.

مدیر عامل شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید از سرمایه گذاری توسعه گوهران امید به عنوان نزدیک ترین شرکت زیر مجموعه جهت عرضه اولیه سهام در بازار سرمایه یاد کرد و افزود: گوهران امید شرکتی کاملاً شفاف در صنعت واسطه گری مالی به شمار می رود، چرا که این شرکت با اصلاح ساختار خوبی که سال گذشته انجام داد، دارایی های غیر مولد خارج از بورسی را از پرتفولیوی خود خارج کرده و در حال حاضر هیچ گونه دارایی غیر بورسی ندارد، از این رو تمام دارایی ها و ارزش همه سهام حاضر در سبد سهام شرکت کاملاً شفاف و مشخص است و NAV این شرکت سرمایه گذاری هم بدون هیچ گونه ضریب خطایی قابل تشخیص است.

به گفته وی، گوهران امید سهام حدود ۷۰ شرکت بورسی را در پرتفوی خود گنجانده که غیر از شرکت کارت اعتباری کیش سهام مابقی شرکت ها غیر مدیریتی است. در واقع ماموریتی که برای گوهران امید پیش بینی شده، استفاده از فرصت های سرمایه گذاری در بازار سهام در قالب دریافت سود ناشی از خرید و فروش سهام( capital gain)و سود مجامع(DPS) است و با توجه به تیم مجربی که در شرکت گوهران مستقر است، این روش اداره شرکت، سرمایه گذاری توانسته عایدی خوبی را به همراه داشته باشد.

مدیر عامل شرکت گروه مدیریت سرمایه گذاری امید خرید و فروش سهام در بورس را ناشی از تفکر مدیریت عالی بانک سپه برای عدم بنگاهداری دانست و عنوان کرد: در نظر است که شرکت سرمایه گذاری توسعه گوهران امید بتواند در کنار فعالیت های چالاکانه در بازار سهام در آینده ای نزدیک با تشکیل صندوق بازارگردانی به یکی دیگر از وظایف خود یعنی رصد و حمایت از سهام وابسته به مجموعه امید در بازار سرمایه عمل نماید.

وی در ادامه گفت: شفافیت پرتفولیوی گوهران امید که به واقع نقطه متمایز کننده این شرکت سرمایه گذاری در مقایسه با سایر شرکت های صنعت است، سبب شده که بتوان در شرایط کنونی بدون انحرافی به خالص ارزش دارایی های ۱۳۰ تومانی برای هر سهم این شرکت دست یافت.

مدیر عامل سرمایه گذاری امید، سرمایه گذاری در توسعه گوهران امید را برای سرمایه گذاران ریسک گریز مناسب توصیف کرد و گفت: از آن جا که همه فعالیت های شرکت در بورسبراحتی قابل رصد، ارزشیابی و ارزیابی است و شرکت فاقد هر گونه مشکل مالیاتی، وثایق و یا مشکلات ثبتی و حقوقی است، سرمایه گذارانریسک گریز می توانند با اطمینان در این شرکت سرمایه گذاری کنند.

عسکری در پایان با بیان این که تا قبل از پایان خرداد ماه جاری ۱۰ درصد از سهام گوهران امید در بازار اول فرابورس عرضه اولیه خواهد شد، گفت: شرکت گوهران امید در سند استراتژیک شرکت سرمایه گذاری امید دارای ماموریت های ویژه ای همچون بازار گردانی سهام زیر مجموعه، تجهیز نقدینگی برای استفاده از فرصت های سرمایه گذاری در بورس و تبدیل شرکت به یک هلدینگ مالی است.

گفتنی است، سرمایه گذاری توسعه گوهران امید با سرمایه۲۰۰ میلیارد تومان به زودی در بازار سهام عرضه خواهد شد.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان