اخبار مهم
Home / اخبار بورس / سرمایه گذاری در بورس با هدف کسب سود نقدی و ایجاد دارایی مولد
95483_395.jpg

سرمایه گذاری در بورس با هدف کسب سود نقدی و ایجاد دارایی مولد

پس از بررسی پتروشیمی خارک و پتروشیمی پردیس، در این نوشتار به بررسی یکی دیگر از شرکتهای پتروشیمی که متانلی می باشند، می پردازیم و سعی بر آن داریم تا با بررسی دوران ۵ ساله شرکت دریابیم که آیا این شرکت پتانسیل انتخاب شدن برای قرارگیری در پرتفوی یک سرمایه گذار با هدف ایجاد یک گاو شیرده را دارد یا خیر؟

بنابر گزارش شرکت کارگزاری نهایت نگر، شرکت پتروشیمی فناوران از گاز به عنوان خوراک و ورودی به مجتمع استفاده نموده و پس از فرایندهای عملیاتی، محصولاتی از قبیل متانل، اسید استیک، منواکسیدکربن و هیدروژن تولید می نماید. مواد اولیه شرکت دولتی بوده و سرمایه گذاران باید از نحوه قیمت گذاری دلاری گاز و نرخ تبدیل دلار به ریال آن نیز برای معاملات خود اطلاعات درست کسب نمایند.

از طرف دیگر با توجه به صادراتی بودن محصولات شرکت، با افزایش قیمت دلار و افزایش دلاری محصولات این شرکت، سود شرکت می تواند از رشد خوبی برخوردار گردد. در نمودار زیر روند قیمتی شرکت را در ۵ سال گذشته مشاهده می نماییم.

اما در استراتژی سرمایه گذاری راحت در بازار سرمایه با هدف کسب سود نقدی، ما به دنبال خرید یک دارایی مولد در بهترین زمان ممکن هستیم تا بتوانیم در کمتراز ۵ سال از محل DPS اصل مبلغ سرمایه گذاری خود را بازگردانده و همچنین یک دارایی مولد ایجاد نماییم تا بتوانیم تا آخر عمر خود و فعالیت شرکت، DPS دریافت نماییم، بدون اینکه دارایی مولد یا همان گاو شیرده خود را بفروشیم. با این استراتژی به بررسی دوران رکود و رونق این شرکت و سودهای پرداختی می پردازیم.

فرض کنید سرمایه گذار با استراتژی فوق در ۵ سال پیش در تاریخ ۹۰٫۲٫۲۷ یک سهم از شرکت را به قیمت ۹۲۰ تومان خریداری نموده است. شرکت در طی این دوران ۵ مجمع عمومی عادی سالیانه برگزار نموده و به شرح زیر dps توزیع نموده است.

سرمایه گذاری در بورس با هدف کسب سود نقدی و ایجاد دارایی مولد

همانگونه که مشاهده می نمایید، سرمایه گذار سهم را باقیمت ۹۲۰ تومان خریداری نمود و در طی این سالها توانست با شرکت در مجامع و دریافت سود نقدی معادل ۲۰۸۲ تومان، حدود ۲ برابر اصل سرمایه خود را به صورت سود نقدی دریافت نماید. با توجه به اینکه شرکت درطی این دوران افزایش سرمایه نداشته است، تعداد سهام سرمایه گذار همان ۱ سهم باقی مانده و همچنین درحال حاضر دارایی مجانی فرد مورد نظر معادل ۱۴۸۰ تومان قیمت دارد.

لذا سرمایه گذار با تشکیل دارایی مولد خود، می تواند تا پایان فعالیت شرکت سود سهام دریافت نماید.

اکنون نیز کلیه متغیر های سودسازی شرکت در حداقل قرار داشته و می توان نسبت به سرمایه گذاری با این روش تفکر نمود.کلیه سرمایه گذاران می توانند با مطالعه صورتهای مالی پیش بینی شده سال ۹۵ از کم وکیف برآورد بودجه شرکت برای تصمیم گیری استفاده نمایند.

با کلیک بر روی لینک زیر می توانید از دیگر بلاگ های رسانه تحلیلی اجتماعی ارشن بهره مند شوید:

http://www.ershan.ir/pst/feed

تهیه و تنظیم: سیدیاسر مهرآور

سایت خبری بورس کلوان