اخبار مهم
Home / اخبار بورس / سالی برای تک نمادها و بازار توافقی ها
92642_258.jpg

سالی برای تک نمادها و بازار توافقی ها

معاملات بازار سرمایه در سال ۹۴ با نوسانات متعددی همراه بود و تحت تأثیر عوامل مختلفی همچون سیاست های اقتصادی دولت، نرخ سود سپرده های بانکی، مذاکرات سیاسی و اقتصاد جهانی قرار داشت و هر یک از این عوامل در برهه ای از زمان تبعات مثبت و منفی را بر بازار سرمایه اعمال کردند.

بر اساس گزارش کلوان، اتخاذ سیاست های پولی و مالی انقباضی دولت، رقابت بانک ها بر سر اعلام سود بالای سپرده بانکی، کاهش بهای جهانی نفت و فلزات اساسی و در نهایت روند پیشرفت مذاکرات هسته ای هر یک به نوبه خود اثرات منفی را بر بازار سرمایه و تشدید رکود حاکم بر آن اعمال کرد.

اما به هر حال به نظر می رسد آنچه که موجب شد تا بازار سرمایه از منجلاب رکود عمیق رهایی پیدا کند، به نتیجه رسیدن مذاکرات سیاسی و رفع تحریم های بین المللی اعمالی بر کشور طی روزهای پایانی آذر ماه بوده است. عاملی که در کنار همت و تلاش دولت برای خروج از رکود اقتصادی و اتخاذ سیاست های پولی و مالی انبساطی و کاهش نرخ سود بانکی موجب شد تا اقتصاد و بازار سرمایه در مسیر رونق و بالندگی حرکت کنند و در این بین صنایع و شرکت ها نیز از فرصت های پیش آمده بیشترین بهره را بردند و مذاکرات و نشست های خود را با شرکت های هم گروه خارجی به نتیجه رساندند تا همکاری ها و فعالیت های آنها در بازارهای بین المللی توسعه یابد.

بر این اساس، معاملات ماه های پایانی سال گذشته بازار سرمایه با افزایش شاخص ها، نماگر ها و ارزش سهام اغلب شرکت ها سپری شد تا خاطره تلخ زیان سال قبل از آن سهامداران در بورس به دست فراموشی سپرده شود و اندکی از ضرر و زیان فعالان بازار سرمایه جبران شود و در نهایت سهامداران سال ۹۴ را با طعم دلچسب سود و کسب بازدهی مناسب به پایان برسانند.

بر اساس اطلاعات موجود، شاخص کل بورس از ابتدای سال ۹۴ تا ۲۴ اسفند ماه همان سال توانست با عبور از ۱۷ کانال خود را از نیمه مدار ۶۲ هزار واحدی به کانال ۸۰ هزار واحدی برساند تا در این مدت رشد بی سابقه حدود ۱۷ هزار واحدی را تجربه کند و بورس نیز بازدهی مثبت بیش از ۲۵ درصدی را به سهامداران خود اعطا کرد.

در میان صنایع مختلف نیز، از میان بیش از ۴۰ گروه فعال در بورس طی دوره مذکور تنها چهار صنعت بازدهی منفی محقق ساختند و مابقی گروه ها بازدهی مثبت بدست آوردند.

بر این اساس، گروه ابزار پزشکی به مدد رشد حدود ۱۵۲ درصدی قیمت تک سهم فعال در آن یعنی شرکت کنتورسازی ایران عنوان پر بازده ترین صنعت را از سایر صنایع ربود و بعد از آن صنعت استخراج سایر معادن در پی افزایش ۷۸ درصدی ارزش سهام تک نماد فعال در آن یعنی “کماسه” در جایگاه دوم پر بازده ترین صنایع قرار گرفت و رتبه سوم نیز به گروه قند و شکر با تحقق بازدهی مثبت ۶۱ درصدی اختصاص یافت.

در مقابل اما، همانطور که عنوان شد چهار گروه موفق به کسب بازدهی مثبت نشدند که در این بین گروه تجارت عمده و خرده فروشی شامل تنها یک نماد با عنوان “بدکو” در جایگاه نخست کم بازده ترین گروه ها قرار گرفت. چرا که “بدکو” طی دوره مذکور با افت بیش از ۴۶ درصدی قیمت سهام مواجه شد. پس از آن گروه استخراج ذغال سنگ با تحقق بازدهی منفی ۱۳ درصدی قرار می گیرد. در ردیف های بعدی نیز به ترتیب صنعت سیمان با کسب بازدهی منفی هفت درصدی و گروه استخراج کانه های فلزی با بازدهی منفی حدود چهار درصدی جای می گیرند.

بر اساس این گزارش، در خصوص سهام شرکت های فعال در بورس نیز شرکت های آزمایش و شیشه قزوین از جمله شرکت هایی هستند که بیشترین رشد قیمتی را تجربه کردند به گونه ای که هر یک با افزایش بیش از ۴۵۰ درصدی ارزش سهام مواجه شدند. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که نماد معاملاتی “لازما” و “کقزوی” در بازار توافقی فرابورس معامله می شود. صرف نظر از این دو نماد می توان به بازدهی مثبت ۳۱۱٫۷۶ درصدی شرکت پلی اکریل ایران اشاره کرد که این رقم نسبت به بازدهی سایر شرکت ها بیشترین مقدار محاسبه می شود. رتبه دوم پر بازده ترین سهام نیز به شرکت صنایع شیمیایی فارس با تحقق بازدهی مثبت ۲۹۸٫۶۵ درصدی اختصاص می یابد و در ردیف سوم جدول رتبه بندی شرکت ها از نظر کسب بازدهی مثبت شرکت قند شیرین خراسان با افزایش ۲۴۳٫۲۴ درصدی ارزش سهام می نشیند.

علاوه بر این ۲۵ شرکت نیز رشد قیمتی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصدی را تجربه کردند که از میان آنها می توان به سهام شرکت های سرمایه گذاری ساختمانی بین المللی نام آوران مهندسی، پاک وش و داروسازی اکسیر اشاره کرد.

این در حالی است که شرکت پتروشیمی کازرون در پی افت ۵۴ درصدی ارزش سهام به عنوان کم بازده ترین سهم شناخته می شود و در جایگاه نخست جدول قرار می گیرد. بعد از آن شرکت پارس پامچال با تحقق بازدهی منفی ۵۲٫۵ درصدی و شرکت تکادو با کسب بازدهی منفی ۵۱ درصدی به ترتیب رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص می دهند.

در پایان این گزارش می افزاید، طی دوره مورد بررسی بانک صادرات ایران، شرکت های سرمایه گذاری صنعت بیمه و لیزینگ رایان سایپا عنوان نقد شونده ترین سهام را از آن خود کرده اند.

همچنین داد و ستد بیش از ۲۴۸ میلیارد و ۳۳۱ میلیون سهم ارزشی به مبلغ بیش از ۵۴۰ هزار و ۴۳۷ میلیارد ریال را رقم زده است و بانک صادرات ایران با حجم معاملاتی بیش از ۲۲ میلیارد و ۶۸۸ میلیون سهم به عنوان پر گردش ترین سهم برگزیده می شود.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان