اخبار مهم
Home / اخبار بورس / صعود بازار حبابی نیست
91211_872.jpg

صعود بازار حبابی نیست

طی چند هفته گذشته با افزایش حجم معاملات در بازار سرمایه مواجه هستیم که نسبت به چند وقت گذشته این حجم ورود نقدینگی بی سابقه می باشد و این هجمه نقدینگی برای هر بازاری مفید است و حال که این اتفاق با تغییر پارامترهای کلان اقتصادی همراه شده می تواند به زمان صعودی بودن بورس بیافزاید.

مدیر سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری تدبیرگران فردا ضمن بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار کلوان اظهار داشت: رفع تحریم های بین المللی و کاهش نرخ بهره بین بانکی که کاهش نرخ سود سپرده بانکی را به دنبال خواهد داشت، نوید تغییر متغیرهای کلان اقتصادی را می دهد به طوریکه انتظار می رود در دوران پسا تحریم به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بازار بورس نیز تأثیر پذیرد و از رکود خارج شود، بنابراین با این توصیفات می توان از نظر بنیادی رشد بازار را منطقی دانست.

علیرضا مستقل ادامه داد: به نظر من بازار بورس تا اوایل سال آینده به روند صعودی خود ادامه خواهد داد و این امر می تواند باعث تغییر دیدگاه سهامداران از نوسانگیری و خرید و فروش کوتاه مدت به بلند مدت شود.

وی تأکید کرد: طی دو سال گذشته که روند بورس نزولی بود، فعالان بازار از سرمایه گذاران بلند مدت فاصله گرفته بودند، اما اکنون با افق های روشنی که در اقتصاد و بورس کشور ایجاد شده این دیدگاه ها می تواند به سمت سهامداری سوق یابد و باعث افزایش بازه سرمایه گذاری شود.

مستقل با اشاره به قیمت کالاها در بازارهای جهانی گفت: هر چند که در بازارهای جهانی شاهد افت قیمت محصولات و نفت هستیم اما شرکت های وابسته به این موضوع در بازار داخلی می تواند از دیگر جوانب اثر مثبت گرفته و دورنمای مثبتی برای خود ایجاد کنند.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با روند رشد سریع قیمت سهام در بازار سرمایه عنوان کرد: در پاسخ به نظر برخی از کارشناسان که معتقدند قیمت سهام گروه هایی همچون بانک و خودرو حبابی می باشد، در ابتدای امر باید حباب قیمتی را تعریف کنم، اگر قیمت یک دارایی چندین برابر ارزش ذاتی آن بشود، آن قیمت را حبابی می نامیم و به طور مثال در گروه بانکی که اغلب سهام در کف قیمتی و یا اندکی بالاتر از آن قرار داشته و روند رو به رشد خود را به تازگی آغاز کرده اند، هیچگونه حبابی وجود ندارد، چرا که از نظر بنیادی ارزش ذاتی سهام حاضر در این گروه بالاتر می باشد و از طرفی اثرات لغو تحریم ها بر این گروه نسبت به دیگر صنایع از نظر زمانی زودتر آشکار خواهد شد. در رابطه با گروه خودرویی نیز باید بگویم، اگر اطلاعات بیشتری در رابطه با قراردادهای آنها در دسترس قرار گیرد، ارزش ذاتی سهامشان را تحت تأثیر قرار خواهد داد به همین دلیل نمی توان رشد قیمتی آنها را حبابی دانست.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان