اخبار مهم
Home / اخبار بورس / عدم رشد بورس تحت تأثیر حرکت سریع انتظارات نسبت به واقعیات
99466_305.jpg

عدم رشد بورس تحت تأثیر حرکت سریع انتظارات نسبت به واقعیات

بازار سرمایه از چند ماه گذشته تحت تأثیر اخباری همچون تک نرخی شدن ارز که تقریباً قطعی شده با نوسانات مثبتی همراه شد از طرفی کاهش واقعی نرخ بهره بانک ها به صورت جزئی سرمایه گذاری در بورس را افزایش داده است.

تحلیلگر شرکت کارگزاری سرمایه و داشن ضمن بیان مطلب در گفتگو با خبرنگار کلوان اظهار داشت: شرکت هایی همچون پالایشی ها که از بحث تک نرخی شدن ارز اثر مثبت می پذیرند، با انتشار این خبر با نوسانات مثبت همراه شدند، اما گروه پتروشیمی که با ارز تک نرخی با کاهش سود آوری مواجه خواهند شد، این امر را از چند وقت قبل پیش خور کرده بودند و در حال حاضر در محدوده کف قیمتی قرار گرفته اند. از طرفی کاهش نرخ بهره بانک ها که به آهستگی در بخش واقعی اقتصاد در حال آشکار شدن است به صورت خیلی جزئی باعث افزایش سرمایه گذاری ها در بازار سرمایه گشته و تمایل برای سهامی که نسبت پی بر ای پایینی دارند افزایش یافته است.

محمد حسین عابدی نژاد مهدی آباد در ادامه افزود: قبل از آغاز سال ۹۵ با رشد شارپ و هیجانی تحت تأثیر انتظاراتی که از ورود سرمایه گذاران و شرکت های خارجی به اقتصاد کشور می رفت، همراه شد، اما این انتظارات سریعتر از واقعیت حرکت کرد و در حال حاضر هنوز اتفاق تأثیر گذار تازه ای رخ نداده و این امر موجب روندی اصلاحی در صنایع مختلف شده است.

وی گفت: بعد از پایان یافتن فصل مجامع، با توجه به اینکه بسیاری از سهامداران در انتظار شنیدن خبرهای مثبتی از شرکت ها بودند و در اکثر آنها این انتظار به نتیجه نرسید، تنها برخی سهام با افزایش قیمت به تابلوی معاملات بازگشتند.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: علاوه بر اینها ریسک بازار بورس به دلیل تغییر دولت در سال آینده افزایش یافته است، البته قیمت های جهانی و نتیجه اتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز مطرح می باشد که می تواند بر بورس اثر گذار باشد.

وی ادامه داد: نباید این نکته را فراموش کرد که رکود داخلی همچنان پابرجاست و تغییری در اقتصاد کشور ایجاد نشده است، چرا که سهامداران و سرمایه گذارن دیگر نسبت به شعارها و حرف های مسئولین دولتی واکنش نشان نمی دهند پس طی چند ماه باقی مانده از دولت فعلی سرمایه گذاران محافظه کارانه عمل خواهند کرد و شعار وعده ها نمی تواند باعث ایجاد جو مثبت در اقتصاد و بازار سرمایه شود، بنابر این تنها راه حل موجود تزریق نقدینگی و ایجاد فضای مثبت صعودی از این طریق می باشد.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: اگر متغیرهایی همچون انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، قیمت های جهانی و لمس کاهش نرخ بهره و اجرایی شدن برجام در بخش واقعی اقتصاد کشور را مثبت پیش بینی کنیم، انتظار می رود نوسانات بازار سرمایه طی ۶ ماه باقی مانده از سال جاری صعودی باشد در غیر این صورت پیش بینی می شود نوسانات مثبت و منفی فعلی بازار بورس ادامه یابد.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان