اخبار مهم
Home / اخبار بورس / حذف ضربتی شاخص کل امکان پذیر نیست / سامانه معاملات تقویت می شود
91250_883.jpg

حذف ضربتی شاخص کل امکان پذیر نیست / سامانه معاملات تقویت می شود

رییس سازمان بورس اوراق بهادار طی نشست خبری خود با اصحاب رسانه، در پاسخ به سوال خبرنگار کلوان پیرامون امکان حذف شاخص کل با توجه به این که این نماگر واقعیت های بازار سهام را نشان نمی دهد، گفت: این که ما شاخص کل را حتی به واسطه این که اطلاعات کاملی را از وضعیت بورس در بر نمی گیرد، حذف کنیم، نیاز به رایزنی وسیع تری از کلیه افرادی که مخاطب ما هستند، دارد. چرا که این نماگر سابقه و روند چندین ساله ای را در بر می گیرد و این روند ها برای تحلیل های تکنیکال یا پژوهش های دانشگاهی استفاده می شود. همچنین سایر فعالان بازار همان طور که علاقه مندند بازده و سود ناشی از افزایش قیمت ها را مشاهده کنند، در کنار آن می خواهند از سود توزیع شده شرکت ها و میزان بازده ناشی از سود نقدی سهام نیز مطلع شوند. از این رو، نیاز است این شاخص برخی اطلاعات مد نظر افراد را تأمین کند. بر همین اساس این که پاسخگویی به این قبیل خواسته ها از طریق شاخص کل صورت می گیرد، مانع از آن می شود که بتوان جهت حذف آن ضربتی عمل کنیم و بایستی رایزنی های وسیع تری در این رابطه صورت گیرد.

محمد فطانت در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما پیرامون مشکل سامانه معاملاتی و اختلالاتی که در روز های اخیر و به ویژه روز جاری در معاملات رخ داده و این که چرا در رابطه با سامانه معاملات اصرار بر بومی سازی داریم، گفت: در رابطه با این موضوع اصراری بر بومی سازی نداریم. گر چه خوشحال می شویم که ارایه سامانه معاملات از طریق همکاران داخلی صورت گیرد.

وی افزود: در خصوص سامانه معاملات دو مسیر مجزا را در نظر گرفته ایم که اولین راه بومی سازی نرم افزار است که دراین راستا مذاکراتی با شرکت های نرم افزاری قبلی که سامانه فعلی را در اختیار بورس گذاشته اند، انجام شده و موضوع در حال پیگیری است. در همین راستا، طی روز های گذشته ابلاغیه سازمان بورس به مدیریت فناوری بورس ارسال شده و طی آن به این موارد به عنوان در خواست های جدی سازمان بورس اشاره کرده ایم.

فطانت تأکید کرد: برای تقویت سامانه معاملات و رفع اختلالات اخیر اولین اقدام ظرفیت سازی از طریق توسعه زیر ساخت های سخت افزاری است و پس از آن بحث جداسازی سامانه معاملات بورس و فرابورس از یکدیگر است که ساز و کار های آن در دست بررسی می باشد.

سخنگوی سازمان بورس افزود: سامانه معاملات فعلی محدودیت هایی دارد که در زمان افزایش حجم معاملات و یا در زمان پر باری، دچار مشکل می شود. از همین رو در نظر داریم در صورت امکان سامانه معاملات بورس و فرابورس را از هم جدا کنیم. البته در این زمینه سخت افزارهای لازم مورد نیاز بازار فراهم شده که تا اسفند ماه نصب می شود تا بر مبنای آن ظرفیت جدیدی به لحاظ حجمی به سامانه معاملات فعلی اضافه شود.

این گزارش می افزاید، اخبار تکمیلی پیرامون این نشست خبری طی اخبار تکمیلی به اطلاع مخاطبان کلوان خواهد رسید.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان