اخبار مهم
Home / اخبار بورس / سرمایه گذاران خارجی در بورس فعال شدند + تصاوير
91160_922.jpg

سرمایه گذاران خارجی در بورس فعال شدند + تصاوير

سرمایه گذار خارجی؛ نامي که شاید سال هاست کمتر شاهد حضور و فعالیتش در اقتصاد ایران بوده ایم. گروهی از سرمایه گذاران که می توانند با توجه به لغو تحریم ها پس از اجرای توافق برجام و به دلیل وجود جذابیت ها و پتانسیل های بالقوه موجود در کشور، طراوت و تازگی جدیدی را نه تنها به صنایع فعال در اقتصاد كشور، بلکه به کلیت بازار سرمایه و بورس نیز تزریق کنند.

به گزارش بورس نیوز، طبق عقیده بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران حضور سرمایه گذاران خارجی در زمره مکمل پس اندازهای داخلی بوده که می تواند افزون بر اعمال آثار مثبت بر اقتصاد کشور، بازار سرمایه و بورس را نیز به سمت استانداردهای واقعی و جهاني سوق دهد.

در اين شرايط، بازگشت و حضور دوباره این گروه از سرمایه گذاران در اقتصاد ايران در حالی سال هاست در ذهن سرمایه گذاران داخلی بعید به نظر می رسيد كه گویا تحولات اخیر در عرصه بین المللی و مراودات سیاسی ایران، مدتي است این امر را تا حد زيادي امکان پذیر کرده؛ تا جاییکه این روزها اولین نشانه حضور برخی شرکت های خارجی را در تركيب سهامداري برخی نمادهای بورسی و فرابورسی شاهد هستیم و چه بسا سرمايه گذاران خارجي حقيقي كه به فهرست سهامداران شركت هاي ايراني پيوسته اند، اما نام آنها متفاوت از سهامداران حقيقي داخلي روي سامانه معاملات ديده نمي شود كه بر همين اساس، در نگاه اول و بدون دسترسي به اطلاعات شركت سپرده گذاري نمي توان آنها را شناسايي كرد.

در اين رابطه، اگر به بخش سهامداران شرکت ها در سامانه معاملات TSETMC نیم نگاهی بیاندازیم، متوجه تغییراتی در ترکیب سهامداری برخی شرکت های بورسی و فرابورسی می شویم که از حضور خارجی ها در بورس و آغاز سرمایه گذاری های آنها در شركت هاي ايراني طي ماه هاي اخير، حکایت دارد.

به عنوان مثال همانطور كه در تصاوير ذيل ديده مي شود، در نماد نورد آلومینیوم ایران، سرمایه گذاری اعتبار ایران و سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران شاهد ورود اسامی جدیدي از شرکت های خارجی هستیم که اين رويداد مهم می تواند سرآغازی برای حضور پر رنگ تر و در حجم های گسترده تر خارجی ها در بورس باشد.

اسامي و نام هايي كه پيش از اين و تا زمان برگزاري مجمع عادي ساليانه سال ۹۳ اين شركت ها در ميان اسامي اعضاي هيأت مديره و سهامداران بزرگ آنها نبوده و طي ماه هاي اخير وارد تركيب سهامداري اين شركت ها شده است.


سرمایه گذاران خارجی در بورس فعال شدند + تصاوير / نكته اي قابل توجه مسئولين

سرمایه گذاران خارجی در بورس فعال شدند + تصاوير / نكته اي قابل توجه مسئولين

سرمایه گذاران خارجی در بورس فعال شدند + تصاوير / نكته اي قابل توجه مسئولين

این مواردی در شرایطی طی ماه های اخیر و به عنوان اتفاقي مثبت در اين شركت ها رقم خورده که قطعاً از اين پس اين روند در كليت بورس و براي ساير شركت ها سرعت بيشتري به خود خواهد گرفت تا تعداد شركت هايي كه سهامداران خارجي را در ميان اعضاي هيأت مديره و يا تركيب سهامداران خود خواهند داشت، افزايش يابد.

از اين رو، نكته قابل توجه كه مسئولين و متوليان اقتصادي و بازار سرمايه ما بايستي مدنظر قرار دهند، اين است كه ورود سرمایه گذاران خارجی به بورس و اقتصاد کشور قطعاً نیازمند برنامه های بلند مدت است و تا دیر نشده بایستی بسترهای لازم را برای حضور این گروه از سرمایه گذاران و تحرک بیشتر آنها در بورس فراهم کرد.

زيرا در خصوص اين مبحث، با وجود آنکه آیین نامه ها و دستورالعمل های معاملاتی مربوط به سرمایه گذار خارجی طی سال ۱۳۸۴ تدوین شده و به تصویب هیأت وزیران نيز رسیده، اما به نظر می رسد برخی محدودیت های موجود در بازار سرمايه ما همچنان موجب عدم جذابیت بازار ایران جهت حضور سرمایه گذاران خارجی خواهد شد.

عواملی که از جمله مهمترین آنها می توان به ریسک ها و محدودیت های بین المللی پیرامون فعالیت و همکاری با ایران و مشکلات موجود در نقل و انتقال پول اشاره کرد. حال آنکه به دليل وجود پتانسیل ها و مزیت های موجود در ایران به ویژه در صنایعی همچون نفت، گاز و پتروشیمی، معدن و نیز سایر حوزه هایی که به دلیل حضور نیروی انسانی متخصص داخلی چشم انداز روشنی برای رونق در خود دارد، بازار كشور ما می تواند بيش از پيش مورد توجه و علاقه سرمایه گذاران خارجی قرار گیرد.

سایر مسایل داخلی بورس از جمله مباحث فنی و مقرراتی از جمله سیستم های معاملاتی نه چندان پیشرفته و متناسب با اندازه بازار، ساز و کارهای محدود کننده بورس همچون وجود حجم مبنا و دامنه نوسان قیمت سهام و طولانی بودن فرآینده صدور کد معاملاتي و مواردی از این دست نیز از دیگر موانعی است که سدی بزرگ را بر سر راه حضور سرمایه گذار خارجی در بورس ایران ایجاد کرده است كه براي استفاده بهينه تر از فرصت هاي جديد ايجاد شده در كشور و جذب منابع خارجي، بايستي هر چه سريع تر مرتفع گردد؛ در غير اينصورت خيلي زود، دير مي شود….


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان