اخبار مهم
Home / اخبار بورس / "فاهواز"، سهمی که ۳۲ برابر ارزش قبلی خود معامله می شود/ بازار توافقی ، بهشت سهامداران عمده
91957_382.jpg

"فاهواز"، سهمی که ۳۲ برابر ارزش قبلی خود معامله می شود/ بازار توافقی ، بهشت سهامداران عمده

شرکت نورد و لوله اهواز فعال در گروه فلزات اساسی در حالی طی سال ۸۸ از بورس اخراج شد که نحوه بازگشایی نماد معاملاتی آن در دوم اسفند ماه جاری در بازار توافقی فرابورس علامت سوال های زیادی را برای فعالان بازار سرمایه و تحلیلگران ایجاد کرد و به نظر می رسد پذیرش دوباره این مجموعه با زیان انباشته قابل توجه در بازار فرابورس موجب سوء استفاده سهامداران عمده آن از ضعف نظارتی مدیران و متولیان بازار سرمایه شده است.

بر اساس گزارش کلوان، شرکت نورد و لوله اهواز در نماد “فاهواز” طی تاریخ ۱۹ خرداد ماه سال ۸۸ با سرمایه ثبت شده ۱۲ میلیارد تومانی و در محدوده قیمتی ۵۵ تومان از بورس اخراج شد تا با بیرون راندن این مجموعه از بورس از متضرر شدن سهامداران از خرید سهام آن که شایستگی انجام معامله در بازار بورس را نداشت، جلوگیری شود. اگرچه این اقدام به جا طی دوره مذکور از سوی متولیان بازار سرمایه انجام شد اما بازگشایی بی سر و صدای نماد “فاهواز” پس از توقف پنج ساله در بازار پایه توافقی فرابورس بدون بهبود وضعیت عملیاتی و سودآوری آن ایرادات فراوانی را در این خصوص نمایان کرد.

چرا که نماد معاملاتی شرکت نورد و لوله اهواز در حالی در تاریخ دوم اسفند ماه جاری با سرمایه ثبت شده ۳۷۶ میلیارد تومانی در بازار توافقی مورد بازگشایی قرار گرفت که این نماد علیرغم اعمال برنامه افزایش سرمایه حدود ۳۰۰۰ درصدی با قیمت حدود ۱۲۰ تومان یعنی حدود ۳۲ برابر قیمت قبلی خود بازگشایی شده است. به عبارت بهتر سهامداران حقیقی سهام این شرکت را که با قیمت ۵۵ تومان در سال ۸۸ از بورس اخراج شده بود پس از اعمال برنامه افزایش سرمایه چند هزار درصدی در محدوده قیمتی دو هزار تومان خریداری می کنند و سهامداران حقیقی بی خبر از همه جا در شرایطی در این قیمت ها اقدام به خرید سهام شرکت نورد و لوله اهواز می کنند که این مجموعه با سرمایه فعلی ۳۷۶ میلیارد تومانی، زیان انباشته بیش از ۴۰۲ میلیارد تومانی را در صورت های مالی خود به ثبت رسانده و افزون بر آن بر اساس عملکرد شش ماهه سال مالی جاری زیان ۷۱ ریالی را به ازای هر سهم محقق ساخته است.

نکته دیگری که در خصوص سهام این شرکت وجود دارد، عدم اطلاع رسانی صحیح و ارسال نامه ای از سوی مدیران شرکت روی سامانه کدال در خصوص میزان برنامه افزایش سرمایه شرکت و محل اجرای آن است. به گونه ای که مشخص نیست سرمایه “فاهواز” چگونه، از چه محل و در چه زمانی از سال ۸۸ تا امسال از ۱۲ میلیارد تومان به ۳۷۶ میلیارد تومان افزایش یافته و این موضوع علاوه بر زیان انباشته هنگفت آن یکی دیگر از ابهامات موجود پیرامون شرکت مذکور است.

در این شرایط سوال اساسی که با بررسی وضعیت صورت های مالی شرکت و قیمت سهام هنگام بازگشایی نماد معاملاتی “فاهواز” مطرح می شود، این است که اساساً لزوم بازگشایی نماد معاملاتی یک شرکت با زیان انباشته ۴۰۰ میلیارد تومانی و با ۳۲ برابر ارزش قبلی آن بدون درج اطلاعات برنامه افزایش سرمایه در بازار فرابورس چیست؟ چرا در شرایطی که بیش از ۲۰۰ شرکت اخراجی در بورس که در وضعیت سودآوری و عملیاتی بهتری نسبت به “فاهواز” قرار دارند و در انتظار بازگشت به تابلوی معاملات فرابورس هستند، نماد این مجموعه با وضعیت اسف بار چه از لحاظ عملیاتی و چه از نظر شفاف سازی باید به تابلوی معاملات باز گردد؟ آیا متولیان بازار سرمایه وظیفه اصلی خود که همان صیانت و حمایت از سهامداران خرد و حقیقی است را فراموش کرده است؟

بر اساس این گزارش، هنوز فعالان بازار سرمایه حاشیه ها و مسائل سهام مجموعه هایی همچون فروشگاه های زنجیره ای دیوکس و بهشت پارس را فراموش نکرده اند و به نظر می رسد مشابه اتفاقات این چنینی در روند معاملات سهام شرکت نورد و لوله اهواز در حال رخ دادن است. چرا که در این بین تنها سهامدار عمده “فاهواز” است که از بی اطلاعی سهامداران خرد و ضعف عملکرد مدیران و ناظران بازار فرابورس سوء استفاده می کند و سهام شرکتی که شایستگی معامله در محدوده قیمتی فعلی را ندارد بی سر و صدا با قیمت های چند برابر ارزش ذاتی آن به سهامداران حقیقی می فروشد و سودهای هنگفتی را به جیب می زند و در این شرایط سهامداران حقیقی، سهام شرکتی را خریداری می کنند که صاحب اول و آخر آن خودشان هستند.

در پایان، انتظار می رود تا سازمان بورس به عنوان متولی اصلی بازار سرمایه ضمن ابطال معاملات چند روز اخیر “فاهواز” با اخراج دوباره سهام این شرکت از بازار سرمایه مانع از مقاصد شوم سهامداران حقوقی و عمده فعال در این نماد شود و با اعمال نظارت بیشتر در روند معاملات بازار توافقی که در شرایط فعلی بهشت سهامداران عمده و حقوقی شده، از متضرر شدن سهامداران خرد و حقیقی جلوگیری کند.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان