اخبار مهم
Home / اخبار بورس / سازمان محدودیتی برای ارائه درخواست افزایش سرمایه از محل مازاد تجديد ارزیابی دارایی ها قائل نیست/ همچنان زمان برای ارسال درخواست واجدین شرایط به کدال وجود دارد
93843_690.jpg

سازمان محدودیتی برای ارائه درخواست افزایش سرمایه از محل مازاد تجديد ارزیابی دارایی ها قائل نیست/ همچنان زمان برای ارسال درخواست واجدین شرایط به کدال وجود دارد

روز گذشته رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سازمان بورس در گفتگو با یکی از خبرگزاری های کشور در خصوص شرایط لازم برای شرکت های دارای شرایط استفاده از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها خبر از یک شرط قابل تأمل و البته قانونی داده بود.

به گفته ابوترابی از دیدگاه سازمان بورس استارت اولیه برای بررسی افزایش سرمایه زمانی کلید خورده که گزارش توجیهی افزایش سرمایه به بازار از طریق سایت کدال افشاء شده باشد و اظهار نظر بازرس نیز ارایه شده باشد.

از سوی دیگر وی یادآور شده بود که انتشار گزارش توجیهی یا اظهار نظر بازرسی قانونی از سوی ناشر بر سایت کدال به معنای نهایی شدن این درخواست نیست و ممکن است از سوی سازمان با این درخواست موافقت یا بخشی از آن را موافقت یا کلاً رد شود.

بر اساس گزارش بورس نیوز، این موارد در حالی از سوی این مقام مسئول در سازمان بورس مطرح شد که به نظر می رسید تلاش متولیان بازار سرمایه در سازمان بورس برای تمدید یا اصلاح این مصوبه و انتقال آن به سال ۹۵ برای کمک به بازار سرمایه با توجه به تأثیر گذاری این موضوع بر کلیت بورس می باشد حال آنکه صحبت های این مقام مسئول به گونه ای منعكس شده بود که گویی سازمان بورس خود سد راهی است بر سر راه شرکت هایی که درخواست استفاده از این مصوبه را با شرایط عنوان شده دارند.

در همین راستا خبرنگار کلوان در گفتگو با امیری معاون نظارت بر ناشران و بورس ها جویای آخرین نظر سازمان در خصوص موارد مطروحه شد.

بر این اساس امیری با رد این موضوع که اگر شرکتی گزارش حسابرسی شده یا نشده و یا درخواست خود برای افزایش سرمایه را به کدال ارایه نکرده باشد امکان استفاده از این مصوبه را ندارد اظهار داشت: اطلاع رسانی درخواست شرکت ها برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها بر روی سایت کدال يكي از معيارها وملاك ها مي باشد ليكن معيار اصلي دریافت نظر کارشناس رسمی دادگستری و بروز رسانی دفاتر و ثبت حساب دارایی ها در سال ١٣٩٤مي باشدبنابراين شركتها می توانند از همین امروز درخواست خود به سازمان را نمایند.

امیری در پاسخ به سوال خبرنگار کلوان مبنی بر اینکه تا چه میزان احتمال عدم موافقت سازمان با برخی درخواست های افزایش سرمایه از محل فوق وجود دارد؟ گفت: افزایش سرمایه موضوع ناخوشایند و نامطلوبی نیست و سازمان بورس به درخواست هايي كه با رعايت آيين نامه ها و دستورالعمل ها ارسال شده باشد در اسرع وقت رسيدگي و نظر خود را اعلام مي نمايد. لذا تنها موضوعی که هم اکنون باید مورد توجه شرکت های دارای شرایط قرار گیرد عدم تعلل برای استفاده از فرصت باقی مانده برای ارسال درخواست خود به سازمان بورس می باشد.

بنا بر گزارش بورس نیوز بنظر می رسد علی رغم صحبت های روز گذشته رییس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سازمان بورس در صورتیکه مجموعه ایران خودرو و زیر گروه آن موفق به دریافت گزارش کارشناس رسمی دادگستری به جهت تجدید دارایی ها تا پایان سال ۹۴ شده باشند می توانند نسبت به افزایش سرمایه از محل مذکور طی زمان باقی مانده اقدام نمایند.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان