اخبار مهم
Home / اخبار بورس / رشد نسبت پی بر ای بازار و اغلب صنایع
95709_548.jpg

رشد نسبت پی بر ای بازار و اغلب صنایع

روند معاملات بازار سرمایه در هر دوره زمانی با فراز و فرودهای متعددی همراه می شود و همزمان با روند صعودی یا نزولی معاملات برخی از متغیرها همچون نسبت پی بر ای صنایع و ارزش بازار دستخوش تغییراتی می شوند.

بر اساس گزارش بورس نیوز، نسبت پی بر ای ۳۶ صنعت در حالی طی دوره منتهی به ۳۱ اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته مورد بررسی قرار گرفته که از میان صنایع مختلف نسبت پی بر ای سه صنعت همچون وسایل اندازه گیری و پزشکی با تک سهم “آکنتور”، ساخت رادیو و تلویزیون با تک نماد “لپارس” و نیز بیمه و صندوق بازنشستگی بجز تأمین اجتماعی شامل شش شرکت کاهش یافته و مابقی صنایع رشد این نسبت را در دوره مورد بررسی تجربه کرده اند. بطوریکه گروه منسوجات با دو شرکت فعال در آن با رشد ۲۹۳ درصدی نسبت پی بر ای همراه شده و این نسبت در صنعت مذکور از ۳۲٫۸۲ به ۹۳٫۷۱ مرتبه رسیده است. در کنار آن صنعت استخراج ذغال سنگ رشد ۱۶۷ درصدی نسبت مذکور را تجربه کرده است. همچنین نسبت پی بر ای صنعت استخراج کانه های فلزی بیش از ۱۴۵ درصد افزایش یافته و نسبت مذکور برای این گروه با ۹ شرکت فعال از ۶٫۳۴ به ۱۵٫۵۶ مرتبه ارتقاء یافته است.

رشد نسبت پی بر ای بازار و اغلب صنایع

در این رتبه بندی صنایعی همچون محصولات کاغذی و نیز فلزات اساسی نیز به چشم می خورند که طی دوره مذکور رشد بیش از ۱۰۰ درصدی نسبت پی بر ای را به ثبت رسانده اند.

گروه استخراج نفت و گاز و خدمات جنبی با تک سهم “حفاری” رشد ۹۴ درصدی نسبت پی بر ای را به ثبت رسانده است. علاوه بر این، نسبت پی بر ای گروه سیمان، آهک و گچ با ۲۸ شرکت فعال در آن بیش از ۸۶ درصد افزایش یافته و صنعت کاشی و سرامیک و نیز قند و شکر هر یک با رشد حدود ۶۲ درصدی نسبت مذکور همراه شدند.

این در حالی است که نسبت پی بر ای صنعت وسایل اندازه گیری و پزشکی با تک نماد “آکنتور” از ۶٫۲۵ به ۲٫۰۹ مرتبه کاهش یافته و بدین ترتیب با کاهش ۶۶٫۵ درصدی نسبت پی بر ای مواجه گردید. مضاف بر آن، ساخت رادیو و تلویزیون با تک سهم “لپارس” با افت ۸٫۷ درصدی نسبت مذکور روبرو شد و در نهایت نسبت پی بر ای صنعت بیمه و صندوق بازنشستگی حدود یک درصد کاهش یافت.

رشد نسبت پی بر ای بازار و اغلب صنایع

در پایان این گزارش می افزاید، نسبت پی بر ای بازار طی دوره مذکور با صعود ۳۳٫۷ درصدی از ۵٫۵۲ به ۷٫۳۹ مرتبه رسیده است. علاوه بر این، ۴۱ شرکت فعال در بورس دارای سود برآوردی صفر یا زیان بوده اند و ۱۶ شرکت فعال در گروه سرمایه گذاری با توجه به عدم الزام آنها در ارائه پیش بینی درآمد در محاسبات لحاظ نشده اند. بر این اساس نسبت پی بر ای برمبنای ارزش بازار ۲۸۰ شرکت بورسی به مبلغ بیش از ۳۲۰ هزار و ۲۳۲ میلیارد تومان می باشد.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان