اخبار مهم
Home / اخبار بورس / صادرات محصولات لبنی به کشور روسیه منتفی شد/ توقف ارسال محموله تا اطلاع ثانوی
94200_704.jpg

صادرات محصولات لبنی به کشور روسیه منتفی شد/ توقف ارسال محموله تا اطلاع ثانوی

صادرات محصولات لبنی به کشور روسیه موضوعی است که از ماه های پایانی سال ۹۴ مطرح شده و در شرایطی که زمان های مختلفی از سوی مدیران ارشد انجمن گروه و شرکت های لبنی برای ارسال اولین محموله صادارتی به کشور روسیه اعلام شده، اما تاکنون اخبار رسمی که موید انجام این امر باشد، منتشر نشده است.

در همین ارتباط، دبیر انجمن صنایع لبنی در گفتگو با خبرنگار کلوان عنوان کرد: با توجه به تحمیل هزینه های هنگفت به شرکت های صادر کننده جهت ارسال محموله صادراتی به کشور روسیه، تاکنون این مجموعه ها موفق به صادرات محصولات تولید خود به کشور مذکور نشده اند.

رضا باکری افزود: با توجه به اعمال تعرفه ۲۵ درصدی گمرک برای صادرات محصولات لبنی، هزینه های عمده و خرده فروشی حداقل ۲۵ درصدی و هزینه حمل ۱۰ درصدی در مجموع شرکت های صادر کننده محصولات لبنی ناچار به پرداخت هزینه ۶۰ درصدی برای انجام این امر هستند که با توجه به قیمت فروش محصولات در بازارهای هدف صادراتی در کشور روسیه در محدوده ۹۳ سنت، صادرات محصولات به این کشور مقرون به صرفه نمی باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر میان قیمت فروش محصولات لبنی در کشور روسیه و هزینه های صادرات آن، حدود ۱۰۰۰ تومان اختلاف قیمت وجود دارد، ادامه داد: قیمت فروش محصولات در بازار فروش کشور مذکور حتی هزینه خرید شیر از دامدار را تأمین نمی کند و در حال حاضر پس از ارسال یک کامیون پنیر و دو کامیون شیر خشک عملیات صادرات محصولات لبنی به کشور مذکور متوقف شده است.

دبیر انجمن صنایع لبنی در خصوص اقدامات انجام شده جهت ایجاد سهولت در صادرات محصولات به کشو روسیه و یافتن بازار صادرات جایگزین گفت: وزارت جهاد کشاورزی در حال بررسی راهکارهای موجود جهت رفع موانع موجود است و پیگیری هایی جهت اعمال مشوق های صادراتی و ایجاد تسهیل در فرآیند صادرات نموده است. علاوه بر این، بخشی از محصولات تولیدی به کشورهای عراق و افغانستان صادر می شود که در این کشور نیز قیمت فروش محصولات حدود ۳۰ درصد افت داشته و اغلب شرکت های تولید کننده در کشورهای مذکو زیان ده هستند. در مجموع می توان گفت میزان فروش صادراتی محصولات از ابتدای امسال شش درصد کاهش یافته است.

باکری در خاتمه یافت: چهار شرکت شیر پگاه پاستوریزه فارس، گلپایگان، تهران و لبنیات کاله تنها مجموعه هایی بودند که مجوز صادرات محصولات به کشور روسیه را از کارشناسان و سازمان های ذیربط در کشور مذکور دریافت کرده بودند و در پی عدم موفقت آنها در ارسال محموله صادراتی هزینه هایی بر آنها تحمیل شده است.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان