اخبار مهم
Home / اخبار بورس / فرو ریختن بزرگ‌ترین پل تاریخی ایران
1585214_342.jpg

فرو ریختن بزرگ‌ترین پل تاریخی ایران

به نقل از تسنیم، طاق «پل کشکان» مادر پل‌های تاریخی ایران براثر وزش باد و باران فروریخت.

محمد رضا اسدی معاون میراث فرهنگی استان لرستان بابیان اینکه یکی از طاق‌های الحاقی پل کشکان که مربوط به دوره قاجار بوده دچار ریزش شده است اظهار داشت: این طاق الحاقی که در دوره قاجار با مصالح خیلی ضعیفی ایجادشده بود و نیم متر از عرض آن باقی‌مانده بود روز گذشته براثر باد و بارندگی فروریخت.

وی به قدمت پل تاریخی کشکان اشاره کرد و افزود:  این پل در زمان قاجار نیز مورد مرمت و بازسازی قرارگرفته است.

معاون میراث فرهنگی استان لرستان عنوان کرد: این طاق الحاقی قابلیت مرمت نداشت و معمولاً این مدل طاق باید خط و شکل اصلی‌اش به لحاظ هندسی پابرجا باشد تا بتواند باری را که به آن وارد می‌شود نگه‌داری  کند.

وی بیان کرد: این طاق شکسته بود و نمی‌توانست مرمت انجام شود چراکه باید بازسازی سبکی انجام می‌شد؛ با توجه به اینکه برای ثبت جهانی اثر تاریخی و فرهنگی اسکن لیزر شود.

این در حالی است که بهاروند کارشناس ناظر پل تاریخی کشکان خبر ریزش پل کشکان در فضای مجازی را تکذیب کرد و گفت:  این پل اکنون سالم است و هیچ‌گونه ریزشی نداشته است.

وی افزود: با شنیدن این خبر، یکی از کارشناسان از پل بازدید کرد و عکس‌های ارسالی وی از وضعیت پل کشکان سالم بودن پل را نشان می‌داد.

بزرگ‌ترین پل تاریخی ایران فرو ریخت + تصاویر‌

                                                                          بعد از ریزش

 

پل کشکان
پل کشکان با طول ۳۲۰ متر، عرض هر یک از دو چشمه شرقی پل ۲۳٫۲۰ متر، ارتفاع بالاترین نقطه ۲۶ متر و کوتاه‌ترین قسمت آن ۱۰ متر به عنوان طولانی‌ترین و عظیم‌ترین پل تاریخی ایران در ۵۰ کیلومتری جنوب خرم‌آباد و بخش دوره چگنی بر روی رودخانه کشکان در مسیر باستانی شاپور خواست به طرهان قرارگرفته است.

پل کشکان بیش از هزار سال قدمت دارد و به شماره ۳۵۵ در فهرست آثار ملی ایران ثبت‌ و در فهرست موقت ثبت آثار جهانی است.

قدمت مادر پل‌های تاریخی ایران به قرن چهارم هجری برمی‌گردد و جزو سه پل تاریخی کشور است که کتیبه دارد؛ کتیبه این پل به‌اندازه ۱۰۶ در ۹۲ و با خط کوفی برگ‌دار در هفت سطر و با «بسم‌الله الرحمن الرحیم» شروع‌شده است.

قدمت ۱۰۰۰ ساله پل تاریخی کشکان

برای ساخت این پل تاریخی از مصالحی مانند سنگ، گچ و آجر استفاده‌شده و پایه‌های این پل از سنگ‌های بزرگ و تراش‌خورده ساخته‌شده است؛ این پل با قدمتی بیش از هزار سال دارای ۱۲ طاق پل بوده اما اکنون ۴ دهنه از این طاق پل‌ها تخریب‌شده و مابقی طاق پل‌ها همچنان پابرجاست.

سایت خبری بورس کلوان