اخبار مهم
Home / اخبار بورس / ساز و کار معاملات گواهی سپرده طلا و مزیت های آن
92609_261.jpg

ساز و کار معاملات گواهی سپرده طلا و مزیت های آن

طی هفته گذشته معاملات گواهی سپرده طلا در بورس کالا به طور رسمی توسط مدیر عامل شرکت بورس کالا و رییس سازمان بورس و اوراق بهادار راه اندازی شد تا معاملات این گواهی نامه ها رسماًً در بازار سرمایه انجام شود.

در همین ارتباط، مدیر تأمین مالی شرکت کارگزاری بانک کارآفرین در گفتگو با خبرنگار کلوان عنوان کرد: معاملات گواهی سپرده طلا در بورس کالا در بستر شرکت مدیریت فناوری اطلاعات انجام می شود و معاملات آن همچون معاملات بورس و اوراق بهادار از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ روزهای شنبه تا چهارشنبه صورت می گیرد.

سید حسن ناصر افزود: شرکت های کارگزاری که مجوز معاملات در بورس کالا را دارند، می توانند گواهی سپرده کالایی صادر کنند که در حال حاضر گواهی سپرده کالا در سه حوزه فلزی، پتروشیمی و کشاورزی صادر می شود.

وی با بیان اینکه اولین بار گواهی سپرده کشاورزی صادر شده، در این خصوص گفت: طی ماه های اخیر گواهی سپرده کشاورزی در محصول ذرت صادر شد و معاملات آن انجام گردید.

مشاور مدیر عامل شرکت کارگزاری بانک کارآفرین به تشریح ساز و کار معاملات گواهی سپرده کالا اشاره کرد و اظهار داشت: شرکت بورس کالا انبارهایی را در سطح استان های مختلف در بورس کالا معرفی می کند تا قراردادها بر اساس استانداردهای بورس کالا و انبارهای مورد تأیید آن منعقد شود. از این رو انبارهای مورد تأیید بورس کالا به کشاورزان فروشنده محصولات معرفی می شوند تا این افراد با مراجعه به شرکت های کارگزاری گواهی سپرده با عنوان گواهی قبض انبارکه مورد تأیید بورس کالا است، دریافت کنند.

ناصر با بیان اینکه گواهی سپرده طلا همچون گواهی سپرده کالا صادر می شود، در این خصوص ابراز داشت: گواهی سپرده طلا در شعبه پردیس بانک رفاه کارگران صادر می شود و سهامداران و فعالان بازار سرمایه اعم از حقیقی و حقوقی می توانند در روند معاملات مشارکت کنند. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که خرید و فروش گواهی سپرده طلا می بایست مضربی از عدد ۱۰ باشد و این اوراق دارای سر رسید سه ساله هستند و دارندگان آن می توانند در هر لحظه ای طی دوره سر رسید با مراجعه به بانک عامل سکه های خود را دریافت کنند.

وی به مزیت های گواهی سپرده طلا اشاره کرد و گفت: دارندگان گواهی سپرده طلا می توانند با مراجعه به بانک ها و با ارائه این اوراق پس از احراز شرایط تسهیلات بانکی دریافت کنند که البته این موضوع تاکنون توسط مسئولان مربوطه تأیید نشده و به قطعیت نرسیده است.

علاوه بر این، دارندگان اوراق گواهی سپرده می توانند از این اوراق به عنوان برگه ضمانت نامه در بورس کالا استفاده کنند و در کنار آن قابلیت انتقال خرید و فروش مجدد اوراق یکی دیگر از مزیت های گواهی سپرده طلا به شمار می رود.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان