اخبار مهم
Home / اخبار بورس / در ایران خودرو چه می گذرد؟
93832_501.png

در ایران خودرو چه می گذرد؟

چند ماهی است که بازار خودرویی ها داغ است. یک روز خبر از قراردادهای جدید و واژه ها و عبارات جدید الورودی چون جوینت ونچر و یوزانس و فاینانس به بورس که به صورت تهاجمی به شرکت های این صنعت وارد می شوند و موجبات پمپاژ سرمایه های بزرگی را به سهام این شرکت ها فراهم می آوردند و رشدهای چند صد درصدی را رقم می زنند. یک روز بایکوت خبری و تکذیب و انکار. حالا اما قریب به ۵ ماه است که بیش از ۲۵ درصد حجم معاملات روزانه بورس تهران در صنعتی رقم می خورد که موافقین و مخالفین خاص خود را دارد و پس از بازدهی های خیره کننده در ماههای اخیر، کماکان توجه بخش بزرگی از فعالان بازار سرمایه را معطوف به خود نگاه داشته است. براساس گزارش شرکت کارگزاری نهایت نگر، خودرویی ها که با انتشار قانون مالیات ۲۵ درصدی بر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها در سال ۹۵، رفته رفته به گوشه رینگ رانده شده بودند، بار دیگر با اخباری مبنی بر احتمال معاف از مالیات بودن این شرکت ها به دلیل آنکه درخواست افزایش سرمایه شان در سال ۹۴ ثبت شده است، به مرکز توجهات بازار باز گشتند. به گونه ای که تنها یک شایعه در این خصوص، نماد ایران خودرو را صدرنشین گروه کرد و به دنبال آن شاهد رشد فزاینده تقاضا در نماد خاور نیز بودیم. روز گذشته اما با توجه به اینکه رشد گروه سایپا با این اخبار در سال ۹۴ رقم خورده بود، شاهد حرکت نمادهای این گروه در دو مسیر متفاوت بودیم. به گونه ای که گروه سایپا در جاده قرمز رنگ و گروه ایرانخودرو در جاده سبز بورس حرکت کرد. اما در ادامه قصد داریم به بررسی پتانسیل ها، شایعات و حواشی و نمودار و رفتار قیمت نماد ایرانخودرو بپردازیم. با ما همراه باشید.

یک/ در قدم اول به بررسی نمودارها فقط از منظر میزان رشد نمادها و مقایسه آن ها می پردازیم.

در نمودار قیمت تعدیل شده نماد خساپا شاهد رشد قیمت از محدوده ۴۰ تومان هستیم و قیمت این نماد در حال حاضر در محدوده بیش از ۴ برابری و در تراز ۱۶۰ تومان در حال معامله است. اما در نموداری با همین شرایط برای ایرانخودرو شاهد رشد از محدوده ۱۵۰ هستیم و قیمت در حال حاضر در محدوده بیش از ۲ برابری و نزدیک به ۳۸۰ در حال معامله است. اگر دلیلی برای رشد صنعت خودرو کماکان وجود داشته باشد، این رشد در گروه ایرانخودرو محتمل تر است.

دو/ اگر نسبت قیمت نماد ایران خودرو به سایپا را در ادوار تاریخی بررسی کنیم،

این نسبت در کمترین حالت در محدوده ۱٫۵ و در بیشترین حالت در محدود ۶٫۵ بوده است اما در بیشتر موارد، نسبت ۳٫۵ را حفظ کرده است. در مقطع فعلی این نسبت در محدوده ۲٫۲۵ تا ۲٫۵ است و انتظار می رود رفته رفته شاهد حرکت و اصلاح نسبت به سمت ۳٫۵ باشیم. در این وضعیت باز هم از هر سمتی حرکت کنیم، اگر رشدی در کار باشد، بیشتر متوجه گروه ایران خودرو خواهد بود.

سه/ ارزش بازار!

در روزهای اخیر شاهد برابری ارزش بازار نماد خودرو و خساپا بودیم. ایرانخودرو با تیراژ تولید بالاتر و خودروهایی با قیمت بالاتر و وضعیت فروش بهتر، ارزش بازار پایین تر؟ به نظر میرسد در خوش بینانه ترین حالت برای خساپا نیز باز این نسبت نیاز به اصلاح دارد.

چهار/ حق تقدم های خودرو!

حقوقی سمند، در ماههای گذشته، حق تقدم های خودرو را به قیمت ۲۱۰ تومان خریداری کرده است و با احتساب واریز ۱۰۰ تومان برای هر سهم، تمام شده هر سهم ۳۱۰ تومان خواهد شد. اگر شاهد حمایت این حقوقی از سهام تحت تملک خود باشیم، محدوده ۳۱۰ تا ۳۲۰ حمایت مناسبی خواهد بود. حمایتی که در روزهای گذشته واکنش مثبت قیمت را به همراه داشته و شاهد رشد نماد خودرو از این باند قیمتی بودیم.

پنج/ بررسی نمودار شاخص گروه خودرو.

به دنبال رشد چشمگیر سهام شرکت های صنعت خودرو در ماههای گذشته، شاهد رشد شاخص این گروه در قالب یک ساختار کانالیزه صعودی، تا سقف کانال بودیم. پس از رسیدن به ۲۷۷۰۰ واحد و فتح هدف سقف کانال اما شاهد افت و اصلاح در قیمت نمادها و شاخص این گروه هستیم. معتقدیم که این اصلاح در قالب یک سه موجی در حال وقوع است که رشد روزهای اخیر در قالب موج دوم از این سه موجی برچسب گذاری میشود. ۲۴۰۰۰ واحد مهم ترین مقاومت کوتاه مدت و ۲۰۰۰۰ واحد مهم ترین حمایت کوتاه مدت این شاخص است. حمایتی که چنانچه از دست برود، افت تا پایین تر از ۱۸۰۰۰ واحد نیز میتواند رقم بخورد. انتظار بر این است که افت در قالب موج سوم زمانی رقم بخورد که سهام جایزه افزایش سرمایه های اخیر گروه سایپا، قابلیت معامله خواهند یافت.

اما آنچه به لحاظ زمانی در این نمودار مشهود است، زمان بندی های حرکات صعودی و اصلاحی است. در گذشته نمودار شاهد اصلاح ۱۰۶ هفته ای و به دنبال آن یک رشد ۳۹ هفته ای هستیم. پس از آن بار دیگر افت و اصلاح ۱۰۲ هفته ای رقم خورده است و این بار انتظار داریم با همان هارمونی، دست کم شاهد رشد ۳۸ هفته ای باشیم. رشد اخیر در قالب قیمتی تکمیل این الگو بوده است اما به لحاظ زمانی، شاهد رسیدن به خط پایان نیستیم. این امر ما را مجاب میکند که بگوییم انتظار داریم حتی اگر رشدی در این گروه پیش رویمان نباشد، در دوره نشان داده شده، یعنی در ۱۲-۱۵ هفته آینده که این دوره زمانی هنوز باز است، حجم معاملات در گروه خودرو بالا بوده و کماکان در نوسانات قیمتی، معاملات پر حجم و جذابی را شاهد باشیم.

شش/ بررسی حمایت و مقاومت های نماد ایران خودرو.

در جدول زیر بالاترین سقف نماد خودرو را در ماههای گذشته مشخص کرده ایم. ۴۷۸ تومان! مشاهده می کنیم پس از دو رینگ بازگشت از ۴۷۸ تومان، حمایت ۳۱۹ تا ۳۲۰ تومان را پیش روی قیمت داریم. حمایتی که در هفته اخیر تبدیل به کف قیمت شد و شاهد رشد قیمت از آن تراز بودیم. اما در حال حاضر قیمت در مسیر پیکان های نارنجی رنگ در حال حرکت است. اگر یک رینگ حرکت را مهم ترین سطح مقاومتی کوتاه مدت بنامیم، در حال حاضر قیمت ۳۹۴-۳۹۵ تومان مهمترین مقاومت پیش روی این نماد است. بدون توضیح اضافه ای عرض می کنیم که سایر حمایت ها و مقاومت ها روی جدول مشخص شده اند و از روند معاملاتی روزهای اخیر، اهمیت هر کدام از آنها قابل بررسی و اعتبار سنجی است که به عهده خواننده گذاشته می شود.

در ایران خودرو چه می گذرد؟

هفت/ بررسی نمودار قیمت!

در بررسی نمودار قیمت نماد ایران خودرو در مقیاس لگاریتمی و در چارچوب زمانی هفتگی، شاهد رشد قیمت در داخل یک کانال صعودی بلند مدت هستیم. واکنش های قیمت به سقف و کف کانال جالب توجه است. اما در رشد اخیر مشخصاً شتاب حرکت به سمت سقف کانال بیشتر از گذشته بوده است و نوید بخش ادامه دار بودن روند رو به رشد در بلند مدت است. اما در سوی دیگر چنانچه محدوده سقف های قبلی را محدوده تبدیل سطح در نظر بگیریم، مشاهده می شود که مهم ترین حمایت پیش روی قیمت، محدوده ۳۰۰ تومان است.

در ایران خودرو چه می گذرد؟

اما در روزهای اخیر قیمت پس از یک اصلاح ۵۰ درصدی از سقف کانال، با استقبال خریداران مواجه شد و از محدوده ۳۲۰ تومان شروع به رشد کرد.

در ایران خودرو چه می گذرد؟

همانگونه که در نمودار نشان داده شده است، محدوده ۳۸۱-۳۸۵ تومان محدوده ای است که محدوده تبدیل سطح کوتاه مدت و مهم ترین مقاومت پیش روی قیمت در روزهای جاری است. محدوده ای که منطبق بر کلاستر فیبویی رسم شده نیز بوده و به سدی در کوتاه مدت بدل شده است. در روز گذشته، شرکت سرمایه گذاری سلیم از فروشندگان نماد خودرو بوده است و به نظر میرسد در حالتی که قصد فروش داشته، زمان و مکان مناسبی را برای خروج انتخاب کرده است. اما از سوی دیگر شاهد حضور سرمایه گذاری ملی ایران در سمت خریدار هستیم. خرید سرمایه گذاری ملی ایران در نماد خودرو در این محدوده قیمتی، به نوع خود جالب توجه است. این معاملات به همراه سایر خرید و فروش های روز گذشته در نماد خودرو به گونه ای نیست که بتوان به سادگی از آن عبور کرد.

از سوی دیگر پس از عبور قیمت از محدوده مقاومتی نشان داده شده، مهم ترین مقاومت پیش رو، خط روند نزولی نشان داده شده است که تراز ۴۱۰-۴۱۵ تومان را سد قیمت کرده و در صورت شکسته شدن آن، باید منتظر شکسته شدن ۴۵۵ تومان در جهت تأیید آن باشیم. چنانچه ۴۵۵ تومان نیز در چارچوب زمانی روزانه شکسته شود، باید منتظر تحولات مثبت و بسیار اثر گذاری بر نماد خودرو باشیم.

با این امید که توضیحات نوشته شده در گزارش فوق، موجب تصمیم گیری مناسب سرمایه گذاران شود.

با کلیک بر روی لینک زیر می توانید از دیگر تحلیل های کارگزاری نهایت نگر بهره مند شوید:

http://www.ershan.ir/analysis/latest

تهیه و تنظیم: مصطفی پازوکی (خوخیو)

سایت خبری بورس کلوان