اخبار مهم
Home / اخبار بورس / سرمایه گذاری در صنایع بنیادی، اولویت سهامداران
99022_777.jpg

سرمایه گذاری در صنایع بنیادی، اولویت سهامداران

انتظار می رود تا بخشی از نقدینگی از بازار پول به بورس منتقل شود که این امر با توجه به شرایط فعلی و عدم اجرای دستورالعمل بانک مرکزی توسط بانک ها و موسسات مالی و اعتباری با تأخیر زمانی انجام می پذیرد. این در حالی است که سهامداران حقوقی رفته رفته اقدام به خرید سهام نمودند و به نظر می رسد در صورت تداوم این روند، میل و رغبت سرمایه گذاری در بورس میان سهامداران حقیقی نیز تقویت شود.

مدیر عامل شرکت کارگزاری بانکی ملی با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار کلوان عنوان کرد: به طور قطع بازار سرمایه بهترین گزینه برای سرمایه گذاری است. چرا که از یک سو میزان عرضه در بازار مسکن زیاد است و از سوی دیگر افزایش قیمت مسکن به دلیل اثر تورمی آن دور از انتظار است. علاوه بر این دولت تلاش می کند تا مهمترین دستاورد خود در عرصه اقتصادی یعنی کنترل نرخ تورم و تثبیت آن در محدوده ۱۰ درصد را حفظ کند و از این رو علاقه ای برای افزایش قیمت مسکن ندارد.

محمدحسن ابراهیمی سروعلیا افزود: هر چند که رونق بازار مسکن موجب بهبود وضعیت سودآوری اغلب صنایع و کاهش نرخ بیکاری می شود، اما در شرایط فعلی کنترل نرخ تورم در اولویت دولت قرار دارد. از این رو می توان گفت بازار سرمایه نسبت به سایر بازارهای مالی گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری است.

وی به استقبال سهامداران به سرمایه گذاری در گروه های بنیادی اشاره کرد و اظهار داشت: در شرایط فعلی نگاه فعالان بازار سرمایه به سمت شرکت هایی با وضعیت بنیادی مناسب معطوف شده و به نظر می رسد سهامداران سهام مجموعه های سود ده و دارای سود نقدی تقسیمی مناسب را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند. بر این اساس می توان گفت سهامداران رفته رفته نسبت به سهام شرکت های دارای ریسک سرمایه گذاری همچون خودرویی ها بی توجه شده اند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه افزود: البته گروه خودرو در صورت انعقاد و اجرای قرارداد همکاری مشترک می تواند طی ماه های آتی به سود دست یابد که این امر تنها موجب پوشش زیان انباشته آنها می شود و سودآوری را برای سرمایه گذاران به دنبال خواهد داشت.

مدیر عامل شرکت کارگزاری بانک ملی به کمبود نقدینگی سهامداران حقوقی جهت سرمایه گذاری در بورس اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد در صورتی که حقوقی ها نقدینگی کافی در اختیار داشته باشند عملکرد بهتری را در بازار سرمایه به نمایش می گذارند که بخشی از این امر به اعطای اعتبارات شرکت های کارگزاری ارتباط دارد و در شرایط فعلی اصلی ترین نیاز بازار سرمایه نقدینگی است.

ابراهیمی سرو علیا در خصوص صنایع پر پتانسیل بورس ابراز داشت: شرکت های دارویی از جمله مجموعه هایی هستند که همواره و حتی در شرایط رکودی عملکرد خوبی را از لحاظ سودآوری داشته اند و گزینه های مناسبی برای سرمایه گذاری به شمار می روند. علاوه بر این شرکت های فعال در گروه برق، گاز و بخار در کنار برخی از مجموعه های پتروشیمی با وضعیت سودآوری مناسب را می توان در جرگه شرکت ها و صنایع پر پتانسیل بورس قرار دارد. همچنین به نظر می رسد سهام شرکت های سیمانی بسیار کمتر از ارزش ذاتی خود معامله می شوند و از پتانسیل رشد قیمت سهام برخوردارند.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان