اخبار مهم
Home / اخبار بورس / "شسینا" شگفتی ساز بازار خواهد شد
91906_858.png

"شسینا" شگفتی ساز بازار خواهد شد

از آنجایی که از شرکت صنایع شیمیایی سینا به عنوان دوقلوی شرکت صنایع شیمیایی فارس یاد می شود، وقتی ارزش بازار شرکت شیمیایی فارس به بیش از ۱۴۰ میلیارد تومان رسیده “شسینا” نیز توانایی رساندن ارزش بازار خود به ۱۲۰ میلیارد تومان را دارد، چرا که برنامه های قابل توجهی برای آینده در نظر گرفته است.

یک منبع آگاه از شرکت صنایع شیمیایی سینا ضمن بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار کلوان اظهار داشت: با توجه به اینکه دارایی های این شرکت با دلار ۷ تومانی خریداری شده و موقعیت مناسبی هم دارد، برنامه تجدید ارزیابی این دارایی ها را در دستور کار قرار گرفته تا ارزش واقعی این مجموعه آشکار شود.

وی گفت: این شرکت در حال حاضر برنامه افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل آورده نقدی دارد و نقدینگی که از این طریق وارد شرکت خواهد شد، برای انجام طرح توسعه شرکت خواهد بود. که در این زمینه لازم به ذکر است این طرح افزایش ظرفیت تولید که یک برنامه ۱۸ ماهه بوده، از قبل انجام شده و در ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری نیز به بهره برداری رسیده است.

این مقام آگاه گفت: این نقدینگی صرف پرداخت هزینه بدهی ایجاد شده بابت طرح مذکور خواهد شد. با ورود این پول به شرکت سود مناسبی از محل بهره برداری از این طرح که درصد بازگشت ۳۴ درصدی دارد، نصیب سهامداران خواهد شد.

وی در خصوص افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی گفت: هیأت مدیره موافقت اولیه را انجام داده و به زودی جلسه ای در این خصوص برگزاری و صورت جلسه به سازمان بورس ارسال خواهد شد، در حال حاضر با کارشناس رسمی دادگستری در حال رایزنی و مذاکره می باشد که احتمال می رود نتیجه نهایی این موضوع در خرداد یا تیر ماه سال ۹۵ اعلام شود.

این منبع آگاه در خصوص برآورد شرکت در رابطه با مقدار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی عنوان کرد: شرکت نزدیک به ۱۲۰ میلیارد تومان دارایی دارد که در افزایش سرمایه ابتدایی سرمایه مجموعه از ۳ میلیارد به ۶ میلیارد تومان خواهد رسید و طبق برآوردهای انجام شده افزایش سرمایه مرحله دوم از ۶ میلیارد به ۱۲۰ میلیارد تومان افزایش خواهد یافت که نزدیک به ۱۹۰۰ درصد می باشد.

وی در رابطه با طرح افزایش ظرفیت تولید شرکت صنایع شیمیایی سینا عنوان کرد: در حدود ۵ سال گذشته “شسینا” یک خط تولید ۲۵۰۰ تنی پارا فرمالدئید با قیمت نزدیک به ۷ میلیارد تومان از یک شرکت چینی خریداری کرد و طی ۲ سال گذشته ظرفیت این خط تولید را با استفاده از مهندسی معکوس، از ۲۵۰۰ تن ظرفیت با هزینه کم به ۵ هزار تن افزایش و در اردیبهشت ماه سال جاری نیز این ۵ هزار تن ظرفیت را به ۱۰ هزار تن افزایش داده و هزینه آن را نیز از محل افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل آورده نقدی تأمین مالی خواهد کرد، البته این هزینه های انجام شده علاوه بر افزایش ظرفیت تولید به ۱۰ هزار تن، زیرساخت های افزایش ظرفیت ۱۰ به ۱۵ هزار تن را نیز شامل می شود.

وی در رابطه با برنامه های دیگر این مجموعه عنوان کرد: هزینه پرت متانول “شسینا” نسبت به بازار ۸ درصد برای تولید فرمالدئید بالاتر بوده که در همین راستا این مجموعه طی قراردادی به ارزش ۱٫۵ میلیارد تومان منعقد کرده، این هزینه را طی ۹ ماه به شرکت باز می گرداند و باعث کاهش قیمت تمام شده محصول خواهد شد.

این مقام آگاه در خاتمه در رابطه با اثر لغو تحریم ها بر این مجموعه توضیح داد: تمام محصول پارا فرمالدئید “شسینا” و قسمت عمده ای از محصول هگزامین آن صادراتی بوده و بابت این صادرات به دلیل تحریم های بین المللی هزینه های حمل و بیمه گزافی پرداخت می کند تا محصولش را به قیمت کمتری نسبت به رقبای خارجی در بازارهای جهانی عرضه می کند. حال با توجه به لغو این تحریم ها از ضربه های وارد شده به “شسینا” می کاهد و باعث کاهش هزینه ها و مشکلات صادراتی این مجموعه خواهد شد.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان