اخبار مهم
Home / اخبار بورس / زنگ انعقاد قرارداد همکاری مشترک با سیتروئن بزودی به صدا در می آید/ تقسیم سود نقدی در مجمع عمومی سال مالی ۹۵
96169_171.jpg

زنگ انعقاد قرارداد همکاری مشترک با سیتروئن بزودی به صدا در می آید/ تقسیم سود نقدی در مجمع عمومی سال مالی ۹۵

همزمان با بیستمین سالروز عرضه سهام شرکت سایپا در بورس زنگ آغاز معاملات روز جاری بازار سرمایه توسط مهدی جمالی، مدیر عامل این مجموعه خودورساز به صدا در آمد.

بر اساس گزارش خبرنگار کلوان، مصادف با بیستمین سالروز عرضه بخشی از سهام گروه خودروسازی سایپا در بازار سرمایه در مراسمی نمادین گرامیداشت این روز با حضور مدیران ارشد این مجموعه خودروساز و با همکاری برخی از متولیان بازار سرمایه و نیز اصحاب رسانه برگزار شد و طی آن مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا آخرین وضعیت عملیاتی و برنامه های آتی آن را تشریح کرد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

شفاف سازی ترازنامه و صورت های مالی، اولین اقدام گروه سایپا

مهدی جمالی، مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا به شرایط نامناسب صنعت خودروسازی طی چند سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: طی سه سال گذشته پس از تحریم های نفتی، اعمال تحریم های رسمی بر صنعت خودرو در کنار مشکلات مدیریتی موجود در گروه سایپا موجب شد تا این مجموعه شرایط نامناسبی را از لحاظ عملیاتی و سودآوری سپری کند و با چالش های اساسی مواجه شود. این در حالی بود که با روی کار آمدن دولت جدید و اجرای طرح برجام گروه سایپا در اولین گام موثر خود اقدام به شفاف سازی صورت های مالی نمود. چرا که طی سال های اخیر به دلیل عدم شفافیت ترازنامه و صورت های مالی گروه سایپا بسیاری از مذاکرات با سرمایه گذاران و شرکت های خودروساز خارجی به نتیجه مثبتی ختم نمی شد و این موضوع مانعی برای جذب سرمایه گذاران خارجی به شمار می رفت. بر این اساس دارایی ها و ترازنامه شرکت توسط کارشناسان رسمی دادگستری شفاف سازی شد و پس از آن جهت ایجاد کارایی و بهره وری در عملیات شرکت اقدام گردید.

مذاکره روزانه با شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی

جمالی با بیان اینکه گروه سایپا روزانه در حال حاضر مذاکره با شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی علاقمند همکاری مشترک با “خساپا” می باشد، در این خصوص گفت: مذاکرات متعدد در زمینه هایی همچون دریافت فاینانس، تأمین قطعات اولیه مورد نیاز تولید، انتقال تکنولوژی، توسعه صادرات و سرمایه گذاری خارجی انجام می شود و بنده این اطمینان را به سهامداران می دهم که در سال جاری برنامه های مناسبی در جهت اجرای اقتصاد مقاومتی و تولید محور در این مجموعه انجام می پذیرد.

وی افزود: این مجموعه برنامه هایی جهت افزایش تولید محصولات و توسعه صادرات در نظر دارد. به گونه ای که در حالی که طی دو سال گذشته مقدار تولید سالانه محقق شده در این شرکت ۳۰۰ هزار دستگاه بوده، هدف گذاری “خساپا” برای سال جاری تولید ۵۰۰ هزار دستگاه است که انتظار می رود این امر طی سال جاری و محقق شود و به سود عملیاتی دست یابیم.

مذاکرات جهت انعقاد قرارداد با شرکت سیتروئن در مراحل پایانی به سر می برد

مدیر عامل گروه خودورسازی سایپا به مهمترین قرارداد همکاری مشترک این مجموعه با شرکت خودروساز خارجی اشاره کرد و ابراز داشت: تاکنون پس از شفاف سازی صورت های مالی مذاکرات مناسبی با شرکت های خودروساز خارجی انجام شده که از جمله مهمترین آن می توان به مذاکرات همکاری مشترک با شرکت سیتروئن به عنوان شریک تجاری اولیه شرکت سایپا اشاره کرد که این امر در مراحل پایانی به سر می برد و امیدواریم بزودی زنگ پایانی انعقاد قرارداد به صدا در آید. این قرار داد در قالب انتقال تکنولوژی، توسعه صادرات و سرمایه گذاری مشترک خواهد بود و در کنار آن واگذاری ۵۰ درصد از سهام یکی از شرکت های خودروساز داخلی به سرمایه گذاران خارجی نیز وجود دارد.

جمالی افزود: گروه خودروساز سایپا اعتقاد دارد که با انعقاد قرارداد همکاری مشترک با شرکت سیتروئن در راستای تغییر ترکیب هیأت مدیره، سرمایه گذاری مشترک، انتقال تکنولوژی و توسعه صادرات به عنوان اولین کار در کشور الگوسازی خواهد شد که پس از نهایی شدن آن اطلاع رسانی لازم می شود و خبرهای خوش به اطلاع سهامداران خواهد رسید.

مهمترین برنامه های “خساپا” برای سال مالی جاری

مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا مهمترین برنامه های آتی این مجموعه در سال جاری را تشریح کرد و اظهار داشت: افزایش مقدار تولید محصولات از ۳۰۰ هزار به ۵۰۰ هزار دستگاه، فروش دارایی ها، انتشار اوراق صکوک جهت کاهش هزینه های مالی و انعقاد همکاری مشترک با شرکت های خودروساز خارجی، ورود سرمایه گذاران خارجی به این مجموعه و فروش ۵۰ درصد از سهام یکی از شرکت های زیر مجموعه به سرمایه گذاران خارجی از جمله مهمترین اهداف و برنامه های “خساپا” برای سال جاری به شمار می رود.

پاسخ مدیر عامل گروه سایپا به سوال کلوان

وی در پاسخ به سوال خبرنگار کلوان مبنی بر اینکه گروه سایپا در چه سالی می تواند در مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران سود نقدی میان سهامداران خود تقسیم کند، گفت: امیدواریم تا در مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران در سال مالی ۹۵ بتوانیم سود نقدی به سهامداران پرداخت کنیم. چرا که این مجموعه برنامه های جدی جهت کاهش هزینه های تولید در نظر دارد و گروهی متشکل از متخصصین و کارشناسان جهت کاهش هزینه ها طراحی کرده است. بر این اساس پیش بینی می شود تا هزینه های مالی “خساپا” طی سا ل جاری حدود ۸ تا ۱۰ درصد کاهش یابد و هزینه تأمین نیز افت ۱۰ درصدی داشته باشد. بر این اساس امیدواریم تا طی سال جاری به سود عملیاتی دست یابیم و در مجمع عمومی تقسیم سود نقدی داشته باشیم.

احتمال انتشار آگهی فروش بلوک “ورنا” طی روز جاری

همچنین در این نشست بادکوبه رییس هیأت مدیر سایپا از انتشار آگهی بلوک واگذاری شرکت سرمایه گذاری رنا از پرتفوی شرکت سرمایه گذاری کارکنان سایپا طی روز جاری در سایت رسمی شرکت بورس خبر داد و قیمت پایه این معامله را ۵۰۶ تومان اعلام کرد.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان