اخبار مهم
Home / اخبار بورس / حمله شاخص به هدف ۹۰ هزار واحدی / بورس عیدی می دهد !
92536_144.jpg

حمله شاخص به هدف ۹۰ هزار واحدی / بورس عیدی می دهد !

در اولین روز از آخرین هفته معاملاتی سال ۹۴ شاخص کل با یک جهش بیش از ۱۰۰۰ واحدی خود را به میانه های کانال ۷۹۰۰۰ واحد رساند و در بالای مقاومت ۷۸۴۰۰ واحدی که سقف یک ماهه آن بود، قرار گرفت تا مطابق سُنت سال های گذشته عیدی سهامداران را به موقع داده باشد و ما را به ادامه دار بودن روزهای سبز بازار در سال ۹۵ خوشبین نماید.

براساس گزارش شرکت کارگزاری نهایت نگر، در جریان معاملات روز شنبه در حدود نیمی از رشد ۱۰۵۴ واحدی شاخص مرهون رشد نمادهای “همراه”، “فولاد”، “وغدیر”، “فملی” و “رمپنا” بود. با توجه به اینکه وضعیت نمودار حرکت شاخص با رشد امروز نیازمند به روزرسانی تحلیل است، ‌بر آن شدیم تا نگاهی به سناریوهای تکنیکی حرکت احتمالی شاخص در روزهای آینده داشته باشیم.

همان طور که در بالا ذکر شد، در حدود یک ماه گذشته شاخص در عبور از سطح ۷۸۴۰۰ واحد ناکام مانده بود. این سطح به عنوان یک سطح هدف در پیشروی های قبلی بود و مقاومت فروشندگان در برابر شکسته شدن آن، دور از ذهن نبود. اما شاخص در روزهای گذشته بیش از ۱۰۶ ساعت را در زیر این محدوده نوسان کرد و در این مدت تقریباً هر ۳۰ ساعت برای شکست آن به سقف این محدوده حمله کرد و هر بار از شکست آن ناکام ماند! اما در روند معاملات امروز و در ۱۰۷مین ساعت، شاخص توانست به مدد گروه هایی از جمله مخابرات، استخراج کانی های فلزی، فلزات اساسی و بانک ها بر این سطح با قدرت تمام غلبه نماید. قدرت از آن جهت که براساس شنیده ها، بازار امروز بدون استفاده از اعتبار و با نقدینگی معامله گران داد و ستد شد. میانگین حجم معاملات غیر بلوکی در ۳۳ روز گذشته ۲٫۳۳۷٫۱۲۲٫۰۴۷ برگه سهم به ارزش ۵٫۴۱۵٫۵۰۰٫۵۹۵٫۲۶۴ ریال بوده است که در معاملات امروز شاهد داد و ستد ۱٫۶۱۹٫۶۲۲٫۱۲۸ برگه سهم به ارزش ۴٫۱۴۴٫۱۸۴٫۱۹۱٫۰۴۱ ریال بوده ایم.

این درحالی است که در روز دوشنبه بار دیگر معامله گران می توانند از اعتبار خود نزد کارگزاری ها استفاده کنند و همین امر می تواند محرکی قوی برای ادامه این رالی صعودی در شاخص باشد.

اما اهدافی را که می توان برای شاخص متصور بود عبارتند از:

۱- به لحاظ تحلیل کلاسیک و در کوتاه مدت شاخص می تواند به اندازه ارتفاع محدوده تراکمی خود که به صورت مثلث افزایشی ظاهر شده است رشد کند که در این صورت هدف آن در محدوده ۸۰۴۰۰ قرار خواهد داشت.

۲- هدف بعدی شاخص را می توان در محدوده خط میانی چنگال ۵۰ درصد اندرو در نظر داشت که محدوده ۸۵۰۰۰ واحد خواهد بود.

۳- همانطور که در تصویر سوم مشاهده می کنید در تایم فریم هفتگی ابر کومو در محدوده ۸۰۰۰۰ واحد مسطح شده که می تواند برای ادامه حرکت صعودی شاخص مقاومت و مانع ایجاد کند. اما چنانچه شاخص بر این محدوده غلبه کند هدف بعدی براساس این سیستم قله ۹۰۰۰۰ خواهد بود.

----------------------------------

----------------------------------جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir


سایت خبری بورس کلوان