اخبار مهم
Home / اخبار بورس / صدور ۲۰۰ کد سهامدار خارجی در سال جاری/ راه اندازی بازار آتی ارز منوط به یک شرط
92389_240.jpg

صدور ۲۰۰ کد سهامدار خارجی در سال جاری/ راه اندازی بازار آتی ارز منوط به یک شرط

آخرین نشست خبری حسن قالیباف اصل، مدیر عامل شرکت بورس صبح روز جاری با حضور برخی از اصحاب رسانه در محل شرکت بورس برگزار شد تا این مقام مسئول در خصوص دستاوردهای بورس اوراق بهادار طی سال جاری و برنامه های آتی آن اطلاع رسانی کند.

رشد ۲۰ درصدی ارزش بازار بورس در سال ۹۴

بر اساس گزارش خبرنگار اعزامی کلوان، حسن قالیباف اصل مدیر عامل شرکت بورس با اشاره به رشد ۲۰ درصدی ارزش بازار بورس از ابتدای سال جاری تاکنون، در این خصوص ابراز داشت: ارزش بازار بورس در حالی در ابتدای سال جاری ۲۸۱ هزار میلیارد تومان بوده که این رقم در حال حاضر به ۳۳۷ هزار میلیارد تومان رسیده است. علاوه بر این، ارزش اسمی بازار نیز با افزایش ۲۰ درصدی از ۹۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به ۱۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده که این روند افزایشی از محل انجام برنامه افزایش سرمایه شرکت ها و نیز ورود شرکت های تازه وارد به بورس محقق شده و رشد ارزش بازار بیانگر پتانسیل های آن می باشد.

قالیباف اصل افزود: ارزش معاملات خرد و بلوکی نیز با رشد هشت درصدی طی سال جاری نسبت به سال گذشته از ۳۶ هزار میلیارد تومان به ۳۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته و در کنار آن در حوزه بازار بدهی نیز ارزش معاملات در این بازار ۱۳۷ درصد افزایش داشته و به ۳۷۰۰ میلیارد تومان رسیده است که این رشد ارزش معاملات در بازار بدهی بیانگر رونق مناسب این بازار و نقش فعال آن می باشد.

وی با بیان اینکه طی سال جاری حدود ۵۵ درصد معاملات از لحاظ ارزشی به صورت آنلاین انجام می شود، افزود: ارزش معاملات آنلاین از سال گذشته تا امسال حدود ۹ درصد افزایش یافته و از ۱۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به ۲۱ هزار میلیارد تومان صعود کرده و به نظر می رسد این امر موجب شده تا با سهولت دسترسی آن لاین سرمایه گذاران حقیقی بیش از گذشته در بازار خرید و فروش کنند.

مدیرعامل شرکت بورس ادامه داد: طی سال جاری ۵۵ درصد معاملات مربوط به اشخاص حقیقی بوده و مابقی به سهامداران حقوقی اختصاص داشته است. به گونه ای که از ابتدای امسال تاکنون خرید حقیقی ها پنج درصد از فروش آنها بیشتر بوده است.

انجام ۲۵۰ بازدید از بورس اوراق بهادار توسط سرمایه گذاران خارجی

قالیباف اصل با اشاره به اینکه در حوزه سرمایه گذاری خارجی فعالیت های زیادی از سوی شرکت بورس، فرابورس، بورس کالا و سایر نهادها انجام شده، در این خصوص اظهار داشت: در شرکت بورس در راستای جذب سرمایه گذاران خارجی و توسعه همکاری ها فعالیت های متعددی انجام شده است. به گونه ای که تاکنون ۲۵۰ بازدید از تالار بورس اوراق بهادار از سوی سرمایه گذاران خارجی به صورت انفرادی یا گروهی در قالب ۶۰ گروه انجام شده است.

رشد پنج درصدی ارزش معاملات سهامداران خارجی در یک ماه

علاوه بر این، در حالی تعداد کل کدهای سهامداری خارجی ۵۵۰ عدد می باشد که از این تعداد ۲۰۰ کد در سال ۹۴ صادر شده است. همچنین ارزش معاملات سرمایه گذاران خارجی یک ماه قبل از اجرایی شدن برجام حدود پنج میلیارد تومان محاسبه می شد که این رقم پس از اجرایی شدن طرح برجام به ۲۸ میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه طی سال جاری چهار شرکت همچون سیمان خوزستان، پتروشیمی مبین، بیمه ما و پتروشیمی فجر در بورس عرضه شده اند، در این خصوص گفت: تاکنون دو شرکت فرابورسی پس از احراز شرایط در بورس قابل معامله شدند که در این راستا نماد معاملاتی شرکت پتروشیمی جم طی ماه های گذشته به بازار بورس انتقال یافت و فردا نیز نماد معاملاتی شرکت سبحان دارو به تابلوی بورس منتقل می شود.

۱۰ شرکت در صف ورود به بورس

علاوه بر این، برای سال آینده عرضه اولیه ۱۰ شرکت در بورس همچون لیزینگ ملت، تأمین سرمایه امید، بانک شهر و … را در کنار انتقال نماد معاملاتی پنج شرکت از فرابورس به بورس در نظر داریم. همچنین پذیرش و عرضه ۱۰ صندوق ETF و ۲۰ اوراق بدهی در کنار ۱۷۰ هزار ساعت آموزش از برنامه های آتی شرکت بورس طی سال آینده به شمار می رود.

تدوین قراردادهای آتی شاخص، برنامه آتی شرکت بورس

مدیر عامل شرکت بورس به طراحی قراردادهای آتی شاخص اشاره کرد و گفت: تدوین و طراحی قراردادهای آتی سبد سهام با کارکرد آتی شاخص و اختیار معامله شاخص توسط کارشناسان شرکت بورس در حال بررسی است که این برنامه تاکنون به تأیید کمیته فقهی و مقررات سازمان بورس رسیده و سبد سهام آن پس از نهایی شدن در هیأت مدیره سازمان بورس مشخص خواهد شد.

راه اندازی بازار آتی ارز منوط به یک شرط

قالیباف اصل همچنین در خصوص بازار آتی ابراز داشت: بازار آتی ارز ابزاری است که به مدیریت ریسک بازار سرمایه کمک می کند و در پی رفع تحریم های بین المللی و جدی شدن ورود سرمایه گذاران خارجی پیشنهاد راه اندازی این بازار به سازمان بورس داده شد. حال آنکه راه اندازی این بازار به شورای بورس و بانک مرکزی نیز بستگی دارد و بانک مرکزی در نظر دارد تا این برنامه پس از تک نرخی شدن ارز اجرایی شود.

وی در خاتمه به کاهش حجم مبنای شرکت های بورسی اشاره کرد و گفت: حجم مبنا برای شرکت های کوچک مشکل ایجاد نمی کند و تنها برای شرکت های بزرگ مشکل ساز است. هدف نهایی ما این است که حجم مبنا برداشته شود و امیدواریم تا سال آینده بتوانیم این امر را به اجرا درآوریم.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان