اخبار مهم
Home / اخبار بورس / فروش بلوک "بترانس" به کجا رسید؟/ برآورد افزایش سود "وبانک" در ۲ سناریو
98900_585.jpg

فروش بلوک "بترانس" به کجا رسید؟/ برآورد افزایش سود "وبانک" در ۲ سناریو

فروش بلوکی سهام “بترانس” از پرتفوی “وبانک” در حالی طی اردیبهشت ماه امسال به قیمت ۱۶۳۰ تومان در نظر گرفته شده بود که این بار صحبت ها بر سر فروش این بلوک بر اساس دو سناریوی احتمالی مطرح است.

به گزارش بورس نیوز، در حالیکه ابتدای سال جاری شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی طی اطلاعیه ای از برنامه فروش بلوک ۳۵٫۱۳ درصدی سهام شرکت ایران ترانسفو خبر داده بود که در آن زمان این اتفاق نیافتاد تا با طرح دوباره آن شاهد تغییر جهت نگاه سرمایه گذاران به سمت این دو سهم بورسی باشیم.

اما آنچه که در رابطه با فروش این بلوک مدیریتی بیش از درستی یا نادرستی این اخبار و شایعات حائز اهمیت است، میزان اثر پذیری سود “وبانک” در صورت انجام معامله مذکور است. چرا که در حال حاضر دو سناریو برای این فروش مطرح است مبنی بر آگهی این بلوک به قیمت ۱۳۰۰ تومان در صورت تسویه نقدی و قیمت ۱۸۰۰ تومان در صورت پرداخت ثمن معامله به صورت نقد و اقساط که در این گزارش اثر پذیری سود “وبانک” را بر اساس هر دو سناریو برآورد می کنیم.

با بررسی صورت وضعیت پرتفوی “وبانک” مشاهده می شود که تعداد سهام “بترانس” در پرتفوی این شرکت سرمایه گذاری رقمی نزدیک به ۵۲۷ میلیون سهم است که به ازای هر سهم بهای تمام شده ای معادل ۲۱۳۴ ریال دارد.

در سناریوی اول با توجه به اینکه صحبت های اخیر بر احتمال آگهی کردن بلوک مذکور به قیمت پایه حدود ۱۳۰۰ تومان در صورت تسویه نقدی حکایت دارد، پرواضح است که انجام معامله در این قیمت، افزایش ارزش سرمایه گذاری نزدیک به ۶۸۵ میلیارد تومانی را برای این شرکت سرمایه گذاری بورسی در پی دارد.

به عبارت بهتر با توجه به سرمایه ۱۶۲۵ میلیارد تومانی شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، فروش بلوک مذکور به رقمی حدود ۶۸۵ میلیارد تومان سود هر سهم “وبانک” را ۴۲۲ ریال افزایش خواهد داد.

فروش بلوک

اما چنانچه سناریوی دوم در خصوص عرضه این بلوک یعنی فروش به صورت نقد و اقساط و با قیمت پایه ۱۸۰۰ تومان را مورد بررسی قرار دهیم، با توجه به بهای تمام شده هر سهم “بترانس” برای “وبانک” فروش این بلوک توان افزایش ۵۸۴ ریالی سود هر سهم را برای سهامدار عمده مذکور به همراه دارد.

فروش بلوک

البته تمام این موارد مفروضات و سناریوهایی است که در بازار مطرح است، اما در واقعیت هنوز جزئیات دقیق از زمان و شرایط عرضه این بلوک نامشخص است و حتی بلوک مذکور می تواند به قیمت های بالاتر از قیمت پایه به فروش برسد. اما آنچه که در این رابطه حائز اهمیت است اینکه طرح این قبیل گمانه زنی ها نسبت به شرایط و قیمت پایه احتمالی این بلوک طی هفته های اخیر نوساناتی را هم در سهام “بترانس” و هم در سهام “وبانک” در پی داشته است و انجام این معامله بر مبنای هر سناریو می تواند سهامداران “وبانک” را منتفع سازد.


جهت عضويت در كانال تلگرام #اخبار #اقتصادي #بورس_نيوز روي لينك زير كليك كنيد و گزينه JOIN را بزنيد.

https://telegram.me/boursenews_ir

سایت خبری بورس کلوان