اخبار مهم
Home / اخبار بورس / "حسینا" شرکتی که بدون مجوز افزایش سرمایه داد
91994_464.jpg

"حسینا" شرکتی که بدون مجوز افزایش سرمایه داد

شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا در روزهای پایانی هفته گذشته اولین پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۹۵٫۱۲٫۲۹ خود را در حالی ارائه کرد که چندی پیش از پیشنهاد هیأت مدیره به منظور افزایش سرمایه ۳۹۵ درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی خبر داده بود که هنوز در مراحل ابتدایی اخذ مجوز قرار دارد و طی گزارش ارائه شده بر مبنای سرمایه جدید، تعدیل منفی۸۲ درصدی سود اعلام کرده است.

به گزارش بورس نیوز، طی معاملات روز گذشته با اعلام پیغام ناظر بازار بورس، نماد معاملاتی شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا با توجه به دریافت اطلاعات مبنی بر تعدیل با اهمیت پیش بینی سود هر سهم سال مالی ۹۴ و ارائه پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی ۹۵ متوقف گردید. طبق اطلاعات منتشر شده این شرکت با اعلام مبلغ ۸۷۴ ریال سود به ازای هر سهم از تعدیل منفی ۸۲ درصدی سود خبر داده است. اما نکته جالبی که در صورت های مالی شرکت وجود دارد، اعمال سرمایه جدید در محاسبات سود هر سهم “حسینا” می باشد.

همانطور که از اطلاعات و صورت های مالی این مجموعه در سامانه کدال مشخص است، افزایش سرمایه ۳۹۵ درصدی “حسینا” هنوز در مراحل ابتدایی اخذ مجوز از سازمان بورس و کسب اظهار نظر حسابرس و بازرس قانونی قرار دارد و قطعی نشده است. اما مدیران این شرکت مبلغ ۶۶۰ میلیارد ریال سرمایه شرکت را در بخش سرمایه ثبت نشده، اعمال کرده و صورت های مالی خود را با احتساب سرمایه جدیدی که هنوز مجوز آن نیز کسب نشده، ارائه کرده اند.

این درحالی است که عموماً بعد از اخذ مجوز و تشکیل مجمع فوق العاده سرمایه جدی شرکت ها در صورت های مالی و گزارشات آنها جای می گیرد و بر اساس آن سود هر سهم را اصلاح می کنند، ولی حسینا خودجوش به استقبال این موضوع رفته و پیش از گرفتن مجوز از نهاد ناظر و متولی بازار، افزایش سرمایه خود را در صورتهای مالی لحاظ کرده است.

همچنین، با لغو تحریم های بین المللی و افزایش مراودات تجاری با کشورهای دیگر، خصوصاً از راه دریایی و حمل و نقل کانتینری انتظار بهبود عملکرد شرکت های فعال در این حوزه مخصوصاً شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا می رفت، چرا که در سالهای تحریم سودآوری این شرکت افت نکرده و با تعدیل مثبت درآمد همراه بود، اما حال با وجود رفع موانع و عقد قراردادهای جدید، این مجموعه از پیش بینی کاهش سودآوری برای سال مالی آتی خبر داده است.

بر این اساس، “حسینا” که برای سال مالی ۹۴ مبلغ ۵۴۲۰ ریال سود به ازای هر سهم با سرمایه ۱۶۷میلیارد ریالی برآورد کرده بود، در آخرین گزارش خود این رقم را به ۴۷۷۹ ریال سود کاهش داد و همانطور که عنوان شد با همین سرمایه، مبلغ ۴۳۳۲ ریال سود و تعدیل منفی ۹٫۳ درصدی برای سال ۹۵ ارائه کرده است.

حال سوالی که ذهن اغلب سهامداران این مجموعه را به خود مشغول کرده این است که آیا این کاهش ۱۱ و ۹ درصدی سودآوری “حسینا” آنقدر مهم است که ناظر بازار آن را تعدیل با اهمیت قلمداد می کند؟ گرچه مجموع این تعدیل های منفی باز هم از ۲۰ درصد که از نظر سازمان بورس تغییر با اهمیت محسوب می شود نیز کمتر است!

در کنار این موضوع، آیا مسئولین سازمان صورت های مالی این مجموعه را مطالعه نکرده اند تا متوجه شوند کاهش ۸۲ درصدی سود سهام شرکت توسعه خدمات و دریایی سینا با احتساب سرمایه ثبت شده که هنوز مجوز سازمان و اظهار نظر حسابرس آن نیز بلاتکلیف می باشد، ارائه شده است؟

از طرفی گفته می شود شاید خبر های مهم دیگری در راه است که ما از آن بی اطلاع هستیم! از طرفی اعلام این پیام ناظر و ارائه این چنینی صورتهای مالی در نگاه اول و بدون بررسی بار منفی زیادی بر روند قیمتی سهم خواهد داشت که باعث افت قیمت سهام آن در بازار می شود، البته گفتنی است که این امر برای آن دسته سودجویانی که باعث ایجاد اینگونه جو منفی در روند قیمتی سهام شده اند بد نباشد چراکه در قیمت های کمتر خرید خود را ارزانتر انجام دهند.

در پایان از از مسئولین و متولیان بورس و همچنین مدیران شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا درخواست می شود تا در جهت حفظ منافع سهامداران خصوصا سهامداران خرد به مسائل این چنینی رسیدگی لازم را انجام دهند.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان