اخبار مهم
Home / اخبار بورس / سهامداران پر سود و متضرر گروه خودرو مشخص شدند
92634_419.jpg

سهامداران پر سود و متضرر گروه خودرو مشخص شدند

گروه خودرو سال ۹۴ را با فراز و فرودهای فراوان سپری کرد و بروز تحولات اقتصادی و سیاسی در کشور موجب شد تا این صنعت نیز به مدد شرایط و فرصت های پیش آمده گام های موثری را در راستای بهبود وضعیت عملیاتی و سودآوری بردارد و با تدوین برنامه هایی کارآمد هر چه بیشتر در جهت جبران عقب ماندگی های که در این گروه به دلیل اعمال تحریم های بین المللی ایجاد شده بود، تلاش کنند.

بر اساس گزارش کلوان، اگرچه خودروسازان تقریباً نیمی از سال ۹۴ را در تکاپو برای دریافت افزایش قیمت فروش خودرو و افزایش تقاضا برای خرید خودرو بودند، اما در پی اجرایی شدن طرح برجام و رفع تحریم های بین المللی شرایط جدیدی و امیدوار کننده ای پیش روی خودروسازان قرار گرفت و موضوعات جدیدی همچون همکاری مشترک با خودروسازان بنام خارجی با شرایط ویژه همکاری، اجرای برنامه افزایش سرمایه و اصلاح ساختار مالی مطرح شد و بموجب آن نگاه و توجه فعالان بازار سرمایه نیز طی ماه های پایانی سال تنها به معاملات گروه خودرو بویژه لیدر گروه یعنی شرکت سایپا و زیر مجموعه های آن دوخته شد. به گونه ای که تقاضا برای خرید سهام شرکت های خودروساز روز به روز بیشتر شد و در نهایت این گروه بازدهی مثبت به سهامداران خود هدیه داد.

بر اساس اطلاعات موجود، صنعت خودرو شامل دو طبقه خودرو و ساخت قطعات و ۳۴ شرکت فعال در آن از ابتدای سال ۹۴ تا ۲۲ اسفند ماه همان سال به طور میانگین بازدهی مثبت ۴۵٫۸۵ درصدی را به ثبت رساند و در این مدت بورس نیز بازدهی مثبت ۲۴٫۵۳ درصدی برای سهامداران خود به ارمغان آورد.

علاوه بر این، شرکت محورسازان در نماد “خوساز” طی مدت مورد بررسی با رشد قیمتی حدود ۱۵۷ درصدی همراه شد و عنوان پر بازده ترین سهم در گروه خودرو را از آن خود کرد. بعد از آن شرکت سرمایه گذاری رنا بازدهی مثبت بیش از ۱۴۷ درصدی را به ثبت رساند و رتبه دوم از نظر پر بازده ترین سهم را به خود اختصاص داد و در ردیف سوم نیز شرکت ایران خودرو دیزل با کسب بازدهی مثبت ۱۲۴٫۸ درصدی قرار گرفت. علاوه بر این، شرکت پارس خودرو در مدت مذکور رشد قیمتی حدود ۱۲۳ درصدی را تجربه کرد و مابقی به کسب بازدهی مثبت کمتر از ۱۰۰ درصدی بسنده کردند.

این در حالی است که در گروه خودرو، شش شرکت از کسب بازدهی مثبت بی نصیب ماندند و با افت قیمت سهام موجب کاهش سرمایه سهامداران خود شدند. به گونه ای که شرکت محور خودرو بازدهی منفی ۳۶٫۵ درصدی را کسب کرد و به عنوان کم بازده ترین سهم مطرح شد. بعد از آن شرکت آهنگری تراکتور در پی کاهش بیش از ۱۳ درصدی ارزش سهام در جایگاه دوم کم بازده ترین سهم قرار گرفت و ردیف سوم نیز به شرکت کمک فنر ایندامین با کسب بازدهی منفی ۷٫۶۲ درصدی اختصاص یافت. همچنین در این رتبه بندی شرکت های فنر سازی خاور، فنر سازی زر و اشتاد ایران قرار می گیرند که بازدهی منفی کمتر از پنج درصدی را به ثبت رسانده اند.

بر اساس این گزارش، طی دوره مورد بررسی حجم معاملاتی بیش از ۵۰ میلیارد و ۵۳۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۸۵ هزار و ۳۰۶ میلیارد ریال در گروه خودرو رقم خورد و در میان سهام شرکت های فعال در این گروه، شرکت پارس خودرو با حجم معاملات بیش از ۹ میلیارد و ۷۹۶ میلیون سهم به عنوان پر گردش سهم برگزیده شد.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان