اخبار مهم
Home / اخبار بورس / راه نجات اقتصاد و بورس در دستان استارت آپ ها
95542_372.png

راه نجات اقتصاد و بورس در دستان استارت آپ ها

اکنون بهترین زمان برای جذب سرمایه های خارجی به بورس تهران است شرایط نا امن سرمایه گذاری درکشورهای ترکیه، چین، روسیه و عربستان گواه این مدعاست. کسری بودجه عربستان ناشی از کاهش قیمت نفت، تحریم ها علیه روسیه توسط اروپا و آمریکا، دستکاری ارزش پول چین و اتفاقات سیاسی اخیر ترکیه سرمایه های زیادی را از این کشورها فراری داده است.

مدیر صندوق و سبدگردانی کارگزاری راهنمای سرمایه گذاران ضمن ابراز مطالب فوق به خبرنگار کلوان، افزود: اگر بورس تهران شفاف سازی کند، بازار بدهی رونق داده شود و موسسات رتبه بندی تاسیس شود قطعا سرمایه گذاران خارجی که حاضر به سرمایه گذاری در شرایط نااطمینانی نیستند به بازار بورس ما اقبال نشان خواهند داد. منظور ایجاد موسسات رتبه بندی با همکاری کشورهایی که در این زمینه موفق عمل کرده اند می باشد. موسسات رتبه بندی سهم بالایی در تولید ناخالص داخلی کشورهای پیشرفته داشته است.

مجتبی یگانه فرد درمورد شرایط کنونی بازار اظهار کرد: باتوجه به اینکه قیمت نفت از آنچه دولت در بودجه خود لحاظ کرده بود بالاتر رفته است و انتظار نمی رود قیمت نفت تا پایان سال خیلی متفاوت تر از محدوده کنونی اش باشد، دولت می تواند از طریق اوراق بدهی هزینه های عمرانی خود را بالا ببرد و حتی تدریجا بدهی های خود با پیمانکاران و بانکی ها را تسویه کند.چند مولفه باید مورد توجه قرار گیرد قیمت نفت، نرخ بهره بانکی،نرخ ذخیره قانونی. بالا بودن قیمت نفت قطعا باعث خواهد شد پتروشیمی شرایط بهتری داشته باشد دلیل اینکه در دو ماهه پایینی ۹۴ بازار به پتروشیمی ها اقبال نشان نداد پایین بودن قیمت نفت بود. نرخ بهره بانکی نیز بنابر وعده ها تا تیرماه به ۱۵ درصد کاهش می یابد که اگر قیمت جهانی طلا خیلی رشد نکند و کنترلهایی صورت بگیرد تا مقدار پول آزاد شده از بانکها به سمت طلا سوق داده نشود احتمال اینکه نقدینگی جذب بازار بورس شود بیشتر است. از طرفی بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ ذخیره قانونی بانکها باعث می شود بانکها قادر باشند تسهیلات بیشتری بدهند و آن طور که از طرف مسولان وعده داده شده است این تسهیلات وارد قطعه سازی،پیمانکاری،مسکن و… می شود. اگر بخواهیم تکنیکالی به قضیه نگاه کنیم اکنون موج چهارم اصلاحی هستیم موج سوم را در محدوده حول و حوش ۸۰ هزار واحد گذرانده ایم. شاخص باید استراحت می کرد ما نباید نگران نزول موقتی شاخص باشیم چراکه در سال های ۹۵ و ۹۶ بازار بورس در کل روند صعودی خواهد داشت.

وی به لیدرهای بازار و وضعیت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: لیدرهای بازار به دلیل فراهم بودن شرایط برای شایعه سازی و دستکاری در سهم ها لیدر شدند. اما درمورد پتروشیمی برای اینکه اتفاق خاصی در این صنعت بیافتد نیاز است که سرمایه گذار خارجی وارد شود که آن هم نیاز به همکاری بانکهای خارجی و مساله فایننس است به خاطر تهدیدهایی که بانکهای خارجی از طرف آمریکا میشوند محتاطانه در این مورد پیش می روند.سرمایه های داخلی اکثرا در بانکها پارک شده اند و برای جذب سرمایه گذاران خارجی نیاز به شفاف سازی، موسسات رتبه بندی، رفع تحریم های بانکی و… است.

یگانه فرد در خاتمه پیشنهادی برای بهبود شرایط بازار سرمایه ارائه کرد و تصریح کرد: اگر تاسیس موسسات کوچک و متوسط با اعطای وام و… مورد حمایت قرار گیرد و استارت آپ ها ایجاد شوند شاهد اخبار مثبتی از بازار بورس خواهیم بود. کسب و کارهای کوچک نقش ویژه ای در رشد اقتصادی ایفا می کنند و راه حل ممتازی برای برون رفت کشور از معضل کنونی رکود اقتصادی است. فیس بوک، اپل، گوگل، مایکروسافت و… در ابتدا بنگاه های کوچکی بوده اند که در محیط نهادی مناسبی رشد کرده اند و تبدیل به غول های آی تی شده اند. اگر افرادی که پول ندارند ولی ایده دارند بتوانند به موازات شرکتهای بزرگ سرمایه جذب کنند ثروت عادلانه تقسیم می شود و موجب اشتغال زایی است.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان