اخبار مهم
Home / اخبار بورس / "فایرا" برنده جایزه زرشک طلایی سال شد/ بایگانی گزارش تخلف مدیران قبلی !
91916_809.jpg

"فایرا" برنده جایزه زرشک طلایی سال شد/ بایگانی گزارش تخلف مدیران قبلی !

جایزه زرشک طلایی سال ۱۳۹۴ در بخش تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم تقدیم می شود به …..”فایرا”.

به گزارش بورس نیوز، هیأت داوران جشنواره امسال در بخش پیش بینی درآمد هر سهم جایزه زرشک طلایی را به شرکت آلومینیوم ایران اعطا کردند.

این جایزه از آن جهت به “فایرا” تعلق گرفت که شرکت مذکور در آخرین روزهای بهمن ماه سال جاری گزارش عملکرد ۹ ماهه سال ۹۴ خود را با تعدیل منفی قابل توجه از رقم ۱۱۰۲ ریال سود در پیش بینی های قبلی، به ۳۶۴۱ ریال زیان کاهش داد تا با این روند نزولی سودآوری، طی دوره عملکرد ۹ ماهه امسال ۲۵۹۶ ریال زیان را برای سهامدارانش رقم بزند.

در همین ارتباط، شاید سایر کاندیداهای دریافت این جایزه ارزشمند اعتراض داشته باشند که مجموعه آنها تعدیل های منفی بیشتر و قابل توجه تری را برآورد کرده اند. اما در پاسخ به اعتراض آنها بایستی عنوان کرد که علت اعطای این جایزه به فایرا در آن است که مجموعه مذکور در زمره یکی از عجیب ترین سهم های بازار محسوب می شود؛ چرا که مجموعه مذکور در سال گذشته موفق شد پس از حدود ۱۰ سال در مجمع صاحبان سهام خود سود تقسیمی داشته باشد. گرچه همین سود ۱۰۰ تومانی تقسیمی به ازای هر سهم هنوز که هنوز است به سهامداران پرداخت نشده است.

عدم پرداخت سودمصوب مجمع سال ۱۳۹۳ 

آنچنان که حتی برخی منابع آگاه می گویند مدیران جدید “فایرا” در خصوص رقم سود تقسیمی در مجمع سال ۹۳ شرکت به سازمان بورس نامه زده و اعتراض کرده اند که مصوبات مدیران قبلی در جلسه مجمع عادی سالیانه سال ۱۳۹۳ را قبول ندارند.

اما جدای از این موضوع، این تعدیل از آن جهت عجیب و قابل تأمل بوده و “فایرا” را لایق دریافت جایزه زرشک طلایی کرده که زیان ۳۶۴۱ ریالی هر سهم آن تنها از بابت عملکرد یک دوره مالی محقق شده و ربطی به سنوات گذشته آن ندارد.

آن هم زیانی که حتی حدود ۸۱۳ ریال از آخرین قیمت سهم “فایرا” روی تابلوی معاملات بورس بالاتر است که این مورد برای اولین بار در تالار شیشه ای رقم خورده تا این مجتمع به دلیل پیشی گرفتن بهای تمام شده کالای فروش رفته از درآمد فروش و پیش بینی کاهش حجم فروش با زیان ناخالص مواجه شود و در نهایت شرکت به دلیل تحقق زیان عملیاتی و البته افزایش رقم خالص زیان های متفرقه از ۲۶ میلیارد به ۳۲۲۰ میلیارد ریال، سود خالص ۱۱۰۱ ریالی هر سهم خود را به ۳۶۴۱ ریال زیان تبدیل کند. افزون بر اینکه، این رقم را طی دوره ۹ ماهه ۷۱ درصد پوشش داده تا به ازای هر سهم ۲۵۹۶ ریال زیان محقق کرده باشد.

در خصوص علت تحقق این میزان زیان خالص متفرقه، بایستی به افزایش زیان ناشی از تسعیر ارز اشاره کرد که از ۲۵ میلیارد به ۳۰۵ میلیارد ریال رشد یافته است.

البته “فایرا” پیش از این نیز طی ارایه گزارش عملکرد دوره سه ماهه اول سال مالی جاری بودجه برآوردی خود را با تعدیل منفی ارایه کرد تا EPS این سهم از ۱۷۸۳ ریال در اولین برآوردها به ۱۱۰۲ ریال در پیش بینی اخیر تنزیل یابد.

فراموشی گزارش تخلف مدیران قبلی و عدم اطلاع رسانی جدید 

افزون بر این، هنوز یادمان نرفته که چند ماه قبل کمیته حسابرسی ویژه پیرامون تحقیق و تفحص از شرکت آلومینیوم ایران و تخلفات مدیران اسبق تشکیل شد تا در خصوص تخلف در فرآیند فروش و بازاریابی محصولات کنترل های دقیقی صورت گرفته و پیگیری های حقوقی لازم انجام شود. گرچه پس از آن شرکت مذکور گزارش دقیقی از علت بروز این تخلفات و پیگیری های به عمل آمده و نتایج آن ارایه نکرد تا از این طریق موضوع برای همگان شفاف شود.

سازمان بورس هم به عنوان مدافع حقوق سهامداران گویا نمی خواهد پیگیر این تخلفات باشد و تاکنون نسبت به این موارد اعلام موضع نکرده است.

بدین ترتیب شرکت آلومینیوم ایران در حالی پیش بینی سود خود را به زیان تغییر داده که عملاً از نظر فعالیت عملیاتی و فروش چندان موفق عمل نکرده است.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان