اخبار مهم
Home / اخبار بورس / رشد جهانی دو صنعت گوشه نشین بازار سرمایه / بررسی پنج شرکت در یک تحلیل
94146_429.png

رشد جهانی دو صنعت گوشه نشین بازار سرمایه / بررسی پنج شرکت در یک تحلیل

دو صنعت استخراج کانه های فلزی و فلزات اساسی، صنایعی هستند که می توان گفت در ماه های اخیر، پس از صنعت خودرو، توجه بازار را کم و بیش به خود جلب کرده اند. این صنایع که در دو سال اخیر و در دوران تحریم، با افت شدید قیمت های جهانی نیز همراه شده بودند، از گوشه نشینان همیشگی بازار بودند تا اینکه در ماههای اخیر با رشد قیمت های جهانی و رفع موانع تحریم، خوش بینی ها به آینده این صنعت نمایان شد و شاهد حضور سرمایه گذاران در این گروه بودیم.

براساس گزارش شرکت کارگزاری نهایت نگر، در روزهای جاری اما شاهد افت قیمت در نمادهای این گروه هستیم که این مهم ناشی از چند مورد است:

اول اینکه قیمت های جهانی به سطوحی رسیده اند که به نظر می رسد در کوتاه مدت جای رشد چندانی نخواهند داشت و لذا روند کوتاه مدت سهم های تابعه نیز متزلزل است.

دوم اینکه در وضعیت فعلی شاهد افت شاخص و کاهش حجم و ارزش معاملات در کلیت بازار هستیم و این گروه نیز بدون حرکت کل بازار، راه به جایی نخواهند برد.

سوم اینکه عده ای معتقدند رشد اخیر قیمت ها در بازار جهانی و داخلی، موقتی و مقطعی بوده است و عدم وجود تقاضایی پایدار، باعث ایجاد نظرات متفاوت شده است. از جمع این موارد و سایر پارامترهای اثر گذار به این نتیجه می رسیم که کماکان رشد این گروه محتمل است و باید با دقت بیشتری به رصد معاملات آن ها پرداخت. در این گزارش و گزارش بعدی اما قصد داریم در دو بخش، نمودار قیمت چند شرکت منتخب از این دو صنعت را مورد بررسی قرار دهیم. در بررسی رفتار قیمت سعی شده است که فارغ از الگوهای خاص تحلیلی، به بررسی نزدیک ترین سطوح حمایت و مقاومت معتبر پرداخته شود که شکسته شدن هر کدام از این سطوح، تعیین کننده رفتار آینده سهم خواهد بود.

برای مطالعه بخش اول،‌ با ما همراه باشید.

۱.ذوب:

ذوب آهن اصفهان که در ماههای اخیر بارها با شایعه و خبر تأیید و عدم تأیید افزایش سرمایه اش، افت و خیزهای بسیاری را تجربه کرد،‌ در مقطع فعلی به نظر می رسد یک الگوی re AB=CD را تکمیل نموده است. این الگو به لحاظ قیمتی تکمیل شده اما به لحاظ زمانی هارمونی مناسبی در مقطع فعلی نداریم و برای رشد قیمت نیاز به استهلاک زمانی بیشتری احساس می شود. در هر حال مهم ترین سطح حمایتی در محدوده ۲۳۰-۲۴۰ تومان قرار دارد که رسیدن قیمت به این محدوده، فرصتی برای ورود به معامله خرید با ریسک کم ارزیابی می شود. از سوی دیگر عبور قیمت در تایم روزانه از سقف ۲۹۰ تومان، عملاً‌ سیگنال رشد قیمت را صادر خواهد نمود و چنانچه قبل از رسیدن به تراز حمایتی، شاهد این اتفاق باشیم، می توان پس از شکست ۲۹۰ نیز وارد معامله خرید شد.

۲. فباهنر:

در نمودار مس شهید باهنر با نماد معاملاتی فباهنر اما شاهد متراکم شدن قیمت در داخل الگوی نشان داده شده هستیم. در مقطع فعلی اما شکسته شدن تراز ۱۸۹ تومان منجر به خروج قیمت از این الگو و قرار گیری در مسیر رشد خواهد شد. شکسته شدن این تراز می تواند منجر به رشد قیمت تا اهداف ۲۲۰ و ۲۳۰ تومان شود. فباهنر با شایعه فروش دارایی در روزهای جاری نیز همراه است.

رشد جهانی دو صنعت گوشه نشین بازار سرمایه

۳. فخوز:

در نمودار نماد فخوز اما شاهد رشد قیمت در تایم ماهیانه در قالب گام های حرکتی نشان داده شده هستیم. محدوده حمایتی در این نماد ۲۶۳ تومان و ۲۱۳ تومان می باشد. در نمودار روزانه نیز مشاهده می شود که تراز ۲۶۳ تومان سقف قبلی قیمت بوده که شکسته شده است و در مقطع فعلی قیمت در حال پولبک به این تراز است. بررسی رفتار گذشته فخوز نشان می دهد که سطوح تبدیل سطح حمایت/مقاومت برای آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است و برخورد قیمت به این سطوح،‌ همواره با واکنش همراه است.

رشد جهانی دو صنعت گوشه نشین بازار سرمایه

رشد جهانی دو صنعت گوشه نشین بازار سرمایه

۴. فاسمین:

شرکت کالسیمین با نماد فاسمین از جمله نمادهایی است که چشم انداز آینده سهم نیز به نظر بسیاری از فعالان بازار، به دلیلی مشکلاتی که در سال های اخیر در زمینه تهیه خاک داشته است! کماکان مبهم است. بررسی رفتار قیمت اما حکایت از خروج قیمت از کانال نزولی در ماههای اخیر دارد که پس از پولبک به این کانال بار دیگر در مسیر رشد قرار گرفت و در روزهای اخیر،‌ در محدوده ای که متشکل از حمایت خط روند صعودی (رنگ مشکی) کوتاه مدت و پولبک به سقف مینوری قبلی است، انتظار داریم در باند قیمتی ۲۰۰-۲۱۰ شاهد حمایت قیمت باشیم. چنانچه این باند حمایتی و خط روند صعودی مشکی رنگ از دست برود، سناریوی رشد در کوتاه مدت را باید منتفی دانست. شکسته شدن سقف قیمت در ۲۵۰ نیز به منزله خاتمه روند نزولی بلند مدت خواهد بود.

رشد جهانی دو صنعت گوشه نشین بازار سرمایه

۵. فولاژ:

در نمودار قیمت فولاد آلیاژی با نماد معاملاتی فولاژ، شاهد شکسته شدن سقف کانال نزولی بلند مدت قیمت هستیم که در هفته های اخیر قیمت به آن پولبک نموده است. در مقطع فعلی اما سقف قیمتی دیگری که در فاز نزولی قیمت شاهد شکل گیری آن بودیم، شکسته شده و تأیید دیگری بر شکست کانال نزولی صادر نموده است. افت قیمت به محدوده ۱۶۰-۱۷۰ تومان می تواند پولبک به این محدوده های شکسته شده تلقی شده و فرصت معاملات خرید کم ریسکی را فراهم نماید. حد ضرر این معاملات خرید بر روی تراز ۱۵۰ تومان قرار دارد و افت قمیت پایانی به زیر این تراز، حد ضرر این معاملات را فعال خواهد نمود.

رشد جهانی دو صنعت گوشه نشین بازار سرمایه

با کلیک بر روی لینک زیر می توانید از دیگر تحلیل های کارگزاری نهایت نگر بهره مند شوید:

http://www.ershan.ir/analysis/latest

تهیه و تنظیم:‌ مصطفی پازوکی

سایت خبری بورس کلوان