اخبار مهم
Home / اخبار بورس / زرنگ ترین و تنبل ترین شرکتها در سال ۹۴ را بشناسید
95713_869.jpg

زرنگ ترین و تنبل ترین شرکتها در سال ۹۴ را بشناسید

اغلب شرکت های فعال در بازار سرمایه در فصل برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه سهامداران اقدام به ارائه گزارش عملکرد دوره ۱۲ ماهه سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۴ نموده اند تا پیش از برگزاری مجامع خلاصه ای از دستاوردهای خود طی یک سال فعالیت به سهامداران ارائه کنند.

بر اساس گزارش بورس نیوز از ابتدای خردادماه جاری تا دوره منتهی به دهم همان ماه ۶۱ شرکت فعال در بازار سرمایه اقدام به انتشار گزارش عملکرد خود نموده اند که در این بین ۵۶ شرکت عملکرد ۱۲ ماهه خود را ارائه کرده اند و مابقی عملکرد میاندوره ای سه ماهه و شش ماه نخست را منتشر نمودند. علاوه بر این، از میان ۶۱ شرکت مذکور نماد معاملاتی هشت مجموعه در بازار پایه یا توافقی فرابورس ثبت شده و سهام آنها در بازارهای مذکور مورد داد و ستد قرار می گیرد.

بر اساس اطلاعات موجود، در دوره مورد بررسی از میان ۵۶ شرکتی که کارنامه عملکرد ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۴ را روی سامانه کدال منتشر کرده اند، وضعیت سودآوری تنها ۱۸ شرکت طی ۱۲ ماهه سال مالی ۹۴ نسبت به دوره مشابه سال گذشته با رشد همراه بوده و سرعت بیشتری در رشد سودآوری داشته اند و جزو شاگرد زرنگ های بورس بوده اند و مابقی آنها یعنی ۴۳ شرکت با کاهش سودآوری مواجه شده اند و در تحقق سود به کندی پیش رفتند.

بطوریکه شرکت ریل پرداز سیر طی عملکرد ۱۲ ماهه سال ۹۴ سود ۲۲ ریالی را محقق نموده که این رقم نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن با رشد ۱۰۰۰ درصدی همراه بوده است. همچنین شرکت پتروشیمی دهدشتی که سهام آن در بازار توافقی فرابوس معامله می شود زیان یک ریالی خود در سال مالی ۹۳ را بر اساس عملکرد ۱۲ماهه ۹۴ به ۹ ریال سود تبدیل نموده که از این نظر با رشد ۱۰۰۰ درصدی همراه بوده است. در کنار آن می توان به شرکت درخشان تهران اشاره کرد، چرا که این مجموعه در حالی طی دوره ۱۲ ماهه سال ۹۳ زیان ۱۴ ریالی را محقق ساخته بود که در دوره مشابه سال ۹۴ با رشد ۲۳۶ درصدی موفق به دستیابی به سود ۱۹ ریالی شده است. همچنین شرکت قند نقش جهان نیز در دوره مورد بررسی زیان ۵۷۸ ریالی را به سود ۱۳ ریالی به ازای هر سهم ارتقاء داد تا بدین ترتیب سودآوری “قنقش” با رشد ۱۰۲ درصدی همراه شود. شرکت فارسیت اهواز در نماد “سفاسی” که نماد آن در بازار توافقی فرابورس به ثبت رسیده طی فعالیت یک ساله منتهی به ۱۲ اسفند ماه ۹۴ توانسته زیان ۵۷۲ ریالی را به سود ۴۳ ریالی برساند.

علاوه بر این، شرکت های شیشه دارویی رازی، سرمایه گذاری بوعلی، پارس سوییچ، پاکشو، داروی کاسپین، افرانت، نوش مازندران، قند شیروان، سایپا آذین و کارخانجات داروپخش از جمله مجموعه هایی هستند که طی دروه مذکور با رشد سودآوری همراه شوند.

در مقابل اما، همانطور که عنوان شد ۴۳ شرکت با کاهش سودآوری همراه شدند که از جمله آنها می توان به شرکت پلاسکوکار در شرایطی که طی عملکرد ۱۲ ماهه سال ۹۳ سود دو ریالی را محقق کرده بود در دوره مشابه سال ۹۴ با کاهش ۱۷۲۵۰ درصدی سود، زیان ۴۳۴ ریالی را به ثبت رساند. علاوه بر آن، شرکت ماشین سازی نیرومحرکه زیان ۶۹ ریالی خود در سال ۹۳ را با رشد ۱۱۰۰ درصدی به زیان ۸۲۸ ریالی افزایش داده و سیمان دورود سود ۹۰ ریالی را به زیان ۲۵۱ ریالی تقلیل داده است. همچنین شرکت صنایع ریخته گری ایران سود سال مالی ۹۴ خود را با افت ۱۰۰ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن به یک ریال سود کاهش داده است.

زرنگ ترین و تنبل ترین شرکت در سال 94 را بشناسید

شرکت های معان منگنز، ایران یاسا تایر، کارتن سازی ایران، فولاد خراسان، لیزینگ ایران، ذغال سنگ نگین طبس از جمله مجموعه هایی هستند که با کاهش قابل توجه سودآوری طی دوره مورد بررسی همراه شدند.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان