اخبار مهم
Home / اخبار بورس / شاخص بورس نقش اول مذاکرات هسته ای بود / رشد اقتصادی سال ۹۵ چشمگیر است / بورس بهترین بازار برای سرمایه گذاری است
91468_112.jpg

شاخص بورس نقش اول مذاکرات هسته ای بود / رشد اقتصادی سال ۹۵ چشمگیر است / بورس بهترین بازار برای سرمایه گذاری است

وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز برای ارايه رهنمودها و دیدار با همکاران، در سازمان بورس و اوراق بهادار حاضر شد تا يك روز را مهمان بورسي ها باشد.

به گزارش بورس نيوز، علي طيب نيا در حالي صبح روز جاري به ملاصدرا رفت كه برخي گمانه زني ها از احتمال بازديد وي از تالار حافظ نيز سخن هايي به زبان آوردند.

اين مقام مسئول طي جلسه اي مشترك با مديران بازار سرمايه در محل ساختمان سازمان بورس اظهار كرد: سال آینده، اقتصاد به طور قطعی از رکود خارج می شود و رشد اقتصادی بی سابقه ای را تجربه خواهیم کرد. بسیاری از کارشناسان و متخصصان پیش بینی می کنند که ایران در سال آینده رتبه اول منطقه از نظر رشد اقتصادی باشد.

طیب نیا به كنترل تورم در كشور نيز اشاره كرد و گفت: بر اساس گزارش ها، ایران در سال آینده در بین کشورهای برتر منطقه خواهد شد و با توجه به اينكه شرایط برای رشد و توسعه مهیا است شاهد كنترل روند رو به رشد نرخ تورم هستيم.

وي به ثبات حاكم بر ساير بازارها نيز اشاره كرد و افزود: در حوزه بازار ارز و طلا نیز شاهد تلاطم و هیجان نیستیم و این در حالی است که در اوج تحریم ها نیز بازار با ثبات بود و با افزایش محدودی در این بازارها مواجه بودیم.

به گفته طيب نيا نرخ رشد بهاي ارز به مراتب كمتر از نرخ تورم بوده است، اظهار داشت: روند كم نوسان بهاي ارز در كشور حاكي از آن است كه ارزش پول ملي کشور تقویت شده و ارز و طلا نمی تواند گزینه مناسبي برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران باشد؛ زیرا بازدهی آن ها از تورم کمتر است.

وی پيرامون امكان اصلاح نرخ سود بانكي تأكيد كرد: در حالی که این نرخ در بازار بین بانکی ۲۹٫۵ درصد بود با مداخله موثر بانک مرکزی به ۱۸٫۵ درصد رسیده و به سمت ۱۸ درصد در حال حرکت است و این نرخ ۱۱٫۵ درصد کاهش داشته است.

طیب نیا با اشاره به اينكه قریب به اتقاق مدیران سیستم بانکی معتقدند تداوم نرخ فعلی سود بانکی به دلیل چسبندگی ها امکان پذیر نیست و شرایط به گونه ای است که نمی توان نرخ های کنونی را ادامه داد، افزود: موضوع نرخ سود در دستور و رسیدگی شورای پول و اعتبار است و این شورا در حال بررسی این امر است که باید برای نرخ سود مصوبه وجود داشته باشدیا بدون مصوبه این تغییرات انجام شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تأكير بر اينكه نرخ سود بانکی باید تفاوت دو تا سه درصدی با نرخ تورم داشته باشد، گفت: نرخ تورم نقطه به نقطه در آذر ماه کمتر از ۱۰ درصد بوده و این رقم در دی ماه به ۹٫۴ درصد کاهش یافته است. بر همين اساس و با توجه به نرخ تورم ۹ تا ۱۰ درصدی، نرخ سود نمی تواند بیش از ۱۲ تا ۱۳ درصد باشد.

وي افزايش توان رقابتي بازار سرمايه در مقابل ساير بازارهاي رقيب را مورد توجه قرار داد و گفت: با توجه به این وضعیت و کاهش نرخ سود، دارایی ها در بازار سرمایه توان رقابتی بیشتری پیدا خواهد کرد و هدف اصلی این است که سرمایه بازار اولیه در تامین مالی بنگاه های اقتصادی افزایش یابد اما باید شرایط بازار ثانویه نیز مناسب باشد تا رونق کافی داشته باشیم كه اين اوضاع مطلوب بازارهاي اوليه و ثانويه برای توسعه اقتصادی مناسب خواهد بود.

وی توسعه بازار بدهی ها را به عنوان يكي از مهمترين برنامه های دولت اعلام کرد و گفت: در یک ماه باقی مانده سال جاري مقادیر قابل توجهی اوراق منتشر خواهد شد، ضمن اینکه هدف دولت انتشار ۴۰۰ هزار میلیار ریال اوراق در سال آینده است که البته بخشی از آن را بانک مرکزی از بانک های بدهکار بعنوان وثیقه خواهد پذیرفت.

طي اين جلسه طیب نیا به نقش تعيين كننده شاخص بورس در مذاکرات هسته ای اشاره كرد و گفت: هنگامی که جریان مذاکرات به سمت مثبت حرکت می کرد و روند شاخص بورس مثبت بود مذاکره کنندگان به این امر اشاره می کردند و البته عکس قضیه نیز صادق بود.

وی با بیان اینکه در مدت گذشته در شرایط حساس و خطیری قرار داشتیم گفت: از یک طرف به دلیل تحریم ها صادرات نفت کاهش یافته بود و از سویی فعالیت هایی نظیر کشتیرانی، بانکی و بیمه ای نیز تحریم بود که آثار سوئی بر اقتصاد کشور داشت به نحوی که در نیمه سال ۹۳ نفت ۱۰۵ دلاری به ۳۰ دلار کاهش یافته بود که این امر برای اقتصاد وابسته به نفت مشکلاتی را ایجاد می کرد. در همين شرايط در بازار سرمایه شرایط دو گانه ای داشتیم به نحوی که سه برابر شدن نرخ ارز ارزش دارایی های شرکت ها را سه برابر کرده بود و این می توانست خود را در افزایش شاخص ترجمه کند اما از طرفی به دلیل شرایط تحریم رشد اقتصادی در سال ۹۱ به منفی ۶٫۸ درصد و در سال ۹۲ به منفی ۱٫۹ درصد رسید که آثارش در صورت های مالی بنگاه ها مشکلاتی را ایجاد کرد در این شرایط اداره وضعیت بازار سرمایه با سختی هایی همراه بود و البته حساسیت های خاصی هم برای آن وجود داشت.

وی با بیان اینکه به صورت عادی به شاخص حساس نیستیم و ملاک داوری نیست، گفت: مدیران دولتی مسئولیتی نسبت به شاخص ندارند و روند آن را بازار تعیین می کند اما ایجاد شرایط رقابتی و برابر، مسئولیت مدیران دولتی است.

به گفته وی در شرایط پیچیده مذاکرات با ۶ قدرت جهانی تغییرات در اقتصاد داخلی می توانست مورد بهره برداری مذاکره کنندگان قرار گیرد و از آنجا که شاخص بورس دماسنج اقتصاد است مذاکره کنندگان بارها و بارها به وضعیت شاخص اشاره می کردند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار نهاد دولتی و خود انتظام خصوصی است گفت: ما قائل به استقلال سازمان بورس و بانک مرکزی هستیم اما مسئولیت مستقیم نسبت به بازار سرمایه و سازمان آن نداریم اما با این وجود بخشی از وقت من به وضعیت بازار سرمایه اختصاص می یافت و این درحالی است که هیچ سازمان دیگری به این اندازه مورد توجه و عنایت در دو و نیم سال گذشته نبوده است.

وی پيرامون بازنگری قانون بازار سرمایه در سال ۸۴ سخن گفت و اظهار داشت: بر همین اساس مسئولیت شورای پول و اعتبار به رییس کل بانک مرکزی و بازار سرمایه به وزارت اقتصاد سپرده شد و از این پس تلاش شد تا از ظرفیت های قانونی برای بازار سرمایه استفاده شود، بنابراین حجم معاملات به شکل معنی داری توسعه یافت.

در پایان اين جلسه، طیب نیا از محمد فطانت، رئیس کل سازمان بورس و اوراق بهادار و زحمات وي و کارکنان سازمان بورستقدیر و قدردانی کرد.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان