اخبار مهم
Home / اخبار بورس / عوامل موثر در رونق این روزهای بازار سرمایه / دلایل رشد صنعت خودرو / حرکت به سوی روزهای طلایی بورس
92349_452.jpg

عوامل موثر در رونق این روزهای بازار سرمایه / دلایل رشد صنعت خودرو / حرکت به سوی روزهای طلایی بورس

رفع مشکلات سیاسی و اقتصادی حال حاضر ایران عامل موثر در روند صعودی بازار سرمایه است که از لحاظ سیاسی، اکنون نه تنها ایهامی در اجرای برجام وجود ندارد بلکه با نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز دیگر مباحث اقتصادی جایگزین شعارها و سخنرانی های سیاسی در مجلس سال آینده خواهد شد.

مدیر عامل شرکت سبدگردانی سرمایه ایرانیان در گفتگو با خبرنگار کلوان، ضمن بیان این مطلب عنوان کرد: این امر مهم به اعتقاد اکثر تحلیل گران بازار سرمایه، منجر به کاهش ریسک سرمایه گذاری در ایران شده است.

مصطفی صفاری در ادامه افزایش نرخ بهره بانکی را جزء دلایل مهم عوامل اقتصادی ریزش بازار سرمایه طی دو سال گذشته دانست و گفت: افزایش نرخ بهره بانکی، پول را از بازار سرمایه ربود به گونه ای که بازار سرمایه هم به سوی صندوق های با درآمد ثابت سوق داده شد و در مجموع کل اقتصاد کشور را در حالتی رکود قرار داد که اکنون با کاهش نرخ بهره بانکی به ۱۸ درصد و تا پایان بهار سال آینده به ۱۶ درصد محرکی خوب برای بازار سرمایه تلقی می گردد.

وی، حضور نفت ۴۰ دلاری در بودجه سال ۹۵ را هم جزء ریسک های بازار سرمایه بیان کرد و یادآور شد: اکنون با برنامه ریزی های بعمل آمده از سوی درآمد زایی توریستی کشور و همچنین توافقات انجام شده در جذب ۸۰ میلیارد دلار سرمایه گذار خارجی، می توانیم رشد اقتصادی بالایی را برای سال آینده ایران متصور شویم.

مدیر عامل شرکت سبدگردانی سرمایه ایرانیان، اجرای سیاست های مقاومتی رهبری از جمله جهانی شدن اقتصاد کشور، جذب سرمایه گذار خارجی و همچنین تکمیل زنجیره تولید را از جمله عوامل دیگر تقویت و رشد شرکت های بورسی دانست و افزود: در حال حاضر، صنعت خودرو ایران در حال جهانی شدن است که این امر شرایطی را بودجود آورد که شرکت های زیان ده خودرویی در حال رشد و سودآوری می باشند و این روند در سال آینده برای صنایع دیگر بورسی از جمله، صنعت بانکداری، دارویی و پتروشیمی با رشدی چندین برابر برای بورس ایجاد خواهد شد.

صفاری، نوید روزهای طلایی بورس را داد و خاطرنشان کرد: اکنون بهترین زمان برای خرید سهام است و نبایستی این فرصت را به راحتی از دست داد.

وی، سال آینده را همراه با رشد بازار مسکن دانست و گفت: اکنون سیاست بسته سوم دولت برای تحریک تقاضا از جمله در بازار مسکن در حال تدوین است و ظرف یک هفته آینده نیز اعلام خواهد شد که این امر نه تنها بازار مسکن بلکه صنایع مرتبط با صنعت ساختمان از جمله سیمان و فولاد را نیز از رکود خارج خواهد کرد.

صفاری در خصوص پیش بینی از قیمت جهانی طلا نیز گفت: اکنون قیمت جهانی طلا از رشد ۱۵ درصد برخوردار شده که این امر برای اقتصاد ایران با توجه به حرکت نرخ ارز به سوی تک رقمی شدن و همچنین سودهای پرداختی ۱۸ تا ۲۰ درصدی بانک ها هیچ گونه توجیه اقتصادی ندارد و این گونه سرمایه گذاری ها برای اقصاد کشور آمریکا با نرخ بهره بانکی ۲ درصدی فرصتی جذاب برای سرمایه گذاری محسوب می شود.

وی نرخ ارز برای سال آینده را در محدوده ۳ هزار و ۳۰۰ تومان تا ۳ هزار و ۶۰۰ تومان برآورد کرد و یادآور شد: از سال ۹۵ میزان صادرات نفت ایران به بیش از ۲ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت که این امر می تواند در مجموع اقتصاد کشور را از حالت رکود خارج نماید.

صفاری در ادامه متوسط رشد اقتصاد سال آینده ایران را از ۴٫۴ درصد تا ۶ درصد در نظر گرفت و گفت: این میزان رشد در بودجه سال ۹۵ با رشد ۵ درصدی دیده شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کاهش نرخ بهره بانکی عاملی مهم در افزایش پی بر ای و همچنین EPS شرکت ها برای سال آینده به شمار خواهد رفت.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان