اخبار مهم
Home / اخبار بورس / جهت گیری مثبت بورس در ماه های آتی
92049_909.jpg

جهت گیری مثبت بورس در ماه های آتی

به نظر می رسد فعالان بازار سرمایه در انتظار اعمال آثار مثبت ناشی از کاهش نرخ سود بانکی بر وضعیت بورس و جذب نقدینگی از بازار پول به بازار سرمایه هستند.

یک کارشناس ارشد بازار سرمایه با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار کلوان عنوان کرد: اگرچه طی چند وقت اخیر در شورای پول و اعتبارات صحبت هایی مبنی بر کاهش نرخ سود سپرده های بانکی بود، اما تا زمانی که بانک مرکزی رسماً این کاهش نرخ را اعلام ننمود، بانک ها و موسسات مالی و اعتباری همچنان در صدد جذب سپرده ها با نرخ های سود بالا بودند. حال آنکه در شرایط فعلی که با موافقت بانک ها و به دستور بانک مرکزی نرخ سود سپرده ها به ۱۸ درصد کاهش یافته، هیچ بانکی مجوز اعلام نرخ های بالاتر را ندارند.

از این رو به طور قطع در پی کاهش نرخ سود بانکی، نسبت پی بر ای بازار سرمایه افزایش می یابد و به محدوده ۵٫۵ مرتبه می رسد و در این شرایط بسیاری از شرکت ها همچون هلدینگ ها از نسبت پی بر ای پایین برخوردارند و پتانسیل رشد دارند.

احمد علی محصصی افزود: در شرایطی که نرخ سود سپرده های بانکی کاهش یافته و به محدوده ۱۸ درصد رسیده، نرخ بازدهی در بازار سرمایه که بازاری پر ریسک است می بایست می بایست حدود ۲۳درصد باشد و پیش بینی می شود تا با اجرای ابلاغیه کاهش نرخ سود بانکی توسط بانک ها و موسسات مالی شاهد گرایش و اقبال بیشتر سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه باشیم.

وی به روند معاملات بازار سرمایه طی روزهای پایانی سال اشاره کرد و اظهار داشت: به طور سنتی روند معاملات بورس طی اواخر اسفند ماه هر سال و هفته دوم سال بعد مثبت و صعودی است و از این رو انتظار می رود تا این روند طی سال جاری با توجه به اینکه اتفاق منفی در حوزه اقتصادی و سیاسی رخ نداده، تجربه شود. از این رو جهت گیری بازار سرمایه طی ماه های آتی مثبت برآورد می شود و روند شاخص کل نیز همانطور که بسیاری از کارشناس بازار سرمایه پیش بینی کرده اند، صعودی خواهد بود و از پتانسیل صعود به مدار ۹۰ هزار واحدی برخوردار است.البته در این بین به طور قطع روند معاملات بورس با نوساناتی همراه می شود که از این بابت جای نگرانی وجود ندارد و نوسانات جزوی از بازار می باشد.

مدیر سرمایه گذاری های گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان در خصوص پتانسیل های صنایع مختلف بورس اظهار داشت: انتظار می رود تا روند پیشرفت فیزیکی بسیاری از طرح های توسعه ای شرکت ها طی سال آینده بهبود یابد و همزمان با آن تقاضا برای محصولات تولیدی داخلی افزایش یابد که این امر تبعات مثبتی را بر وضعیت صنایع اعمال می کند.

محصصی افزود: به طور مثال در صورتی که پروژه های بزرگ تولید کنندگان فولاد و طرح های عمرانی اجرا شود این مجموعه ها مشکلی برایفروش محصولات تولیدی خود ندارند.از سوی دیگر با بهبود وضعیت عملیاتی شرکت های خودروساز نیز افزایش تقاضا برای فولاد سازان ایجاد خواهد شد و بطور کلی می توان گفت با دیدگاه بلند مدت گروه های مذکور از جمله صنایع پر پتانسیل بورس به شمار می روند.علاوه بر این، بحث ورود سرمایه گذاران خارجی در این گروه ها نیز وجود دارد که امیدواریم همکاری های مشترک با شرکای خارجی موفق باشد.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان