اخبار مهم
Home / اخبار بورس / دلار همچنان سقوط می‌کند
TCCIMir_951029_47986.jpg

دلار همچنان سقوط می‌کند

آخرین روز کاری دی‌ماه در بازارهای مالی چه گذشت؟

آخرین روز کاری دی‌ماه برای سرمایه‌گذاران بورس روز خوبی بود. شاخص کل بورس اولین ماه زمستان را در کانال ۷۹ هزار واحدی به پایان رساند. اما سرمایه‌گذاران بازار دلار این روزها، خیلی شاد نیستند. قیمت دلار روزبه‌روز کاهش پیدا می‌کند. گویا اسکناس سبز آمریکایی هم متوجه انتخابات ایران برای سال آینده هست و سعی می‌کند بازار را متشنج نکند. سکه هم این روزها دیگر اثری از افزایش قیمت‌های آن‌چنانی ندارد.

رشد ۱۰۱ واحدی برای شاخص کل بورس

آخرین روز کاری هفته شاخص کل بورس رشد کرد و بازهم سبزرنگ شد. البته که در میانه روز تا ۷۹ هزار و ۴۶۴ واحد رشد کرد بود، اما در ادامه روز این میزان رشد کمی کاهش پیدا کرد و درنهایت تالار شیشه‌ای حافظ دی‌ماه را با رشد ۱۰۱ واحدی به انتها رساند و به رقم ۷۹ هزار و ۳۸۲ واحد رسید.

شاخص کل هموزن نیز با افزایش ۵۸ واحدی به عدد ۱۵ هزار و ۵۶۲ واحد رسید.

شاخص سهام آزاد شناور نیز امروز با افزایش ۱۶۳ واحدی به رقم ۸۷ هزار و ۳۳۳ واحد دست‌یافت که شاخص بازار اول اما با افزایش ۱۰۶ واحدی در حالی به رقم ۵۶ هزار و ۵۸۶ واحد رسید که شاخص بازار دوم با ۲۳ واحد افزایش به عدد ۱۶۷ هزار و ۵۸۴ واحد دست‌یافت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با افزایش ۱۰ واحدی به عدد ۸۴۵ واحد تجربه کرد.

طی معاملات امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با ۳۷ واحد، فولاد مبارکه با ۲۸ واحد و هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس با ۲۳ واحد افزایش، بالاترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت آسان‌پرداخت پرشین با ۱۷ واحد، سرمایه‌گذاری غدیر با ۱۵ واحد و معدنی و صنعتی چادرملو با ۱۴ واحد کاهش بالاترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات بورس تهران به بیش از ۲۳۸ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست‌به‌دست شدن یک میلیارد و ۳۴۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۲ هزار و ۶۰۰ نوبت دادوستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های کال‌سیمین، لوله و ماشین‌سازی ایران، تولیدی و خدمات نسوز توکا، گواهی سپرده عام بانک پارسیان، و شیمیایی پارس پامچال متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های بوتان، تولیدی گرانیت بهسرام، حق تقدم خرید سهام گروه دارویی البرز، حق تقدم خرید سهام مجتمع فولاد خراسان، سرمایه‌گذاری مسکن الوند، سرمایه‌گذاری مسکن پردیس و مواد اولیه دارویی البرزبالک در کنار اوراق اجاره لیزینگ رایان سایپا بازگشایی شدند.

امروز در بازار دوم سهام که به معاملات درون‌گروهی حقوقی‌ها مرتبط است ۳۰۰ میلیون سهم سایپا به ارزش بیش از ۳۴ میلیارد تومان کد به کد شد. درعین‌حال حق تقدم خرید سهام مجتمع سیمان غرب آسیا نیز با معاملات کد به کد ۲۶۸ میلیون سهمی به ارزش کمتر از ۲۷ میلیون تومان بود. در این بازار ۲۰۰ میلیون سهم توسعه معادن و فلزات به ارزش بیش از ۲۹ میلیارد تومان کد به کد شد. از سوی دیگر ۸۰ میلیون سهم فولاد خراسان به ارزش کمتر از ۴۰ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده به کدهای درون‌گروهی کد به کد شد. اندکی بیش از ۴۷ میلیون سهم سرمایه‌گذاری سایپا نیز به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان کد به کد شد.

دلار ۳۸۲۰ تومان

قیمت دلار این روزها همچنان با کاهش مواجه می‌شود و به نظر می‌رسد ترمزش به‌شدت کشیده شده است. قیمت دلار در بازار امروز با ۰٫۳۷ درصد کاهش به قیمت ۳۸۲۰ تومان فروخته شد. دلار در بیشترین میزان امروز ۳۸۶۷ تومان و در کمترین میزان حتی ۳۸۱۳ تومان هم فروخته‌شده بود.

قیمت دلار مبادله‌ای هم در بازار امروز با ۰٫۰۱ درصد کاهش به قیمت ۳۲۳۶ تومان به فروش رسید.

سکه آرام گرفت

قیمت سکه بهار آزادی در بازار امروز به قیمت یک‌میلیون و ۱۵۵ هزار تومان بود. سکه امامی با رشد ۷۰۰ تومانی به قیمت یک‌میلیون و ۱۸۵ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.

نیم‌سکه در بازار امروز دو هزار تومان کاهش داشت و قیمت ۶۰۰ هزار تومان را تجربه کرد. امروز همچنین ربع‌سکه با هزار تومان افزایش به قیمت ۳۱۹ هزار تومان معامله شد.

سایت خبری بورس کلوان