اخبار مهم
Home / اخبار بورس / "رکیش" پیشتاز در رشد سودآوری
93767_696.jpg

"رکیش" پیشتاز در رشد سودآوری

شرکت کارت اعتباری ایران کیش با سرمایه یک هزار و ۳۱۰ میلیارد ریالی به تازگی اصلاحیه اولین پیش بینی درآمد هر سهم سال مال منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۵ خود را منتشر کرده و طی آن از افزایش ۳۳ درصدی سود برآوردی نسبت به گزارش قبلی منتشر شده، خبر داده است.

بر اساس گزارش کلوان، این مجموعه که طی ۲۰ اسفند ماه سال ۹۴ اولین بودجه سال مالی ۹۵ خود را با پیش بینی سود هر سهم ۲۸۵ ریالی ارائه کرده بود طی روزهای گذشته اقدام به اصلاح این گزارش نمود و گزارش جدیدی را روی سامانه کدال منتشر کرد که از برآورد سود ۳۷۹ ریالی حکایت دارد و نسبت به سود هر سهم در گزارش قبلی حدود ۳۳ رشد داشته است.

بر این اساس سود عملیاتی هر سهم برآورد شده در گزارش جدید با افزایش هشت درصدی از ۴۹۸ میلیون ریال به ۵۳۸ میلیون ریال تعدیل یافته و در کنار آن درآمد ارائه خدمات حدود چهار درصد افزایش یافته است. در مقابل نیز هزینه های عمومی، اداری و تشکیلاتی از ۳۴۸٫۹۶۸ میلیون ریال به ۳۶۰,۱۹۴ میلیون ریال صعود کرده که دلایل اصلی این تغییرات به شرح ذیل آمده است.

درآمد حاصل از اجاره ماهيانه پايانه هاي فروش تماماً مربوط به قراردادهاي في مابين اين شرکت با بانک ها و موسسات مالي و اعتباري مي باشد که مطابق صورت وضعيت ها، ماهيانه بعنوان درآمد در دفاتر شناسايي مي گردد. در اين خصوص اطلاعات ارسالي در بودجه اصلاحي با توجه به فرآيند اطلاعات و پيش بيني ها انجام پذيرفته است وليکن با توجه به ابهامات موجود در قراردادهاي في مابين با کارفرمايان که در حال مذاکره بوده و نهايي نگرديده است. هرگونه تغيير در مفاد آن و بالطبع تاثير تغييرات بر EPS اعلامي پس از نهايي شدن درصورت لزوم اعلام خواهد گرديد.

لذا از جمله دلايل عمده افزايش پيش بيني درآمد ارايه خدمات مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:

۱- افزايش نصب پايانه هاي فروش در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴ به ميزان ۱۸۹,۰۰۰

۲-افزايش حاصل ازدرآمد و پذيرندگي(درآمد شاپرکي) عمدتاً مربوط به ابلاغ بخشنامه شماره ۹۴٫۲۶۰۲۴۳ مورخ ۱۳۹۴٫۰۹٫۱۰ بانک مرکزي در خصوص تامين کارمزد يک درصدي تراکنش هاي خريدبا کسر ۲۵۰ريال سهم عوامل اجرايي تسويه با پذيرندگان مي باشد.لازم به توضيح است از تاريخ مذکور کارمزد ۲۰۶ ريالي تراکنشهاي خريد سهم شرکت ارايه دهنده خدمات در سال ۱۳۹۵ مطابق بخشنامه ياد شده حذف گرديده است.

از جمله دلايل عمده افزايش بهاي تمام شده ارايه خدمات مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:

۱- افزايش هزينه هاي استهلاک به دليل پيش بيني خريد و نصب ۱۸۹,۰۰۰ دستگاه پايانه فروش و همچنين خريد تجهيزات وداراييهاي سرمايه اي مرتبط با موضوع عمليات شرکت در سال ۱۳۹۵ مي باشد.

۲- افزايش هزينه هاي حقوق و دستمزد و هزينه هاي کارکنان بر مبناي رشد هزينه هاي ساليانه و تورم .

۳- افزايش هزينه هاي خريد آداپتور ،رول و ساير ملزومات مصرفي پايانه هاي فروش با توجه به حجم پايانه هاي منصوبه و برنامه آتي شرکت جهت نصب پايانه و افزايش بهاي خريد ملزومات ياد شده در موارد فوق مي باشد.

همچنين از از دلايل عمده افزايش هزينه هاي اداري و عمومي مي توان به افزايش هزينه هاي حقوق و دستمزد و هزينه هاي کارکنان ،هزينه اجاره ، هزينه هاي سفر و اقامت ،هزينه آب برق و تلفن و ساير هزينه ها از اين قبيل اشاره نمود.

شرکت با توجه به وضعيت نقدينگي نياز مبرم به تامين متوسط مبلغ ۸۰۰,۰۰۰ ميليون ريال اخذ تسهيلات از بانک ها و موسسات مالي و اعتباري دارد .که طبق برآورد به عمل آمده هزينه مالي قابل تحمل براي تأمين منابع مالي فوق مبلغ ۸۳,۰۰۱ ميليون ريال بوده که بر اساس نرخ سود تأمين مالي در پيش بيني لحاظ شده است. با توجه به مفروضات تعيين شده مانده تسهيلات شرکت در پايان سال به مبلغ ۶۰۰,۰۰۰ ميليون ريال افزايش خواهد يافت.

بر اساس این گزارش، بررسی اصلاحیه پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی جاری شرکت کارت اعتباری کیش و مقایسه آن با آخرین سود برآوردی در پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی ۹۴ بیانگر این امر است که این مجموعه در حالی سود ۳۷۹ ریالی را برای امسال برآورد کرده که این رقم نسبت به آخرین سود هر سهم در گزارش عملکرد ۹ ماهه رکیش با افزایش ۵۶ درصدی همراه بوده است.

بر این اساس به نظر می رسد با ارائه گزارش جدید از سوی مدیران ارشد شرکت کارت اعتباری ایران کیش، نماد معاملاتی این مجموعه که از ۲۳ فروردین ماه امسال متوقف شده آماده بازگشایی شده است. حال باید منتظر ماند و دید که با ارائه گزارش قابل قبول از سوی مدیران “رکیش” که نوید دهنده سالی سرشار از رونق و سودآوری برای این شرکت و سهامدارانش است، بازگشایی نماد معاملاتی آن چگونه خواهد بود و با توجه به عملکرد مثبت مدیران “رکیش” در انعقاد قراردادهای جدید و اثرگذار بر توسعه فعالیت های شرکت، این روند رو به رشد سودآوری در مجموعه مذکور تا کجا ادامه خواهد یافت؟


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان