اخبار مهم
Home / اخبار بورس / رشد خیره کننده حجم و ارزش معاملات در روزهای طلایی بورس
90867_146.jpg

رشد خیره کننده حجم و ارزش معاملات در روزهای طلایی بورس

فعالان بازار سرمایه طی دی ماه سال جاری یکی از بهترین و خاطره انگیزترین روزهای معاملاتی را تجربه کردند و در شرایطی که به دلیل روند نزولی دو ساله قیمت سهام شرکت ها امید و چشم اندازی برای رشد و رونق بازار سرمایه متصور نمی شد، اما اجرای طرح برجام و اعلام خبرهای متعدد که نوید بخش روزهای خوشایند برای همه افراد جامعه به ویژه سهامداران بود، محرکی برای تغییر مسیر بورس و حرکت در جاده سبز صعود شد.

بر اساس گزارش کلوان، اغلب نماگر ها و متغیرهای بازار سرمایه طی معاملات دی ماه جاری بموجب شکل گیری روند مثبت در کلیت بازار و رشد قیمتی اغلب سهام شرکت ها با افزایش مواجه شدند و بررسی گزارش عملکرد اوراق بهادار طی مدت مذکور به خوبی بیانگر این است که حجم و ارزش معاملات روند افزایشی را سپری کرده که این امر بیانگر ورود موج جدیدی از نقدینگی به این بازار به دلیل چشم انداز مثبت آن برای رشد و بالندگی است.

بر اساس اطلاعات موجود، شاخص کل بورس طی معاملات دی ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته با رشد حدود پنج هزار واحدی پس از عبور از چهار کانال در نهایت در نیمه مدار ۶۶ هزار واحدی ایستاد و در این مدت ارزش بازار با رشد هشت درصدی از ۲۶۶ هزار و ۱۴۹ میلیارد تومان به ۲۸۷ هزار و ۲۹۷ میلیارد تومان رسید.

همچنین طی مدت مورد بررسی حجم معاملات بازار سهام با رشد چشمگیر ۱۴۸ درصدی همراه شد و در کنار آن ارزش معاملات با افزایش ۱۹۰ درصدی از ۱۶ هزار و ۲۲۹ میلیار ریال به ۴۷ هزار و ۱۴۱ میلیارد ریال صعود کرد.

بر اساس معاملات خرد و بلوک، طی معاملات ماه گذشته ارزش سهام خریداری شده توسط اشخاص حقیقی حدود ۱۴ هزار و ۶۳۴ میلیارد ریال و معادل ۳۸ درصد از کل خرید ها بوده و در مقابل ارزش سهام فروخته شده توسط آنها حدود ۱۶ هزار و ۹۸۲ میلیارد ریال معال ۴۴ درصد از کل فروش ها بوده است. بر این اساس طی مدت مذکور سرمایه گذاری خالص سهامداران حقوقی دو هزار و ۳۴۷ میلیارد ریال محاسبه می شود و در مقابل میزان خرید و فروش سهام اشخاص حقیقی به ترتیب ۶۱ و ۵۵ درصد از کل ارزش خرید و فروش می باشد.

همچنین از ۲۱ روز معاملاتی بورس در دی ماه سال جاری، ۱۸ روز با روند صعودی شاخص کل همراه بوده است.

بر اساس این گزارش، طی معاملات دی ماه امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته نماگرهای بازار سرمایه همچون ارزش اسمی، متوسط نسبت پی بر ای بازار و گردش معاملات با افزایش همراه شدند و در مقابل ارزش بازار و نسبت ارزش بازار به ارزش اسمی روند کاهشی را پشت سر گذاشتند.

رشد خیره کننده حجم و ارزش معاملات در روزهای طلایی بورس

همچنین طی مدت مذکور نماد معاملاتی ۶۷ شرکت فعال در بازار سرمایه متوقف شدند و در مقابل ۶۱ نماد نیز مورد بازگشایی قرار گرفتند.

بر اساس اطلاعات موجود، در مجموع از ابتدای سال جاری تا دی ماه همان سال مبلغ ۱۵۱ هزار و ۲۸۵ میلیارد ریال افزایش سرمایه انجام شده که از این رقم حدود ۱۶ هزار و ۳۶ میلیارد ریال آن طی ماه گذشته انجام شده است و حدود ۸۱ درصد از این مبلغ از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران و مابقی از محل سود انباشته، اندوخته ها و صرف سهام اجرایی شده است.

بررسی روند معاملات نرمال به تفکیک حقیقی و حقوقی از ابتدای سال جاری تا دی ماه همان سال حاکی از آن است که نسبت خرید سهامداران حقیقی بیش از فروش آنها است و مازاد آن حدود دو هزار و ۳۴۷ میلیارد ریال محاسبه می شود که مبلغ قابل توجهی است و بیانگر ورود نقدینگی جدید از سوی سهامداران حقیقی و ماندگاری آن در بازار سرمایه می باشد.

رشد خیره کننده حجم و ارزش معاملات در روزهای طلایی بورس


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان