اخبار مهم
Home / اخبار بورس / رایزنی های نا فرجام تا به کی؟!
96273_337.jpg

رایزنی های نا فرجام تا به کی؟!

اواخر سال ۹۳ بود که با پیگیری های مستمر شرکت های پتروشیمی، بررسی ها جهت تصویب یک فرمول بلند مدت برای نرخ خوراک گاز آنها شد و هر چند که این موضوع با حاشیه های مختلفی همراه بود، اما بالاخره در روزهای ابتدایی سال جاری بود که برای۶ ماه ابتدایی سال جاری نرخ خوراک گاز واحدهای پتروشیمی ۸٫۲ سنت اعلام شد.

به گزارش بورس نیوز، پس از تصویب فرمول تعیین نرخ خوراک گاز شرکت های پتروشیمی در اواخر سال ۹۳ مقرر شد تا ظرف مهلت ۶ ماه به وزارت خانه اقتصاد، صنعت معدن و تجارت و نفت بر مبنای این فرمول نرخ خوراک را مشخص کنند اما پس از اتمام این مهلت نیز خبری از تعیین نرخ خوراک این شرکت ها نشد و سال ۹۴ نیز این مهم به درازا کشید، به طوریکه بسیاری از شرکت های پتروشیمی نرخ خوراک گاز سال ۹۴ خود را حدود ۸ سنت بر مبنای فرمول تعیین شده در نظر گرفته بودند و صحبت از نرخ ۱۳ سنتی بود.

کش و قوس های این ماجرا تا ابتدای سال ۹۵ ادامه داشت، تا اینکه در فروردین ماه سال جاری این نرخ برای ۶ ماه نخست سال حدود ۸٫۲ سن اعلام شد. این در حالی است که اغلب مجتمع های پتروشیمی از عدم ابلاغ چنین نرخی خبر می دهند و همچنان همان نرخ خوراک ۱۳ سنتی که در بهمن ماه سال ۹۲ تصویب شده بود را مبنای محاسبات خود قرار می دهند و در نشست خبری اخیر انجمن این گروه نیز خبری از ابلاغ نرخ قطعی و نهایی به این شرکت ها نشد.

صنعت پتروشیمی که به عنوان صنعتی سودمند پس از نفت نقش داشته و جایگاه مهمی در توسعه کشور دارد، مدت هاست با این ابهام دست و پنجه نرم می کند. ابهامات مطرح شده پیرامون عملکرد این مجتمع ها تحت تأثیر عدم ابلاغ به موقع و مناسب نرخ خوراکشان باعث شده تا سهام این بنگاه های اقتصادی در بازار سرمایه نیز اقبال مورد انتظار را نداشته باشند و از روند های مثبت کلی بازار جا بمانند. هر چند که انجمن صنفی گروه پتروشیمی همواره ادعا دارد که پیگیر این امر مهم جهت افزایش شفافیت صورت های مالی می باشد، اما حداقل طی دو سال اخیر این پیگیری به هیچ نتیجه قانع کننده ای نرسیده است.

بر این اساس، با توجه به اینکه یکی از وظایف مهم و اصلی انجمن ها پیگیری و رفع مشکلات و چالش های شرکت های فعال در حوزه مربوطه می باشد، اما در حال حاضر شاهد عدم اجرای این وظیفه مهم در انجمن پتروشمیی هستیم. چرا که با توجه به تمامی موارد ذکر شده این انجمن نتواسنته مشکلات اصلی این صنعت را حل کند و همچنان مجتمع های پتروشیمی با ابهام نرخ خوراکشان دست و پنجه نرم می کنند، به نظر می رسد، وقت آن رسیده باشد تا این مجموعه ها در مدیریت انجمن خود و نحوه پیگیری مشکلاتشان تجدید نظر کنند و تفکری را برگزینند تا بتواند با قدرت بیشتر موانع را از سر راه این بنگاه های اقتصادی بر دارد.

به این ترتیب، پا بر جا بودن مشکلات این صنعت که بیش از ۲ سال با آن مواجه است از رایزنی های نافرجام و ناموفق انجمن گروه حکایت دارد. حفظ حقوق سهامداران و افزایش شفافیت عملکرد پتروشیمی ها با تعیین نرخ خوراک، به تغییر نگرش و نحوه برخورد با مشکلات گروه، از طرف انجمن پتروشیمی نیاز دارد، که در همین راستا پیشنهاد می شود متجمع های پتروشیمی از انجمن خود جویا شوند که این به اصطلاح رایزنی های نافرجام تا به کی ادامه خواهد داشت؟


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان