اخبار مهم
Home / اخبار بورس / در شرایط فعلی قیمت ها تحلیل ها را می سازند
92059_569.jpg

در شرایط فعلی قیمت ها تحلیل ها را می سازند

به فرجام رسیدن برجام و اخبار بر داشته شدن تحریم های ایران را می توان مهمترین دلیل رشد اخیر شاخص بورس دانست. به دلیل این که بورس همیشه دماسنج اقتصاد بوده و پیشرو سایر بازار ها است، بخشی از این رشد منطقی به نظر می رسد، اما اغراق نیست اگر بخش زیادی ازاین رشد را هیجان و کمی مهندسی شده بخوانیم.

مدیر عامل شرکت کاتوز آرمان پارس ضمن بیان این مطلب در گفت و گو با خبرنگار کلوان اظهار داشت: اخبار پی در پی افزایش سرمایه ها و تعدیل های عجیب و غریبی که طی دو ماه اخیر منتشر شده و همچنان ادامه دارد، سوخت را برای این حرکت پرشتاب شاخص تأمین می کند، تعیین این که این روند تا کی ادامه خواهد یافت، کار یک تحلیلگر نیست، چرا که دراین بازار به وضوح مشاهده می شود که در چنین شرایطی بازار ماهیگیری از آب گل آلود به شدت رونق داشته و قیمت ها تحلیل ها را می سازند.

نادر بوالحسنی در ادامه افزود: شیرینی برداشته شدن تحریم ها، که آن هم با طی روال قانونی و زمان بر همراه است، سرمایه گذاران را از وضعیت اقتصاد جهان غافل نموده است، دراین شرایط باید پرسید که فرض کنیم تحریم ها لغو شد، با این وضعیت اقتصاد جهانی و قیمت پایین محصولات، شرکت ها چگونه این درآمد های نجومی را که برخی تحلیلگران برای آن ها متصورند را محقق خواهد کرد؟

وی گفت: جو کلی پیش بینی های اعلامی شرکت ها را می توان با کمی محافظه کاری همراه دانست، اما با این محافظه کاری غیر منطقی نیست. زیرا اگر وضعیت اقتصاد جهان در شرایط فعلی باقی بماند، مشکلات سال جاری با کمی تخفیف همچنان برای شرکت ها وجود خواهد داشت. نمی توان منکر بهبود شرایط شد، اما پیش خور کردن سود احتمالی چندین سال آینده شرکت ها در چند ماه باعث می شود سهام در آینده دلیلی برای رشد نداشته باشند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه گفت: یکی از عوامل بسیار تأثیر گذار درآینده بازار سرمایه شرایط حاکم بر بازار های رقیب مخصوصاً بازار پول است. بی شک کاهش احتمالی سود سپرده بانکی در سال های آینده می تواند حرکت بازار سرمایه در ماه های آینده را از دو وجه تحت تأثیر قرار دهد، جنبه نخست کاهش نرخ بازده مورد انتظار دراین بازار و به تبع آن خروج منابع سپرده گذاری شده بانک ها و انتقال آن ها به سایر بازار ها از جمله بورس می باشد. دومین جنبه نیز کاهش سود تسهیلات بانکی است که می توان از بسیاری از شرکت های بازار سرمایه را که تأمین سرمایه در گردش خود با مشکل مواجه هستند، در امر تأمین مالی یاری نماید.

بوالحسنی با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان عنوان کرد: تحولات سیاسی بدون شک بر روند بازار و انتظارات سرمایه گذاران از آینده بازار تأثیر گذار است. در میان فعالان بازار طی روز های گذشته گمانه زنی های فراوانی نسبت به نتایج انتخابات و تأثیر گذاری آن بر روند کلی اقتصاد و به صورت مشخص بر روند بازار سرمایه وجود داشته است. اما بدون شک فارغ از جناح بندی های سیاسی، یک مجلس مطلوب برای بازار سرمایه مجلسی است که اولاً، از همه طیف های سیاسی در آن نقش داشته باشند، زیرا تجربه نشان داده است اگر یک طیف سیاسی خاص کنترل مجلس را به دست بگیرد جناح مقابل در پیشبرد امور با گروه حاکم همکاری نکرده و چه بسا در این راه کار شکنی کنند، ثانیاً نمایندگانی بر صندلی های سبز بهارستان تکیه بزنند که با مسایل اقتصادی به صورت کارشناسی برخورد نموده و آن را فدای مسائل و جناح بندی های سیاسی نکنند.

این تحلیلگر بازار سرمایه در خاتمه خاطرنشان کرد: مهمترین خروجی یک مجلس میانه رو که افراطیان جناح های مختلف در آن حضور نداشته بشند، ایجاد ثبات در تصمیم گیری ها و به تبع آن ثبات در اقتصاد است. این ثبات و آرامش فرآیند تصمیم گیری در بنگاه های اقتصادی را منطقی تر و قابل پیش بینی خواهد ساخت و منجر به رشد مستمر و پایدار شرکت ها خواهد شد.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان